Müslümanlar neden geri kaldı? (1)

Recai Albay 11 Ocak 2019 Cuma, 08:05

Bugün bir arkadaşımın gönderdiği ( Pakistanlı yazara ait) güzel bir alıntıyı sizinle paylaşmak istiyorum. Fevkalade güzel bir tahlil ve karşılaştırma yazısı olmuş. Sanırım her Müslüman münevverin ve ülke yöneticilerinin ve bilhassa üniversitelerimizin ve bilim insanlarımızın kendisini hesaba çekmesi gerekiyor. Özellikle birinci derecede sorumluluk mevkiinde oturanlar artık bıkkınlık derecesine çıkmış bayat 'sözde çağdaşlık' nutuklardan vazgeçmeli ve çağdaş dünya ile her alanda (Ekonomi, sanayi, eğitim, üretim, bilişim...) rekabet hizmetine talip olmalıdırlar. Elbette ki bu olumsuz tabloda hepimize düşen birpay vardır.

Geri kalmışlığımıza yol açacak birçok sebeplerin içinde muhakkak ki, en birincisi; eğitim sistemidir. En zeki insanları bile dumura uğratan, papağanlaştıran, hipnotize eden, ancak müstemleke ülkelerinde bulunan bir Maarif Sistemi, ülkenin geri kalmasından en birinci sorumlu olsa gerek. Bu hususta onlarca makaleyi bu köşeden yayımladık; ne yazık ki, Türk Maarif'inden hiçbir ses duymadık. Sanıyorum şimdi onlar, mevki, makam, koltuk ve saltanat derdi peşinde koşuşturuyorlar. Bu devran böyle dönmez elbette bir gün bir Mollakasım çıkacaktır. Tabi bu hastalık sadece ülkemizi değil, maalesef tüm İslam dünyasını sarıp sarmalamıştır. (Şunu da unutmayalım ki; bunun devam etmesi için de Münafık Batı alemi, bu ateşe körükle destek vermekte, bu hastalıklı alanı beslemekte ve yaymaktadır. Bu da ayrı bir sorun.)

Şimdi gelelim İslam dünyasının hal-i pür melaline:

MÜSLÜMANLAR YAHUDİLERDEN NEDEN GERİ KALDI?

"Dünyada nüfus bakımından azınlıkta olan Yahudiler dünyayı yönetiyor. Dünyada yalnızca 14 milyon Yahudi/Musevi var. (Kuzey ve Güney Amerika'da 7 milyon, Asya'da 5 milyon, Avrupa'da 2 milyon ve Afrika'da 100 bin Musevi yaşıyor.)

Peki kaç Müslüman var?Cevap: 1,4 milyar. (1 milyar Asya'da, 400 milyon Afrika'da, 44 milyon Avrupa'da, 6 milyon Amerika'da) Yani dünyada 1 Musevi'ye karşın 100 Müslüman var...

İyi ama Yahudiler, Müslümanlardan niçin 100 kat daha güçlü ve daha zengin ve daha eğitimli ve daha mucitler?

Tüm zamanların en etkin bilim adamı Albert Einstein bir Yahudiydi. Psikanalizin babası Sigmund Freud bir Yahudiydi. Karl Marks Yahudiydi.

Tüm insanlığa zenginlik ve sağlık katmış Yahudilere bakalım:

Benjamin Rubin insanlığa aşı iğnesini armağan etti. Jonas Salk ilk çocuk felci aşısını geliştirdi. Getrude Elion lösemiye karşı ilaç buldu. Baruch Blumberg Hepatit B aşısını geliştirdi. Paul Ehrlich frengiye karşı tedaviyi buldu. Elie Metchnikoff bulaşıcı hastalıklarla ilgili buluşuyla Nobel Ödülü kazandı. Gregory Pincus ilk doğum kontrol hapını geliştirdi. Bernard Katznöromasküler iletişim (Kaslarla sinir sistemi arasında iletişim) alanında Nobel kazandı.

Andrew Schally endokrinoloji (Metabolik sistem rahatsızlıkları, diyabet, hipertiroid) tedavilerinde kullanılan yöntemi geliştirdi. Aaaron Beck Cognitive terapiyi (akli bozuklukları, depresyon ve fobi tedavilerinde kullanılan psikoterapi yöntemini) geliştirdi. Gerald Wald insan gözü hakkındaki bilgilerimizi geliştirerek Nobel Ödülü kazandı. Stanley Cohen embriyoloji dalında Nobel aldı. Willem Kolff böbrek diyaliz makinesini yaptı. Peter Schultz optik lif kabloyu, Charles Adler trafik ışıklarını, Benno Strauss paslanmaz çeliği, İsador Kisse sesli filmleri, Emile Berliner telefon mikrofonunu, Charles Ginsburg ilk bantlı video kayıt makinesini geliştirdi.  Stanley Mezor ilk mikro-işlem çipini icat etti. Leo Szilard ilk nükleer zincirleme reaktörünü geliştirdi.

Peki ama; son 100 yıl içinde Yahudiler sadece bilimsel alanda 104 Nobel Ödülü kazanırken, 1,4 milyar Müslüman neden yalnızca 3 Nobel kazandı?

Yahudiler niçin bu kadar yaratıcı ve bu kadar güçlüler?

Yahudi inancına bağlı ve küresel çapta büyüyüp tanınmış yatırımcılara/işadamlarına ve markalarına bakalım:

RalphLoren (Polo), Levi Strauss (Levi'sJeans), Howard Schlltz (Starbucks), Sergei Brin (Google), Michael Dell (Dell Bilgisayarları), Lary Ellison (Oracle), Donna Karan (DKNY), İrv Robbins (Baskins&Robbins), Bill Rosenberg (DunkinDougnuts), Ricard Levin(Yale Üniv. Kurucu Başkanı),

Yahudi inancına bağlı ve küresel çapta büyüyüp tanınmış şu sanatçılara bakalım:

Michael Douglas, Dustin Hoffman, Harrison Ford, Woody Allen, Tony Curtis, Charles Bronson, Sandra Bullock, Billy Crystal, Paul Newman, Peter Sellers, George Burns, Goldie Hawn, Cray Grant, Wiliam Shatner, Jery Lewis, Peter Falk...

Yönetmenler ve yapımcılar arasındaki Yahudiler:

Steven Spielberg, Mel Brooks, Oliver Stone, Aaaron Spelling, Neil Simon (The Odd Couple), Andrew Vaina (Rambo1/2/3), Michael Mann (Strazkyand Hutch), Milos Forman (One Flew Over The Cuckoos Nest, Amadeus), Douglas Fairbanks (The Thief of Baghdat), Ivan Reitman (Ghostbusters), Kohen Kardeşler, William Wyler, William James Sidis.

Kendinize sorun... Neden Yahudiler bu kadar güçlüdür?

Cevabı şudur: Her çocuğa ve her gence kaliteli eğitim verirler... Bu eğitim türü sorgulayıcı (Teslimiyetçi değil), araştırıcı (Ezberci değil), ve yaratıcıdır (Bilgi üretmek/bulmak) içindir.

(Devam edecek)