Hava Durumu

Bakan Mehmet Özhaseki Bursa'da!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, açılış, temel atma ve anahtar teslim töreni organizasyonları kapsamında Bursa'ya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2024 12:42
Haber Güncellenme Tarihi: 09.03.2024 12:42
Kaynak: Haber Merkezi
Bakan Mehmet Özhaseki Bursa'da!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, açılış, temel atma ve anahtar teslim töreni etkinlikleri dolayısıyla Bursa'ya geldi. Bursa ziyaretinin ilk ayağında 'Soğanlı Millet Bahçesi' açılışına katılım sağladı. Bakan Özhaseki'nin beraberinde AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş ve önceki dönem Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve AK Parti Milletvekili Mustafa Varank katılım gösterdi. 

"73 BİN 750 KONUT ÜRETTİK"

Açılış konuşması için kürsüye davet edilen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, "Bugün burada Bursa'ya yeniden yeşil sıfatını kazandıracak bir proje için bir araya geldik. Deprem kuşağında yaşıyoruz. Geçirdiğimiz son asrın felaketinde birçok yardımda bulunduk. Deprem süreci olunca herkesin sorduğu soru ne yaptığımız. 2009'da göreve geldiğimizde kentsel dönüşüme başladık. Osmangazi'nin farklı noktalarında başladık. 2013 yılında Soğanlı Kentsel Dönüşümü'nü başlattık. Toplamda 5 bölgede 73 bin 750 konut ürettik. 4 etao olarak başladığımız projeler şu an 8. etapta. Bundan sonraki süreçte trafiği.çözücek işler peşindeyiz. Bundan sonraki.süreçte de projelerimizi tamamlayarak ilimize katkı sağlayacağız. Osmangazi'de 452 adet park oluşturduk. 1 milyon 700 bin mt2 yeşil alan oluşturmayı da ihmal etmedik. Buraya geldiğimizde ise, 2013 yılında elde ettiğimiz.bir yer. Burayı TOKİ ile birlikte tamamladık. Bursa'ya nefes aldıran bir yer haline getirdik. Şimdiden hayırlı olsun" diye konuştu. 

"3 MİLYON 200 BİN MT2 YEŞİL ALANA ULAŞTIK"

Başkan Aktaş ise, "Yeşil her şehre yakışır ama Bursa yeşille özdeşleşmiş bir şehirdir. Maalesef hızlı gelişmenin ve nüfus artışının yeşil alanında azalma yaşanmasına sebep oldu. Bu durumu terse çevirmek için irade ortaya koyduk. Bugün burada sembolik olarak buranın açılış yapıyoruz ama birçok yeşil alan Bursa'ya kazandırmış durumdayız. 3 milyon 200 bin m2 yeşil alana ulaştık. Bir taraftan da kentsel dönüşümle kenti.ihya ediyoruz. Kentsrl dönüşüm zor iştir. Şu an 14 tane bitmiş veya devam eden kentsel dönüşüm var. 10 binden fazla konut şu an dönüştürülüyor. Bu güzel bahçemiz de Osmangazi'ye hayırlı olsun" dedi.

"BU DÖNEMDE İSTİYORUZ Kİ 17'DE 17 YAPALIM"

AK Parti Bursa Millet Vekili Mustafa Varank ise, "Bizim şehirlerimize yaptıklarımız ve yapacaklarımız ortada. İki değerli belediye başkanımızın katkılarıyla böyle bir güzel esete kavuştuk. Yeşil, Bursa için çok önemli. Bu şehre sağladığımız her ilave yeşil alan herkes için kıymetli. Bunun gibi nice parkları gerçekleştirdik. Ama belediye başkanlarımız önümüzdeki.dönemde yapacaklarını anlatıyorlar. Taş üstüne taş nasıl koyabilirix bunun peşindeyiz. Bu dönemde istiyoruz ki 17'de 17 yapalım. Hepsini Cumhur İttifakı ile buluşturalım. Tecrübeli belediye başkanlarımızın işlerinin takdir göreceğine inanıyoruz. 1 Nisan itibari ile Bursa'yı kalkındırmaya devam etmek istiyoruz. Bu işte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. 

