Doğan Hocamızı uğurlarken

Dr. Hatice Kösecik 18 Şubat 2021 Perşembe, 06:30

Çok yeni kendisine mesaj yazmıştım. Ondan bir akıl, bir yol, hastam için farklı bir bakış açısı istemiştim. Onun cevabını beklerken o mütebessim çehresiyle son paylaşımını yapmış, işini bitirmiş, veda etmiş sevdiklerine. Sessizce...

Nasıl olur akşam canlı yayını vardı.

Henüz cevap veremedi ki bana,

Henüz kitabını yeni çıkardı,

Daha yapacak çok şeyi vardı,

Söyleyecek çok sözü vardı....

Ama zaten dememiş miydi ki kendisi. En son işim en iyisi olsun diye. Muhteşem bir son nokta atışı kitap ve bize düşen hocaya veda...

Akşamdan beri gördük ki ne çok seveni varmış.

Ne çok kitaplarıyla büyüyen varmış meğer. Ne çok hayata dokunmuş, ama hep sessizce yapmış bunu. Ne kibir ondaki ne de sonradan görmüşlük. Tam tamına işinin ehli, dibine kadar hayatının en acılarını da görüp yaşamış, bizden biri, koca yürekli bir güzel adamdı kendisi. Türkiye'nin psikolojideki hatırı sayılır hocalarından biri. Alimlerin gidişi de zor oluyormuş meğer. Mekanın cennet olsun hocam...

Tespitleri cana can katar hocanın. Görmüş geçirmişlik var çünkü. Yaşanmışlık var. Edep var. Sevgi var. Nezaket var.

Anneciğinin kaybını 10 yaşında anlayamayıp da sonradan azar yiyince; dudaklarını büze büze bize anlattığı duygusu var onun. Annen yoksa kimsen yok diye.

Ve onu 83 yıllık ömründe yeni anlamlandırdığını ifade eden bir can var. Koca bir bilge var. Şimdi biz kime gideriz hocam? Kitapların var, bize bıraktığın, sözlerin var, deneyimlerin var evet, ya sen hocam?

Seni akşamdan beri tekrar tekrar okuyorum. Ve son kitabında sorduğum sorunun cevabını verdiğini gördüm sevgili Doğan Hocam. Ruhun şad olsun.

Diyorsun ki; ergen çocuğum var, dinlemiyor, aykırı, bağırıyor, karşı çıkıyor diyen bir anneye; şükret diyorsunuz, sağlıklı o. Eğer karşı çıkmasaydı korkardım ben. Bu yüreklere su serpsin canım hocam. Ergenler, küçükler, büyükler, mişli yaşamışlar, içindeki çocuğu fark edememişler için, kadınlar, evliler, kocaman yıl yaşamışlar için hep sözleriniz bize ders olacak. Eminim ki yol gösterecek. Ve sizi hep yanımızda bulacağımızı da biliyoruz zaten.

İyi ki bitirdin hocam son kitabını. İyi ki yazdın. Son konuşmanda dediğin gibi daha çok hizmet edeceksin bu ülkeye. Sen bizim hocamız olarak eserlerinle yanımızdasın.

Sevgi kültürü hakim olduğunda bizde her şey değişecek demiştin. Anne baba çocuğunun çiftçisi olacak dedin. Unutmayacağız ve çocuklarımıza sahip çıkacağız hocam. Bayrağını devralan tüm öğrencilerin olarak minnettarız sana.

Ruhun şad olsun...

Sevgiyle muhabbetle, rahmetle...