Gökler ötesinden inen hitap

Hüseyin Eren 05 Kasım 2019 Salı, 07:00

Kitaplar arasında gezinmek, satırlarda dolaşmak, anlamlarda seyahat etmek; boğulmuş zihne, kasvet kaplamış kalbe, denge duruş arayan duygulara iyi gelir.

İyi ki iyi kitaplar var, iyi ki okumak var!

Dünyayı kötülük kaplasa da, kötülük sanallaşarak içimize kadar girse de; iyi insanların iyi düşünceleri, iyi eylemleri var.

Var ki başka nasıl var olurduk?

İyi kitaplar iyi insanların zihin zembereğinden zihnimize eğilir, elimizden tutarak yürütür dikenli yollarda.

İyi yürekler el ele yürür; kine inat, hasede inat, hırsa inat, cehalete inat, bozgunculuğa inat, fesada inat, fitneye inat, değerlerin ters yüz edilmesine inat.

Bu inat var ki varız.

Ters yüz edilmiş düşmüşlükle başka nasıl mücadele edilir; fikrin ince gülüne tutunmak, iyiliğin goncasına takılmak, doğrunun sağlam ayağına bağlanmak ve de kitap bahçesinde gezinmek, kainatı kitap gibi okumak varken.

Evet varken!

Dönüp duran dünyanın önünde fırıldak olmanın anlamı var mı? Fırıldaklığınanlamı; anlamsızlığın derin dehlizinde zevksizlikte boğulmak! Kelime kısır, dil kuru, gönül harap; başka ne beklenir ki?

İyilik ağacını her gün sulamak; iyi düşüncelerle beslenmek, güzel duygularla süslenmek, doğru bakışlarla büyümek... Kötülüğe en sert cevap, kötüye en derin duruş sergilemektir.

Durumumuzu yitirdik sallanıyor, savruluyoruz; pagan kültürün acı meyveleri gibiyeşeriyoruz!

Yeni nesiller neyi okuyup düşünecek de güzel eylemler üretecek?

İyi fikrin kristal hali iyi insan, kötü fikrin kristal hali kötü insan.

Onun için iyi fikirler el ele vermeli soysuzlaşmaya bir tokat vurmalı; uyan ey beşer sen bir insansın demeli.

Hayat kitabında iyiler olduğu gibi kötüler de var; her devirde görünüşleri ve mücadeleleri farklı. Farklarını fark etmek ve safını belli etmek, etkin mücadele etmek -bugün olduğu gibi-zor.

Muhakkak ki zorlukla beraber kolaylığın olduğunu gökler ötesinden inen "Kitap"  söylüyor.