"SANAL DÜNYADA KENDİLERİNİ KAHRAMAN GİBİ GÖSTERİYORLAR"

Bakan Mehmet Özhasaki ise, "Hepinizi saygı ve hürmetle selamlıyorum. Aslolan vatandaşın gönlünü fethetmektir. Bunun en güzel örneklerinden birini Bursa'da görüyoruz. Kentsel dönüşüm, yeşil alan ve refah artırılıyor. 5 döndm Kayseri'de görev yaptım. Sonrasında Ankara'da Cumhurbaşkanımıza yol arkadaşlığı yapıyorum. Şunu unutmayın şehirler yaşıyor. Sadece taş topraktan oluşmuyorlar. İşi gücü sadece şehri olacak insanlar lazım. İnsan bakımlı olduğunda nasıl gürbüz görünürse, şehirletde aynen böyledir. Bakımı ihlal ederseniz şehirler gerileme başlar. Eğer yöneticiler iyi niyetliyse, stklar iyi niyetliysr şehirlerin geleceği aydınlıktır. Her an şehirlerimizin üzerinde gözümüz olması lazım. İşimiz gücümüz şehrimiz olmalı. Bunun en güzel örneğini burada görüyoruz. Bursa'dan bize teklif geldiyse itiraz etmedik, koşturduk. Koca koca şehirlerde ne yazık ki CHP'li arkadaşların bu anlayışı yok. Öğrendikleri yeni şeyde algı belediyeciliği. Sanal dünyada kendilerini kahraman gibi gösteriyorlar. Övünmek için büyük meblağlar harcıyorsanız buna iş denmez.  Ağır işlerimizçerisinde kendimize hedefler belirledik. İlki deprem sorunlarını gidermek, ikincisi de şehirlerimizi depreme karşı dirençli hale getirmek" dedi.

"BİZİM İŞİMİZ GÜCÜMÜZ HİZMET"

Deprem hassasiyetini vurgulayan Bakan Özhaseki, "Bizler büyük milletiz. Gece 04.17'den itibaren herkrs ayaktaydı. Asrın felaketine bütün kadrolarımız hepbirlikte seferber oldu. Alinur başkanımızdan rica ettik Hatay'a gitti. Ama en büyük belediyelerimizi Hatay'a gönderdik. Siyasi tercihlerim bir önemi yok. Zor günlerde insanların yanında olduk. Bizim işimiz gücümüz hizmet. Bizim misyonumuza ve tarihe karşı borcumuz var. 46 bin konut teslim ettik. Bu ayın sonunds 75 bini bulacağız. Her ay 10 bin konut teslim etmeye devam edeceğiz. Şuanda deprem bölgesinde 110 bin kişilik bir ekiple çalışıyoruz. Çelikten evler inşa edip, meydanlar yapıyoruz" diye konuştu.

"100 MİLYON M2 YEŞİL ALAN HEDEFİMİZ VAR"

İklim değişikliğine de vurgu yapan Özhaseki, "İklimde müthiş bir değişiklik var. İyiye doğru gitmiyoruz. Son yüz yılda ısı artıyor. Türk milletinin Orta Asya'dan çıkmasının sebebi de çölleşmedir. Büyük bir bela ile karşı karşıyayız. Sanayi Devrimi'nden sonra çok üretip çok tüketmemiz bunun sebebi. Bizler her yeri tahrip edip, kitletiyoruz. Bu da kuralık, yangın ve müsilaj gibi şeylere neden oluyor. Yapılması gereken eski günlere dönmektir. Tabiatı bozmamamız gerekiyor. Paris İklim Antlaşması'na talip olduk ve İklim Kanunu oluşturuyoruz. Rabbimiz bile cenneti tarid ederken yeşillikten bahseder. Demekki dünyayı güzelleştirmenin bir yolu da bu. 100 milyon m2 yeşil alan hedefimiz var Türkiye özelinde" ifadelerini kullandı. Bakan Özhaseki parkın yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.