Grip ve akupunktur

Dr. Hatice Kösecik 09 Ocak 2020 Perşembe, 07:30

Bazı doktorlar vardır. Süper doktorlardır onlar. Sanırsınız ki, hastalanmazlar. Hiçbir şeycik olmaz onlara. Hep ayakta, hep hastasının yanında, hep dimdiktir. Oysa o da insandır. O da hastalanabilir, onu da yataklarda görebilirsiniz. Ve hatta ateşi de çıkar.  Yahu grip olmuştur.  Başı, gözleri, kolları bacakları kısacası her bir tarafı ağrıyordur. Ve bu kişi çok çetin ameliyatları gözü kapalı yapan, gerekirse on iki saat ayakta kalıp hastasını kurtarmaya çalışan, ameliyat sonrası da direkt kendini yere atıp uyuyabilen bir halk adamı, halktan biridir. İşte onlardan biri. Çok sevdiğim eşi, doktor beyin akupunktur tedavisi olması için rica etti.

Burada biz hanımların hep aramızda konuştuğu ama eşlere pek de belli etmediğimiz bir sırrımız vardır. Aman aman erkekler hasta olmasın, yatağa düşmesin, pek de nazlı oluyorlar. Kızmayın bana beyler. Sanki doğruluk payı var gibi bu tespitte.

Her neyse bu aile dostumuz, ateşten ağrıdan muzdarip. Yatıyor, hem de yorganı tam tepesine çekerek. Benim eşim, bir de çocuk doktoru olmasına rağmen, eğer azıcık ateşlensin, nerde yorgan var alır üstüne. Üşüyor ya, havale geçirme tehlikesi de yok diye düşündüğü için, eskiden bizler küçükken annelerimizin yaptığı gibi, nane limon kabuğu, ört üstünü terle olayını yaşamak ister. Eğer sokaklarda oynarken üşüdüysen,  hastalık vücudundan terle çıkacaktır. Terle bakalım terleyebilirsen.  Bizim nesil böyleydiişte.

Hakikaten hasta kişi ateşi çıkıp da mikropla mücadele ederken bir de terlerse süper olur. Hele üşenmez de ılık da duş yaparsa krizi atlattı demektir.

Vaziyet bu halde. Eve ziyarete gittik ama akupunktur yapmaya da gittik. Bizim sevgili doktorumuz, cevval gözü kara cerrahımız sanki benim minik iğnelerden azıcık tedirgin oldu ama kaçamadı tabi ki. Sevgili eşinin de yardımıyla yarım saatlik bir vücut akupunkturu ve baş akupunktur tedavisi, ardından da kulak akupunkturu yaptık. Eh biraz söylendi ama biz de iğnelerin hiiiç acıtmayacağını söyledik tabi. Doktor bey, iğneler vücudundayken rahatlamaya başlayınca onu daha fazla üzmemek için yan odada bir 25 dakika bekledik. Zira iğneleri çıkarıp yerini değiştirmem süper cerrahımızda azıcık da olsa arı sokması kadar bir sızı oluşturuyordu. Ama en çok bilenler, işin içinde olanlar, doktor hastalar zor vakalardır. Düşünün bir kere ki bunu ona da ifade ettim. Koskoca ve zor ameliyatları korkusuzca yaparken, e birazcıktan fazla çizik atması yani hastasını kesmesi gerekiyor. Fakat bilinçaltında minicik olan akupunktur iğnelerinin acıtacağını düşünüyor. İğne ya çünkü.

Bu durum, hacamatı rahatlıkla yaptıran ve bol kesi attıran hastalarımın akupunktur iğnesi acıtır mı diye sormasına benziyor... Bu bir tezatlık mıdır? Evet. Elbette ki hacamat daha çok acıtır.

Yan odadaki doktor beyin yanına gidip iğneleri çıkardığımızda ki yüzündeki rahatlamayı görmenizi isterdim. Aslında biraz endişeli ayrıldım oradan, geçmiş olsun diyerek.

Biz tedaviyi sabah sıralarında yapmıştık. Doktor bey hep tedavi sonrası hastalarıma önerdiğim işi yaptı. Yatıp uyudu ve dinlendi. Öğleden sonra merak edip aradım. Ve eşimle beraber doktor beyin Uludağ'a çıktığını öğrendim. Nasıl yani? Hasta değil miydi? Yatakta ve ateşi vardı, başı da zonkluyordu. Ve her yeri, dökülüyordu. Uludağ cesaret işiydi. Ama iyi oldu dedi eşi. İyileşti. Kendini iyi hissetti ve gitti. Şaka gibi.

Ertesi gün iş yerinde doktor beyi gördüm, dedim:" Akupunktur iyi gelmiş, gezmeye de dağa bile gitmişsiniz."  Gülerek bana," ben zaten iyileşecektim" dedi.

İşin esprisi bir yana, bizim doktor bey bu işlemin üzerinden bir yıl sonra bana, aslında akupunktur tedavisi öncesi sık sık hastalandığını, başının ağrıdığını ve sinüziti olduğunu ama tedavi sonrası eskisinden çok daha iyi olduğunu itiraf etti. Zaten akupunktur hem sinüzit tedavisinde hem de baş ağrısında etkilidir. Bunu hep söyleriz. Burada grip olduğunda da bağışıklık sistemini ele alarak güçlendirip tedavi edici etkisini gösterdi. Aslında en az 8 seans gerekirken tek seferde bile bu kadar etkili olması akupunkturu daha efektif kullanmamız gerektiğini işaret ediyor.

Çoğu grip olan fakat başka bir şikâyet için gelen hastam eve gidince mesaj atar, çabucak toparladığına dair. Bu hep rastladığımız bir durumdur.

Sözün özü, akupunktur tedavisi soğuk algınlığı ve gripte de oldukça başarılı işler yapmaktadır.

Havaların ciddiyetini gösterdiği şu günlerde sağlıklı kalabilmeniz dileğiyle...