Bursa da hangi illerden insanlar yaşıyor?

Hasan Karabulut 02 Aralık 2019 Pazartesi, 07:30

Bülbülü altın kafese koymuşlar 'illa memleketim' demiş. Bursa'ya yerleşip iş-güç edinen, karnını burada doyuranlar biraz farklı sanırım.

Bursa'da yaşayan her vatandaşımız Bursa'yı sahipleniyor.

Peki, Yeşil Bursamız da yaşayan 3 milyon insanın sayısı ne durumda acaba?

Bir gazeteci kardeşim var. Bulgaristan göçmeni, kendi hemşehrileriyle konuşmalarında şöyle bir diyalog geçmiş. Yıldırım Yeşilyayla'daki yaşayan Bulgaristan göçmeni nüfusunu konuşuyorlarmış. Tartışma sonunda 'Yeşilyayla'da 1 Milyon Bulgaristan göçmeni yaşıyor' neticesine varılmış. Bu sonuç kanımca, 'Bursa'yı memleketi olarak' kabullenmeleri ve Bursa'ya duydukları sevgiden kaynaklanıyor. Çok güzel bir sevgi bu, amma 'en çok ben severim, en iyi ben severim' ne derece doğrudur?

Özellikle muhacir çokluğu ile ön planda olan Bursa'mızda, Arnavut'u, Boşnak'ı, Laz'ı, Türk'ü, Kürt'ü, Arabı, Çerkes'i, Gürcüs'ü, Manav'ı ... her birimiz Adem Peygamber'in nesilleriyiz.

Kimisi memleketini bırakıp göç etmiş, bazıları memuriyet icabı görevi gereği Bursa'mıza gelmiş. Bir kısmı eğitim hayatına Bursa'da devam etmek için burada. Evlilik vesilesiyle gelenler var. İşini Bursa'ya kuranlar, çalışmak için gelenler vesaire hep birlikte güzel bir mozaik oluşturuyoruz.

Girişimizin ardından devlet verilerine bir göz atalım mı?    

TÜİK verilerinin Kasım ayı son haftasındaki kamuoyu ile paylaştığı bilgilere göre Bursa'daki diğer illerden gelenlerin durumu özetle şöyle.

Sürekli göç alan Bursa'da en fazla Erzurumlular ikamet ediyor.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi kayıtlarına göre Bursa'da en fazla 99.589 kişi ile Erzurumluların yaşadığı bildirildi. Erzurumlulardan sonra sırasıyla 61.602 nüfus ile Samsunlular var ikinci sırada. Üçüncülükte 59.169 İstanbul doğumlular yerini alıyor. Dördüncü sırada 57.872 kişiyle Muşlular. Beşincilik ise 48.196 nüfus ile Artvinlilere ait. Sınır komşularımızdan Balıkesirliler 41.034 nüfus sayısı ile altıncı sırada. 35.958 kişi ile Karadeniz'in neşeli insanları Trabzonlular sıralamada yedinci sıraya sahipler. Güneydoğu bölgemizden ilk sırada 28.011 nüfusu ile Diyarbakırlılar sekizinci sıradalar.  Dokuzuncu sırada Payıtaht'ımız da 27.315 sayıyla başkentli Ankaralılar bulunuyor. 26.399 Ağrılı ve 24.354 Giresunlular on ve on birinci sırada görünüyorlar.

İlk sıraları nüfus yoğunluğu ile bu illerimiz oluşturuyor, ancak Bursa'mız da yetmiş iki milletten insana rastlamak mümkün. İsmini zikredemediğimiz tüm hemşehrilerimiz Bursa'mıza hoş gelmişler değer vermişler.

Bursa'mızın değerleri olan insanlar çeşitli, sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla ananelerini örflerini devam ettirme gayretindeler.

Özellikle yaz aylarında sivil toplum kuruluşları ile Bursa'mızdaki diğer değer katan insanları kendi güzellikleriyle bir araya getirmek için çalışmalar düzenliyorlar.

Dernek ve vakıfların aktifliklerine bakıldığında nüfus oranlarına göre bir çalışma gözle görünmüyor. Yani nüfusu az olan ile çok olan farklı değerde çalışma ortaya koyabiliyor. Siyasi oluşumda da mesela milletvekili oluşumu nüfusa göre şekillenmemiş/şekillenememiş gibi.

Ben mi?

Aslında ben deniz de Bursa'ya sonradan gelmiş bir neslin devamıyım.

Kısaca bahsedeyim.

Anne tarafım Bursa Osmangazi ilçesi Seferiışıklar köyünden. Bursa Çekirge semtinde meftun mevlidi şerif yazarı Süleyman Çelebi'nin dedesi Gözcü Mahmut bu köyde defnedilmiş. Köy Osmanlı'nın Bursa'yı fethinden bir süre önce kurulmuş. Köyün kurucusu Gözcü Mahmut dedemiz oluyor. Kendisi Osman Gazi'nin kaynı olur. Şeyh Edebali'nin evladıdır. Doğal olarak da Orhan Gazi'nin dayısı oluyor. Bursa fethedilmeden dedelerim Bursa'da imiş.

Baba tarafımız Balkanlara Osmanlı zamanında Konya'dan gönderilen ve Bosna'ya yerleşenlerden. Tekrar Türkiye'ye geldiklerinde dedelerimize Boşnak denmiş. Bendeniz de Adem Peygamber'in neslinden gelmekteyim.

Hep birlikte huzur barış refah içerisinde aynı atmosferde hayatımıza devam edelim duasındayım.

**

Adana'ya deplasmana giderken Konya Ereğli'de ve dönüşte yaşanan ikincisi gerçekleşen kazada Bursaspor'umuzun taraftarı toplamda 19 hemşerimiz ile yaralandı. Kendilerine acil şifalar diliyorum. Ayrıca elde edilen deplasman galibiyetinin taraftarlarımıza armağan edilmesini çok yerinde buluyor ve ayakta alkışlıyorum.