'Dünya Emekçi Kadınlar Günü'

Mustafa Dünger 11 Mart 2019 Pazartesi, 07:00

Geçmiş 'Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz' kutlu olsun, diyerek sözlerime başlayacağım.

Ancak, bu günün tarihinin farkında mıyız?

8 Mart 1857'de New York'ta tekstil sektöründe çalışan kadınlar düşük ücret, insanlık dışı çalışma koşulları ve uzun çalışma saatleri gibi sebeplerle bir grev yaptılar.

Maalesef grev esnasında çıkan yangında 129 kadın acı bir şekilde can verdi ve medyanın etkisiyle cenazelerin yapıldığına dair bir bilgi bile yansımamıştı.

Ülkemizde ise Kadınlar Günü 1921 yılından itibaren kutlanmaya başlandı.

1975 yılında yapılan 'Kadın Yılı Kongresi' ile ülkemizde kadınlara verilen önem gözler önüne serildi.

Ve son olarak da, Kamuda Başörtüsü Serbestliği ile 2013 Eylül'ünden bu yana tüm kadınlar bir kısıtlama olmaksızın iş hayatında bulunabiliyor.

Ancak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlaması adı altında o gün Taksim'de "feminist" gruplar toplandı. Kutlama eyleme dönüştü ve polise ve hatta ezana kafa tutuldu.

Attıkları sloganlar ve açtıkları pankartlar ile kadınlığın üstünlüğünü maalesef değersiz bir şekilde haykırdılar. Ülkemiz kadınlarına uygulandığını düşündükleri baskı aslında tam olarak bu gibi grupların faydasız ve zarar verici eylemlerinin sonucu olarak yalnızca kadınları değil, tüm toplumumuzu etkilemektedir.

***

Özel günlerdeki geçmiş olgusunu anlamak, yapılan ve yapılacak olan eylemler için daha bir önem arz etmektedir.

Yalnızca özel günlerde değil, sosyal medyada da yaptığımız paylaşımları etiketleyeceğimiz gündemleri de iyi araştırmamız gerekiyor.

Doğru bildiğimiz yanlışlar ile kendimize yarardan çok zarar vereceğimizin farkına varmalıyız.