Elma sirkesi

Hatice Kösecik 10 Eylül 2018 Pazartesi, 06:26

Sirke ne güzel katıktır demiş kainatın efendisi sevgili Peygamberimiz (SAV).  Eylül ayı birçok faaliyeti de beraberinde getiriyor aslında. Yazdan geriye kalan bir hoş seda barındırır iyice bakarsak Eylüle.

Bir tatlı telaş, okulların heyecanı sararken çocukları, marifetli ev hanımlarının da koşturması çoğalır bu ayda. Sonbahar mı geldi diyemeden, bu ay hazin mi dersiniz, hüzün mü dersiniz belki de çok düşünemeden salçalar, turşular, isotlar, ev yapımı ne varsa doğallık adına, yapıp atalım kilerimize diye çabalar dururuz. Eee doğru da yaparız hani...

Eskiler bilirler diye, nerede bir büyük teyzem, amcam kimi bulursam yurdum insanına sorarım hemen. Neler yapardınız eskiden diye? Neler yerdiniz, kaçırdığımız bir şeyler var mı? Şu her gıdanın paketlere girdiği günümüzde, doğallıktan yana olmaya çabaladıkça, kandırmacanın da kol gezdiği zamanınızda.

Sirke düştü bu günlerde aklıma, sevgili Peygamberimizin (SAV) de övdüğü, bir evde bulunsa iyi olacağını ima ettiği sözleri düştü gönlüme.  

Elmalar boy gösterdi bile çoktan, golden, yeşil elma, Amasya çıtır elma... Say istediğin kadar. Ülkemizde çeşit çeşit, boy boy, bol bol... Bir de doğal, kimyasal ilaçtan nasibini almamışsa eğer, ağacından koparıp da şöyle bir üstünü silip yerseniz tadına doyamazsınız inanın. Lekeli olsun, kurtlu olsun hiç sıkıntı yok. Kurdun kuşun yediği doğaldır her daim aklınızda olsun.

Nasıl yapalım, hem yiyip hem de nasıl değerlendirelim elmayı?

Öncelikle sirke yapalım, hem de yararlarından konuşalım kalem yazdığı kadar, sizi sıkmayacak kadar...

Elbette faydasını yazmakla bitiremem, ama önce sirke yapalım isterseniz.  Zamanla faydalarını sıralamaya çalışacağız dilimiz döndüğünce.

Şeker hastalığında, kolesterolü düşürmede, kanserde, kilo vermede, metal zehirlenmesinden fibromiyaljiye bağlı kas hastalıklarından tutun da cilt güzelliğine kadar faydası dokunan elma.

Günde bir elma kalp için iyidir denmiştir hep bilirsiniz. İşte o yediğiniz elmanın eğer soyduysanız kabuklarını da atmayın, özellikle sirke yapmak için kesip ayıkladığınız elmaların çekirdeklerini de. Nesi varsa kurdu ve çürüğü dışında koyun bir kocaman cam kavanoza. Ne kadar elma varsa kesin, dörde bölün, koyun kabınıza. Eğer elma ağacınız varsa, dibine dökülenleri zaten hiç ziyan etmeyin, onlar çoğumuzun arayıp da bulamadığı doğal dediğimiz, kurdun da sevdiği karıncanın da sevdiği elmalardır ve de çok değerlidir unutmayın.

Büyükçe bir cam kavanoza 2 ile 3 kilo elma yetebilir, yine de kendiniz göz kararınızı zamanla ayarlarsınız.  Temiz yıkanan elmalar dörde bölünür, ayıklanır. Çekirdekli kısımlar temizlenir ama ben kabuğu, içi, çekirdeği ne varsa koyuyorum kabıma. Kavanozu yarıya kadar doldurup, birkaç tane nohut eklenir. Üzerine içme suyu doldurulur. Tam tepeleme doldurmayın ki üzerinde iki üç parmak kadar yer kalsın.

Bir çay kaşığı kalın tuz, bir çay kaşığı şeker ya da doğal bal ekleyin. Ve bir parça ekmek kabuğu koyun içine. Üzerini bir tülbentle örtüp kapalı ve karanlık bir yerde muhafaza edin. Arada bir gidip karıştırın, isterseniz tuzuna bakın. Bir 10 gün içinde hareketlenme olabilir sirkenizde, belki bazen ufacık sinekler. Endişelenmeyin, üzeri beyaz bir tabaka kaplamaya da başlayacaktır ki bunun adı sirke anasıdır. Ve işimize oldukça yarayacak bir oluşumdur, diğer sirke yapımında direk kavanoza koyabilirsiniz. Sirke oluşumunu kolaylaştıracaktır. Işıksız bir ortamda en az kırk gün bekleyin, iki üç ay içinde daha da güzel sonuç aldığınızı fark edersiniz.

Bir müddet geçince, en az kırk gün, ben bazen iki ay geçip öyle süzüyorum posasını. Tekrar  cam şişeye doldurun sirkenizi. Hatta yine karanlıkta bir süre daha beklerseniz daha güzel bir tat aldığını göreceksiniz.  Belki biraz zahmetli ve de sıkıntılı gibi görünse de inanın bir kere yapmaya başlayınca devamı geliyor. Alışıyorsunuz bu sürece, sirkeniz henüz bitmeden diğeri süzülmek için bekliyor olacaktır sizi dolabınızda.

Emek olmadan zahmet olmazmış, ama içimi kalbe şifa  olan elma sirkesi,   iyi ki yaptık dedirtecektir size  eminim.

Sonraki yazımda faydalarından söz etmek dileğiyle...

Kolay gelsin, şifa olsun bedenimize ve dahi ruhumuza...