Kork benden sınav

Dr. Hatice Kösecik 13 Haziran 2019 Perşembe, 07:06

Nerede bir sınav çocuğu görsem acır içim. Cızzzz diye. Yıllar önce girdiğim ÖYS sınavı gelir aklıma. Başkentte girmek durumunda kalmıştım, en yakın ile gidiyordunuz sınava girmek için zira. Belki şimdi o kolay çocuklara, bulundukları ilde giriyorlar, bir de o stresi çekmiyorlar. Ama yıllar önce ve şimdiyi karşılaştırmak durumunda kalan yüreciğim, acıyor bu yavrulara. Haykırmak istiyorum, hayat sadece bu sınav değil, hayat sadece buna bağlı değil, hayat bu kadar basite indirgenmemeli, hayatımız ucu görünmez bir sınav tüneli olmamalı diye. Amaaa, ya anneler, ya babalar, ya öğretmenlerimiz. Bu baskıda bizler de pay sahibiyiz mi acep? Koy fesini kardeşim önüne, bir gerçek var ortada, sınava göre meslek tercih edileceği gerçeği.  Bu zamanda henüz toparlanamayan bir sınav sitili yüzünden kim bilir kaç cana kıyıldı, gerçek ve mecazi olarak. Kimi yavru astı kendini, kimi de kafasını bozdu, sebep? Sınavı kazanamadım. İyi bir liseye ve de üniversiteye adım atamadım. Elbette önemli, elbette önemi göz ardı edilemez. Ama önce sağlık güzel kardeşim, önce beden ve ruh sağlığının korunması....

     Sınav sana ve anne babana, stres kaygı, gürültü patırtı getiriyorsa, yat kalk sınav, tost, test oluyorsa hayatın, sadece ona göre hareket edip bunalıyorsan da durrr diyip dinlen biraz. Temenni ediyorum ki bu sınav sistemi de düzene girecek, öyle zaman olacakki, öğrencimiz ilkokuldan yönlenecek elinin gönlünün yattığı mesleğe. Öyle benim puanım burayı tuttu, olsun denerim, olurum mühendis diyip de, açılan ve bir işe yaramayan, göz boyayan çoğu okula gitmek zorunda kalmayacak. İçi gönlü kalbi tiyatro ile çarparken ite kaka bir makine, işletme, mühendislik ya da tıp okumayacak.

    Çok mu kızgınım, ya da kırgın. Evet, çocuklarımız adına, bana gelen, danışan, anne babası tarafından da, öğretmeni tarafından da zorlanan yavrularımız yüzünden kırgınım....kendim yüzünden, çocuğumun öğretmeni yüzünden, "senin annen senin derece yapmanı istemiyor, beni dinle diyen matematik öğretmenine sitemim." "Benim çocuğum yarışta değil, lise birden gerek yok bu kadar programa" dediğim için dışlanan ben yüzünden, hepimiz hepiniz, ülkemdeki çocukluğunu yaşayamadan sınav test tost çocuğu olan nesil yüzünden, kırgınım. Bu sistem toparlanıncaya, insani haklara daha yakın oluncaya dek de sitem edeceğim sanırım.

    Şu anda yaklaşan bir öcü var. Üniversite sınavına girecek gençlerimizin gözünden. Nasıl korkuyorlar, ürküyorlar hissedebiliyor musunuz? Sınavın ayak seslerini duyabilirsiniz, bakın çevrenize... Gidin okullara, dersliklerde oturmuş, öğretmenleriyle son rötuşlarını yapan gençlere bakın, evlerinde dört duvar arasında kalıp da sürekli bitirmek adına soru çözenlere de göz atın. Evet, gençler az kaldı, sıkacaksınız dişinizi, sonra rahata ereceksiniz bir nebze inşallah.

   Önemli olan sınava rahat girebilmek, gönül huzuru ile elimden geleni yaptım, bundan sonrası da Allah kerimdiyebilmek. Bu hayatın sadece üniversite sınavından ibaret olmadığını bilmelisin genç arkadaşım. İnsani değerlere yakışır tarzda yaşayabilmenin, seveceği mesleği yapabilmenin, vicdanı hür aklı hür,  bedeni sağ ve salim olabilmenin tadına varabilmenin huzurunu duymanı istiyorum ömrün boyunca. Her ne olursa olsun, gireceğin sınav sonucu ne getirirse getirsin unutma ki sonunda ölüm yok. İyi de olsa üzücü de olsa yaşadığın vaktin kıymetli olduğunu hatırla. Sen değerlisin ve de özelsin. Senden sadece bir tek var, sağlığına ve de ruh sağlığına da özen göstermelisin. Nasıl soruları özenle çözüyorduysan ruhunun, gönlünün, kalbinin de sesini duyabilmelisin. İstediğin, seveceğin, huzurla yapacağın, vatana millete hayırlı olacağın, özü sözü dosdoğru olan bir evlat, bir insan evladı olacağına inancım sonsuz.

Sınava girecek tüm genç arkadaşlarıma canı gönülden, esenlikler diliyorum.