Bir tutam baharat

Dr. Hatice Kösecik 08 Ekim 2018 Pazartesi, 06:40

Havanın serinlemesi, Eylülün ardından Ekimin hayatımıza renk katmasıyla, soğuk kış gecelerini hatırlar olduk. Gündüz sıcak gibi gözüken hava aldatıyor bizi sanırım. Okulların başlaması, hafifinden ağırına enfeksiyonları davet etti evimize. Çocukların ardından büyüklerin hapşırık sesleri duyuluyor evlerde,  boğaz ağrısı, halsizlik... Demem o ki viral enfeksiyonların hedefi haline gelmeden hayatımızı baharatlandıralım. Bir tutam baharat iyi gelir hayata.

Zencefil, zerdeçal, karabiber, tarçın, biberiye...

Yemeklerimizi yaparken tuzu unutsak lezzette nasıl bir eksiklik hissedersek, baharatları hayatına katmış olan bir insan da eksik hisseder bir yanını, baharatı unutursa yemeğinde ve de içeceğinde...

Yaratılmış olan her bitkinin de insan vücudu için sayısız faydaları vardır, tabi dozunda ve doğru kullanılırsa. Her türlü gıdayı, bitkiyi, besin maddesini dozunu fazla kaçırmadan kullanmak yerinde olur. Hiçbir şeyi ilaç gibi sürekli kullanmamak gerekir. Bu da aklımızın bir köşesinde dursun ki doğru yapalım derken hataya düşmeyelim.

Güzel bir çorba yaptınız diyelim, soğuk kış geceleri için ideal. Sıcacık çorba içimizi de dışımızı da iliklerimize kadar ısıtır tecrübeyle sabittir, bilirsiniz. Zaten akşamları çok da abartılı yemeye lüzum yoktur, sağlık açısından. İşte o çorbaya ilave edeceğiniz bir tutam karabiber, belki biraz zencefil, tarçın ya da isteğe bağlı zerdeçal. Nane de olabilir tabi ki, hepsi bir arada olur mu bilemem,  o sizin evinizin damak tadına bağlıdır. Ama bunlardan en az ikisini kullanarak hem çorbanızı hem de hayatınızı renklendirebilirsiniz. Önce azar azar denerseniz bir de bakmışsınız ki zerdeçallı et yemeği sizin için vazgeçilmez olmuş. Unutmadansöylemeliyim,  zerdeçal ete gayet güzel yakışıyor, denemenizi tavsiye ederim. Bir çay kaşığı kadar, bir tutam zerdeçalkatmanız yetecektir tadı fark etmeniz için.

Zencefilin kardeşidir zerdeçal, bir tık ondan daha fazlası da olabilir. Aslen Hindistan safranı olarak da bilinir. Antienflamatuvar (iltihap için), antioksidan, antitümör özellikleri vardır. Alzheimer gibi hastalıklarda da kullanılır. Safra taşına karşı doğal koruyucu, kan basıncını düzenlemeye yardımcı bir baharattır.

Eğer zerdeçalı günlük beslenmeye dahil etmek isterseniz, çorba, pilav, et yemekleri, makarna, yumurta gibi besinlerinize ekleyebilirsiniz. Damak tadınıza uyan bir tarzı yakalarsınız umarım.

Severek ve şifa olacağını umarak yediğiniz her besin yarar sağlayacaktır inanın buna.

Tam da mevsim geçişlerinde kullanılması gerekli baharatlardan biri olan zerdeçal, bağışıklık sistemini destekler. Serbest radikallere karşı hücreleri korur ve serbest radikal oluşumunu önler.

Oldukça etkili bir baharat olan zerdeçal, önemli derecede iltihap azaltıcı bir etkiye sahiptir.

Ve de antioksidan demiştik. Bu özellik de birçok ilaçta yana yakıla aranılır.  

Kronik iltihaplanma modern tıpta bir çok hastalığın başlangıç sebebi olarak bilinir. İşte zerdeçal bu alanda etkisini kanıtlamış bir maddedir. Bağışıklık sistemine de destek olan bir madde.

Ben yemeklerde tadını bulamadım derseniz eğer bir bardak sıcak suya bir çay kaşığından daha az zerdeçalı koyup içebilirsiniz.  Ya da yoğurtun içine belki de balın içine katıp deneyebilirsiniz.

İnsan denen varlık neyi aklına koyarsa yapmıştır onu. Bir küçük çay kaşığı zerdeçaldan mı korkacak, tadını beğenemedim diye. Sadece alışmak için zamana ihtiyaç duyar ve de sevmek için düşünmeye insan...

Bizi biz yapan şey düşüncelerimizdir. Zihinsel tutumumuz nasıl yaşayıp hayatı hangi gözle göreceğimizi belirleyen önemli bir kriterdir. Bir düşünürün de dediği gibi; " insanın özünü bütün gün düşündüğü şeyler belirler."

Beyin ne verirsek onu alır, doğru yanlış sorgulamaz, yargılamaz. Kabul eder. Kendimiz hakkında düşündüklerimizi de kabul eder, yaşam hakkında düşündüklerimizi de. İyi olmaya aday olup, hayata olumlu gözle bakarsak eğer huzurun yanımızda yol aldığını duyumsarız. Elbette hayat tozpembe değildir zaman zaman, ama sağlığımız yerinde, ayaklarımız sağlam, yürüyorsa eğer ve de ayakkabılarımızı giyecek bir çift ayağımız da mevcutsa eğer, nefes alıyorsak düzenli olarak devam eden bir yaşamımız vardır demektir her şeye rağmen. Örnekleri çoğaltıp alt alta yazarsak ne çok şükür sebebimiz olduğunu görüp düşünebiliriz diye ümit ediyorum.

Sahip olduklarımızı gözden geçirebilmek, ümidi kapımızdan kovalamamak dileğiyle...

Hayat en güzel hediyedir bilene...