Terk etme senden sonrası cehennem

Sibel Akıncı 07 Eylül 2019 Cumartesi, 07:30

Hayvanları sokağa terk etmek son zamanlarda moda oldu. Hayvanları hiç sevmeyen insanlar var. Her gün bir işkence ve nefret haberiyle karşılaşıyoruz. Hayvan sevmeyen bir kişinin zamanla onları sevme ve tüm yanlışlarını telafi edebilecek zamanları olabilir.

Ancak telafisi olmayan şeyler de var. Bunların en başında bir hayvan sahiplendikten sonra onları sokağa terk etmek var.

Bir canı terk etmenin sebebi ne olursa olsun açıklaması olamaz. Onlara yapılabilecek en büyük kötülük de bu.

Çünkü onlar bizimle yaşarken yemekleri hazır olarak önlerindeydi. Yani yemek aramayı bilmiyorlar. Bu durumda onun sokağa terk edilmesi açlıkla karşı karşıya gelmesi demektir.

Terk edilmek her canlıda derin yaralar bırakır, bu yüzden artık onun güvenini tamamen sarsmış oluyorsunuz.

Üstelik evcil hayvan süs eşyası değil, canımız sıkılınca onu eşya gibi bir köşeye atamayız.

Evcil hayvan bakmak bir hevesten çok daha ötesidir, yani minikken sevimli gelen bu canı büyüdüğünde terk etmek vicdansızlıktır. Hayvan sahiplenmenin ilk sorumluluğu ise onu asla ve asla terk etmemektir.

Sokağa atılan bir canın sonu çoğunlukla bakımevi yani ölüm oluyor ve terk edilen canların birçoğu yemek yemeyerek intihar ediyor.

Bir evcil hayvanı sahiplenirken ona her koşulda bakıp bakamayacağınızı samimiyetle kendinize sorun. Eğer tereddüt ediyorsanız bir can sahiplenmeyin.

Yoksa her yaz sonunda terk edilmiş bir çok evcil hayvan, ümitsiz bakışlarla sokaklarda kalacak ve hayat onlar için bir kabusa dönüşecektir.

(Başlık için ilham kaynağı olan yönetim kurulu kurucu üyemiz Banu Baltacı'ya sevgilerimle...)