Hava Durumu

Başkan Bozbey: 'Bursalıların suyu çeşmeden içmesi lazım'

Bursa Büyükşehir Belediyesi Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı 2’nci Oturumu Başkan Mustafa Bozbey Başkanlığında toplandı.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 17:27
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 20:03
Kaynak: Haber Merkezi
Başkan Bozbey: 'Bursalıların suyu çeşmeden içmesi lazım'

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi 2024/2029 seçim döneminin ikinci, birinci dönemin ikinci, Olağan Meclis Toplantısının 2. Birleşimi Başkan Mustafa Bozbey Başkanlığında gerçekleştirildi. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan toplantı saat 17.00’de başladı. Toplantı belediyenin sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınlandı. 

2.Olağan Meclis Toplantısının 2. Birleşiminde gündem maddelerinin okunması ve oylanmasıyla başladı. 

Bursa’da tarihi ve kültürel mirasın korunması ile gelecek kuşaklara aktarılması ve yaşatılması için, Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü/Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında protokol imzalanmasına karar verildi. 

Osmangazi ilçesindeki Haşim İşcan Parkı'nın çevre düzenlemesi için projenin hazırlanması ve uygulanması amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne tahsisi ile, Emek Mahallesi'nde spor salonu yapılması için Büyükşehir’e tahsis edilmesi ile ilgili raporu, meclisteki oylamada kabul edildi.

Osmangazi ilçesi Dereçavuş Mahallesinde belirli alandaki taşınmazın Rekreasyon Alanı yapılmak üzere Belediyeye tahsisi ile ilgili rapor ve BESAŞ’a ait aracın Belediye Başkanlığına hibe verilmesi ile ilgili raporu oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi.

Meclis üyelerin tarafından Başkan Bozbey’e yöneltilen, “ihtiyaç sahibi emeklilere kurban bayramında verilecek olan 2 bin liralık destek çekini sadece 2 bayram için değil her ay olacak şekilde verilsin” sözlerine Bozbey, “İhtiyaç sahiplerinin kriterleri belli. Bu bağlamda desteklerimiz olacak. Çalışmalarımızı yapıyoruz. Hak edenlere vermek zorundayız” şeklinde cevap verdi. 

Başkan Bozbey, aynı zamanda bayram destek çeklerinin esnaflarda geçerliliğinin devam edip etmeyeceği konusunda ise görüşmeler ve çalışmalar yapıldığını önümüzdeki süreçte paylaşılacağını açıkladı.

BUSKİ’nin 2023 yılı Yönetim Kurulu Denetçiler Raporu,  2023 Mali yılı bütçe kesin hesabı ile ilgili raporu ve 2023 yılı faaliyet raporu görüşüldüğü bölümde ise Başkan Bozbey, “Barajlarımız dolu bir su sıkıntısı yaşamayacağız inşallah. Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği kriterler çerçevesinde Bursalıların suyu çeşmeden içmesi lazım. Denetim kriterlerinin artırılmasıyla Bursalılar suyu çeşmeden daha güvenli bir şekilde tüketebilecek” dedi. 

Konu ile ilgili BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç ise, “Bursa’da komple barajlardan olduğu gibi kuyu sularınıda arıtmadan vatandaşlara vermiyoruz. Şu an barajlarımız dolu olduğu için kuyu suları vatandaşlarımıza verilmiyor.” ifadelerini kullandı.

“BAKKAL AMCA HİKAYESİNİ YOK ETMEMELİYİZ”

Sosyal yardımlar konusunda anlaşmalı esnafa da ödemelerin yapıldığını hatırlatan Başkan Bozbey, yaklaşık yüzde 85’ine ödemenin ulaştırıldığını dile getirdi. Esnaf odalarıyla görüşme halinde olduklarını belirten Başkan Bozbey, “Destek çeklerini esnafımızla tekrar görüşeceğiz. Bir düzenleme yapmak zorundayız. Uygulamayı tüm esnafa yaymak gerekir. Vatandaş nereden alışveriş yapmak istiyorsa oradan yapsın. Mahallesindeki tüm esnafına ulaşabilsin. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak bu kentte zincir marketlerle ilgili belirli nüfus kriterini getirmek zorundayız. Büyükorhan’da iki üç tane zincir market olmaz. O izinleri vererek esnafın iflas etmesine fırsat veriyoruz. Doğru değil ve kabul etmiyoruz. Hukuki olarak araştırması devam ediyor. Bu konuda meclisimizden de destek isteyeceğiz. ‘Benim bakkalım, benim kasabım, benim fırınım’ diyeceğimiz bir anlayışı sunmalıyız. Eskiden annelerimiz bir yere giderken evin anahtarını karşıdaki bakkala bırakırdı. Biz de anahtarı oradan alırdık. Artık böyle bir durum yok. Bakkal amca hikayesini yok etmemeliyiz. Bizim kültürümüz ve yerli marketleri korumalıyız. Bunu yaparsak Bursa’yı koruyup kollarız” diye konuştu.

“BİZİM YAPTIĞIMIZ İŞ DOĞRUDUR”

Son dönemde konuşulan atamalar konusuna da değinen Başkan Bozbey, “Geçtiğimiz günlerde yaptığımız toplantıda bu konu hakkında net açıklamalar zaten yaptım. Arkadaşlarımızın tümü hem liyakatli hem de önceki dönem Nilüfer Belediyesi’nde başarılara imza atmış kişilerdir. Kamuoyunda farklı farklı yazılar çıkabilir. Bizim yaptığımız iş doğrudur ve bunun arkasındayız. Bu karar kamuoyuyla da paylaşılmıştır. Ehil, liyakatli ve işlerini daha önce nitelikli yapmış, Nilüfer’deki insanların yüzünü güldürmüş arkadaşlarımızla şimdi de Bursalıların yüzünü güldürmesi için yola çıktık” dedi.

“GAZZE’DEKİ SOYKIRIMI NEFRETLE KINIYORUZ”

İsrail’in dünyanın gözü önünde Gazze’de sürdürdüğü soykırıma da değinen Başkan Bozbey, “Yaşanan dramı, katliamı kabul etmek mümkün değil. Tam tersine kınıyoruz. Bir an önce buradaki katliamın ve savaşın durması gerekir. Çocukların, kadınların ölmemesini diliyoruz. Meclisimiz de bu konuda aynı fikirde. İnsanlarımız da aynı fikirde. Ama bir türlü savaş durmuyor. Yine çocuklar ölüyor. Yine kadınlar ölüyor. Yine insanlar ölüyor. Bunu nefretle kınadığımızı belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Toplantı, içerisinde İmar Planı değişiklikleri ile ilgili raporların ve İmar Planı değişikliğine ilişkin yapılan askı itirazı ile ilgili raporlarının da yer aldığı toplam 27 maddenin görüşülmesi ve oylanmasıyla sona erdi. 

Bir sonraki toplantının 13 Haziran’da yapılmasına karar verildi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.