Hava Durumu

Yatırılan kaparo bedelini geri alamayanlara güzel haber!

Bir otomobil firmasından sıfır araç almak için belirlenen ön sipariş bedelinin ödemesini yapan Avukat Mehmet Salcıoğlu, bekleme sürecinde araç fiyatının neredeyse 2 kat artması sonucu siparişten vazgeçerek ödemesini gerçekleştirdiği ön sipariş bedelinin iadesi istedi. Otomobil firması tarafından kendisine olumsuz yanıt verilen Salcıoğlu konuyu yargıya taşıyarak hukuk mücadelesini kazandı.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2024 08:27
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 08:44
Kaynak: İHA
Yatırılan kaparo bedelini geri alamayanlara güzel haber!

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yaşayan bir avukat TESLA firmasına karşı yürüttüğü hukuk mücadelesini kazanırken, aynı durumda bulunan tüketicilere de umut oldu. Firma sözleşmesinde ilk başvuruda ön sipariş adında ödenen bedelin, sözleşme gereği iade edilmeyeceği yazılı olmasına rağmen Alaşehirli Avukat Mehmet Salcıoğlu, mevcut araç fiyatının ilk başvuru esnasındaki fiyattan hemen hemen iki katına varacak şekilde çok fazla artması nedeniyle siparişten vazgeçerek ödediği ön sipariş bedelinin iadesini istedi. TESLA firmasının kendisine iade yapmaması üzerine Tüketici Hakem Heyetine başvuran Salcıoğlu haklı bulundu ve icra takibi sonrası yatırdığı 10 bin TL’yi firmadan geri aldı.

Yatırılan kaparo bedelini geri alamayanlara güzel haber!-Bursa Hayat Gazetesi-2

Tüketici Hakem Heyeti, "Sözleşmeyi düzenleyen bir standart şartın ’Münferiden müzakere edildiğini iddia ediyorsa bunu ispatla yükümlüdür’ düzenlemesi gereği dosyada yer alan sözleşmenin ilgili maddesi haksız şart kapsamında yer aldığı değerlendirilmiştir. Ayrıca ülkemizde ve dünyada yaşanan ekonomik sıkıntılar döviz kurundaki öngörülmeyen değişiklikler nedeniyle teslim edileceği belirtilen tarihte, aracın değeri 2 katına çıkmış ve döviz kurundaki değişiklikler sebebiyle sipariş verilen aracın bedeli tüketici tarafından ödenemeyeceği kadar artmıştır. Tüketici Hakem Heyeti, somut uyuşmazlıkta ekonomik şartların aşırı ağırlaşması, sipariş tarihindeki araç fiyatı ile sonradan teklif edilen fiyat arasındaki dövizden kaynaklı fahiş fark olması ve emsal Yargıtay kararlarında da alınan bedelin iadesinin gerektiği anlaşıldığından uyuşmazlık konusu bedelin iadesine ilişkin tüketici talebinin haklılığına karar verilmesi kanaatine varılmıştır" diyerek tüketici lehine karar verdi.

Yatırılan kaparo bedelini geri alamayanlara güzel haber!-Bursa Hayat Gazetesi-3

"KORUYUCU BİR KARARDIR"

Yaşadıklarını anlatan Avukat Mehmet Salcıoğlu, "2023 yılında eşimin adına TESLA firmasından elektrikli bir otomobil siparişi verdik. Bu siparişi verdiğimiz esnada da 10 bin TL ön sipariş adında bir bedel yatırdık. Daha sonrasında mevcut ekonomik şartlar nedeniyle araç bedelinin çok fazla artması nedeniyle bu siparişimizden vazgeçtik. Fakat bu 10 bin TL’lik bedel ilgili firma tarafından tarafımıza iade edilmedi. Bunun neticesinde de tüketici hakem heyetine başvurduk. Tüketici hakem heyeti de bu 10 bin liralık bedelin iade edilmemesinin haksız bir şart oluşturacağı, bu nedenle de tüketiciye geri iade edilmesine yönelik bir karar verdi. Verilen karar da tüketicinin lehinedir. Yapılan icra takibi sonrasında da 10 bin liralık yatırdığımız bedeli geri iade aldık. Tüketici hakem heyetinin bu yönde verdiği karar ilgili bedeli alamayan tüketiciler için bir koruyucu ve kapsayıcı yönde bir karardır." dedi.

KAPORA NEDİR? NEDEN VERİLİR?

Kapora, bir mal veya hizmetin satın alınması veya kiralanması için alıcı tarafından satıcıya veya kiralayana önceden verilen bir miktar paradır. Bir nevi "güvence bedeli" olarak da görülebilir. Kapora, alıcının mal veya hizmeti satın alma veya kiralama niyetini gösterir ve satıcıya da malı veya hizmeti başka bir kişiye satma veya kiralama konusunda güvence verir.

Kapora vermenin birkaç sebebi vardır:

1. Rezerve Etmek: Kapora, alıcının mal veya hizmeti belirli bir süre için rezerve etmesini sağlar. Bu sayede, satıcı malı veya hizmeti başka bir kişiye satamaz veya kiralayamaz.

2. Ciddiyet Göstergesi: Kapora, alıcının mal veya hizmeti satın alma veya kiralama konusunda ciddi olduğunu gösterir. Bu da satıcı için zaman ve emek tasarrufu sağlar.

3. Cayma Bedeli: Alıcı veya satıcı sözleşmeden cayarsa, kapora cayma bedeli olarak kullanılabilir.

Kapora Ne Kadar Olmalıdır?

Kapora miktarı, mal veya hizmetin bedelinin belirli bir yüzdesi olarak belirlenebilir. Yasal bir sınırlama olmasa da, genellikle bedelin 'u ile %20'si arasında bir miktarda kapora verilir.

Kapora Geri Alınır mı?

Kapora, alıcı veya satıcı tarafından cayma bedeli olarak kullanılabilir.

Alıcı cayarsa: Alıcı, mal veya hizmeti satın almaktan veya kiralamaktan vazgeçerse, kaporayı geri alamayabilir.

Satıcı cayarsa: Satıcı, malı veya hizmeti satmaktan veya kiralamaktan vazgeçerse, alıcıya kaporanın iki katını iade etmek zorundadır.

Bazı durumlarda, alıcı veya satıcı kaporayı geri alma hakkına sahip olabilir. Örneğin, alıcı mal veya hizmeti kusurlu bulursa veya satıcı malı veya hizmeti teslim edemezse, alıcı kaporayı geri alabilir.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.