Hava Durumu

Arıcılık, Meyvecilik ve Hayvancılık kursiyerleri sertifikalarını aldı

Bursa Tarım ve Orman İş Müdürlüğü ile Dağ Köyleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği (DAĞDER) Emek şubesi ortaklığında düzenlenen Arıcılık, Meyvecilik ve Hayvancılık meslek dallarında kursunu başarı ile tamamlayan kursiyerlere sertifikaları düzenlenen törenle verildi. 

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2024 20:49
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2024 21:45
Kaynak: Damla Dilmeç
Arıcılık, Meyvecilik ve Hayvancılık kursiyerleri sertifikalarını aldı

Dağ Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DAĞDER) Emek Şubesi, Bursa Tarım ve Orman İş Müdürlüğü ortak eğitim projesi olan Arıcılık, Meyvecilik ve Hayvancılık meslek dallarında sertifika almış 250 kursiyere Yakut Aktaş Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle sertifikaları dağıtıldı.

Yakut Aktaş Kültür Merkezi’nde düzenlenen Sertifika Dağıtım Töreni ve Kültür Etkinliğine Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar, Bursa AK Parti Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç,Bursa AK Parti Milletvekili Mustafa Yavuz,Dağder Emek Şube Başkanı Ahmet Çam, kursiyerler ve ailelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. 

Dünyada yaşanan İklim krizi, sağlıklı besine ulaşma gibi bir çok konu üzerinde çalışma planları yaptıklarını belirten DAĞDER Emek Şube Başkanı Ahmet Çam, “Üreticileri geri kazandırmak için bir seferberlik yapıldı. Yöre insanlarımıza meyvecilik, arıcılık, tarla bitkileri, peyzaj, hayvancılık gibi alanlarda kendilerini geliştirmek için kurslar planladık. Tarım İl Müdürlüğü’ne yaptığımız tüm dilekçelerimiz kabul edildi ve desteklendi. Şu ana kadar üç bin üç yüz on altı kişi sertifika sahibi oldu. Bu dönem iki yüz elli kişi meyvecilik, arıcılık ve hayvancılık konularında sertifika sahibi olmuş oldu. Bu konuda bize bu desteği veren Tarım il Müdürümüze teşekkür ediyorum. Tarım, Ormancılık ve hayvancılığa yönelik bir Ar-Ge çalışmalarımız olması lazım. Arıköy Projemiz var. Destek verilirse  bir Arı Köyü projesiyle şu ana kadar kurslara katılmış olan sertifika almış tüm üreticilerimizle beraber projemizi faaliyete geçirmek istiyoruz”diye konuştu. 

“EĞİTİME DEVAM”

Sertifika töreninde konuşma yapan Bursa Tarım ve İl Müdürü İbrahim Acar, şu ifadeleri kullandı: “Bursa ilimiz tarımsal büyüklük olarak Türkiye'de otuz ikinci sırada. Ama tarımsal hasılada Türkiye'de altıncı sırada. Yani birim alanından elde ettiğimiz verim veya birim  hayvandan elde ettiğimiz verim oldukça yüksek. Üç milyon altı yüz bin dekar civarında tarım arazimiz var. Bunun dokuz yüz altmış bin dekarında yani bir milyon dekarında meyvecilik yapıyoruz. Meyve üretimimiz bizim Türkiye'deki sayılı illerden birisi, Armut, böğürtlen, mavi yemişte Türkiye'de birinci sıradayız. Hayvancılıkta Türkiye'nin sayılı illerinden olmasak bile birim hayvandan elde ettiğimiz verim oldukça yüksek. Şu an mevcutta yaklaşık elli bir tane arı işletmemiz var ve toplam üretimimiz de yüzde yirmi beşini bu işletmelerden sağlıyoruz. Arıcılıkta eğitimimizden kaynaklanan ve bitki örtüsünden kaynaklanan bir avantajımız var. Arıcılıkta da iyi durumdayız. Biz ilimizde ortak eğitim programları yaparaktan iki bin yirmi üç yılında arıcılık konusunda dört adet kurs düzenledik. Kursları düzenlemelerde devam edeceğiz.”

Sertifika alan kursiyerleri tebrik ederim konuşmasına başlayan Bursa AK Parti Milletvekili Mustafa Yavuz, bugün 16’ncısı düzenlenen sertifika töreninin de sertifika alan kursiyerlerimizin ülkemize ve şehrimize katkı sağladığını belirtti. 

“DÜNYA AÇLIK KRİZİYLE BAŞ BAŞA KALACAKTI”

Tüm kursiyerleri tebrik ederek sözlerine başlayan Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, arıcılığın ayrıca önemli bir yeri olduğunu vurgulayarak “Tarım Bakanlığı Arıcılık eylem planını hazırladık. Inşallah onun ayrıntılarını da belki ilerleyen günlerde paylaşmış olacağız. Genç arıcılara ve kadın arıcılara ilave destekler gündemimizde” dedi.

Bursa’nın tarım ve hayvancılık açısından önemli bir bölge olduğunu belirten Yavuz Gözgeç, “Salgın döneminde gıdanın ne kadar önemli olduğunu hatırlamış olduk. Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde bir tahıl koridoru açılmamış olsaydı belkide dünya açlık kriziyle baş başa kalacaktı. Tarım ve gıdanın önemini bir kez daha fark ettik. Bizde yapılan projeleri destekliyoruz” dedi.

Kaynak: Damla Dilmeç

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.