Tüm insanlığa yeni bir başlangıçtır yeni yıl

Hatice Kösecik 13 Eylül 2018 Perşembe, 07:40

Merhaba;

Hicri 1440.

Yıl dönümü Hicret'in. Milletimize, tüm İslam alemine, tüm insanlığa, yaratılmışa hayırlar getirmesini dileyerek selamlıyorum sizleri.

Muharrem ayı mübarek olsun efendim...

Geçen yazımızda şifa kaynağı elma sirkesi yapımından bahsetmiştik. Kavanoza koyduğumuz elmaların sirkeleşmesini bekliyoruz artık. Faydasını, şifasını belki tam olarak ifade edemem diye endişe etmiyor da değilim hani.

Bir kere sirke övülmüştür, güzel bir katıktır, salataların da turşuların da vazgeçilmezidir aslında hepinizin de bildiği gibi.

En güzel doğal temizleyici, mikrop öldürücüdür de aynı zamanda. Mutfak tezgahına biraz döküp şöyle bir silsek, çamaşır suyunun yaptığının belki de çok daha iyisini yapar ama çamaşır suyu gibi beyazlatamaz. Ondandır ki titiz ev hanımları, çamaşır suyu sevenler pek sıcak bakmaz sirkeye, temizlik alanında. Yine de aklınızda olsun, doğal bir mikrop öldürücü olduğu. Bizden söylemesi.

Akşam yatarken içilen bir bardak doğal elma sirkeli su, hem sabah idrarını alkali yapar hem de idrar yollarını temizler.

Elma sirkesi kilo vermeye de etkilidir, zira alkali özellikleri sonucunda yağ yakımını kolaylaştırır ve mevcut glikozun karaciğer tarafından kullanılmasını arttırır. Bundan çıkaracağımız sonuç şudur ki, elma sirkesi kan glikozunu yani şekeri düşür. Süper...

Eğer mide şikayetiniz yoksa sabah kalkınca içeceğiniz bir yemek kaşığı sirke ilaveli su iyi gelecektir bedeninize. Tabi ki severek içiyorsanız, yoksa illa da bu şekilde kullanmak şart değildir. Her insan emaneti olan vücudunu iyi tanımalı, ona göre hareket etmelidir. Eğer bir gıdayı şifa olacağına inanarak yiyip içiyorsak o bize şifa kaynağı olur Allah'ın izniyle. Yok eğer, midesi bulanarak ve zorla alınıyorsa bir gıda, o şifadan çok eza olur insana.

Kulağa küpe olmalıdır, herkesin vücudu kendine hastır, birine iyi gelen bitki, bir  besin belki bir başkasına iyi gelmeyebilir. Akıllı olmalı, pürdikkat kesilmeliyiz. "Ne yersek oyuz" prensibine dikkat edebilmeliyiz, amaç bulduğumuzla değil helal ve temiz olanı tercih ederek beslenmektir. Doğal ve sağlıklı olanından, katıksız olanından, çok fazla işlem görmemiş olanından...

İçinde pektin maddesi var olan elma sirkesi, bağırsak hareketlerini kolaylaştıran bir besindir. Pektin liftir çünkü. Ve bu da istenilendir. Hayvansal  gıdalardan gelen kolesterolün emilimini azaltır.

Ürik asidi düşürür.

Potasyum içerir. Kalbe şifadır.

Bakteri ve mantarlar için öldürücü özelliğe sahiptir.

Fibromyaljide tedavi amaçlı kullanılır,

Genel olarak kronik yorgunluk sendromunu azaltır.

Elma sirkesi içinde, malik asit adlı bir madde vardır ki, bu vücutta yüksek alkali yapabilme kapasitesi taşır.

Alkali beslenme, belki zaman zaman duyarsınız bu tabiri, yeri gelince bu konuda söz etmek vazifemizdir. Burada sadece asitlerin alkali ile yok olduğunu hatırlatmakla yetineceğim. Alkali asidin zıddıdır ve vücudumuza yararlı olandır.

Hastalıkların sebebi, yanlış beslenme sonucu oluşan asit artıklarının vücutta birikmesidir. Öyle ki asit, vücudun temizlik, savunma, onarma sistemlerinin kapasitesi üzerine çıkacak kadar birikirse tüm dokuları kirletir. Zamanla asitlenen vücudun panzehiri, alkaliyi artırmaktır ki, elma sirkesi tam da bu sırada devreye girer. İyi bir alkali yapıcıdır demek istiyorum aynı limon gibi...

Ayrıca vücutta biriken alüminyum ve civa gibi ağır toksik metallerin vücuttan atılımını da sağlar elma sirkesi.

Cilt için iyi bir kozmetiktir, sürülebilir, çok fazla bastırmadan sürüp kendi haline bırakırsınız şikayet olan, ihtiyaç olan bölgeyi. Yalnız uyarmak isterim ki sivilce üzerine gereğinden fazla ve de sürekli bastırarak uygulanırsa ufak yanıklar oluşturabilir, dikkatli olmakta fayda var tabi ki.

Bir eczacı arkadaşım, kozmetik  üretenlerin onu hiçbir şeklide yüzüne, vücuduna kullanmadığı bilgisini paylaşmıştı benimle, neden dersiniz?... Oldukça ironik değil mi?

Eğer elma sirkesini içemem, süremem diyorsanız bile, deneyin derim. Şöyle güzel bir yeşil salata üzerine ya da tercih edeceğiniz bir salata üzerine döküverin bir yemek kaşığı kadar, inanın denemeden bilemezsiniz.

Şifa olur umuduyla yediğimiz besinler o iyileştirici etkisini ve dahi şifasını, gösterecektir bedeninizde ve ruhunuzda.

Tüm iyi dileklerimle... Şifa olması ümidiyle...

Yeni girdiğimiz hicri yılda, yeni ufukların, yeni kapıların açılması, tüm insanlığa yeni bir başlangıç olsun istiyor gönlüm...

Unutma, niyetler yaradanın rızasında birleşirse eğer bundan doğacak gücü hayal bile edemez tüm dünya...

Ve unutma ki;

Omuzlarımızda taşıdığımız iki kameraman sürekli kaydediyor, yaptıklarımızı hem de hiç eksiksiz...

Ve bugün yaptıklarımız yarın DEV ekranda...

Hayırlara vesile olması,

Yüzünüzde gülümsemenin şifalı etkisinin yer edinmesi dileğiyle...