Yeni nesil askerler

Mustafa Dünger 07 Ekim 2019 Pazartesi, 07:00

Robotik askerlerin savaşlarda kullanılacağını konuşurken, hack konusunda kendisini geliştirmiş çocuklar eğitimciler tarafından dışlanırken dünyada ve özellikle Amerika'da hack anlamında yenilikler gerçekleşiyor.


Bu dönüşüm neticesinde ise askeri güç ile birleşen hacker ordusu Amerika'yı daha üst noktaya taşımayı amaçlıyor.


ABD Hava Kuvvetleri, geçen ay Las Vegas'taki Defcon isimli hacker konferansında bir F-15 savaş uçağı veri sistemini, güvenlik araştırmacılarının tümüyle parçalara ayırarak ciddi güvenlik açıkları bulmasını sağlamıştı. USAF, bu sonuçtan çok memnun kalmış olacak ki gelecek yıl bir uydu getiriyor.


ABD Hava Kuvvetleri, çok yakında beyaz şapkalı hackerlar için alışılmadık bir davete hazırlanıyor. Hackerlardan beklenen ise dünya çevresinde dolaşmakta olan bir askeri uyduya sızmak ve kontrolünü ele geçirmek.


ABD Hava Kuvvetleri, yakında bu sisteme sızabileceğini düşünen hackerların başvurularını isteyecek. Hackerlar, aktif bir uydunun Dünya'ya bakan kamerasını ele geçirmeye ve kontrol etmeye çalışacaklar.


"Dışarıdan birilerini benimseme korkumuzu yenmeliyiz"
Hava Kuvvetleri'nin asistan sekreteri Will Roper, "Güvende olmamıza yardımcı olması için dışarıdan birilerini benimseme korkumuzu yenmeliyiz. Hâlâ 1990'lardan kalan siber güvenlik prosedürlerini uyguluyoruz. Çok kapalı bir modelimiz var. Kapalı kapılar ardında bir şeyler inşa etmemiz ve kimsenin onlara dokunmaması durumunda güvende olacaklarını varsayıyoruz. Analog dünyada bir dereceye kadar doğru olabilir ancak giderek artan dijital dünyada her şeyin içinde bir yazılım var" şeklinde konuştu. 


Roper, güvenlik açığı bulma konusunda üstün olan hackerlarla iş birliği yaparak askeri siber güvenlik tedarik zincirindeki bütün açıkların kapatılabileceğini umduğunu söyledi. Hackerlar, uyduya sızabilecek mi bekleyip göreceğiz.