Turgay Erdem, Nilüfer için kolları sıvadı

Bilal Kayaaltı 18 Nisan 2019 Perşembe, 07:30

Seçim bitti, tabiri caiz ise şimdi icraat zamanı.

Geçtiğimiz gün 18'incisi düzenlenecek olan Nilüfer Spor Şenlikleri'nin tanıtım toplantısında, çiçeği burnunda Belediye Başkanı Turgay Erdem, ilk kez basının karşısına çıktı.

Üç dönem Bozbey'le çalışan Erdem, gençliği kazanmak ve farkındalık medyana getirmek adına şenliklere katkı koymaya devam edeceklerini söyledi.

Basın toplantısının ardından, Erdem'le makam odasında sohbet etme imkanımız oldu.

Mutfakta çalışmanın daha zevkli olduğunu söyleyen çiçeği burnunda başkan Turgay Erdem;  pratik düşünen, farklı görüşlere, aynı zamanda projelere açık olması, yöneteceği ilçeye fark katacağı gibi; Bursa'da da bazı şeylerin eskisi gibi olmayacağının mesajını enerjisiyle verdi.

***

Erdem, merak edilen bir konuya açıklık getirdi. İYİ Partili meclis üyelerinin yönetimlerden ziyade, komisyonlarda yer alacağını, kendilerinden böyle bir talebin gelmediğini belirtti.

Bu arada başkan yardımcılarını da belirleyen Erdem'in ekibindeki en dikkat çeken isim SGK, Büyükşehir ve BUSKİ'de üst düzey görevlerde bulunan Adem Vural oldu.

Bursa futbol camiasının yakından tanıdığı, sporla iç içe olan Vural'ın, her ne kadar bazı kesimler tarafından böyle bir göreve getirilmesine tepki gösterseler de, Nilüfer'e katkı koyacağını düşünenlerdenim.

Yanı sıra.

CHP'den Meclis Üyesi olan eski il başkanı Zafer Yıldız, Bozbey'in kadim dostu Osman Ayradilli ve Remzi Çınar da başkan yardımcılığına getirilmişler.

Turgay Erdem, koltuğuna oturduktan sonra Nilüfer'le ilgili 5 yıllık planlarını hayata geçirmek için kolları sıvamış.

Ekonomik olarak tasarrufa yöneleceklerini söyleyen Erdem, belediyenin 140 milyon lira borcu olduğunu hatırlattı.  Gelir ve giderler göz önünde bulundurulduğunda, temkinli adımlar atıp, daha dikkatli olacakları mesajını verdi.

Evet, yukarıda işaret ettiğimiz gibi şimdi icraat zamanı.

Erdem, Nilüfer'de herkesi şaşırtan icraatlar yapmalı; buna mecbur.

Bakıldığında, her ne kadar önünde uzun yıllar olsa da, bir bakıyorsunuz sandık vatandaşın karşısında duruyor.

CHP, Bursa örgütünü toparlayan, zinde tutan, Bursa'nın sokaklarında, caddelerinde olan biteni anında kamuoyuna duyuran bir yapının mimarı olmayı düşünmek zorunda. Neden derseniz,  2014'te yapılan seçimde yüzde 21 olan farkı, yüzde 2'lere indirdikleri için. Bu şehrin insanlarının gören gözü, duyan kulağı ve refleksi olmalılar.

***

TEK ÇARE, TARIMDA ÜRETİM

Çiftçinin tarlasını ekememesinin tek sebebi, artan maliyetler.

Sonrası malum, artan tarım ürünlerinin fiyatı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarım ürünleri üretici enflasyonunu açıkladı.

Durum kritik boyutta, verilere göre; tarım ürünlerinde üretici enflasyonu Mart 2019'da bir önceki aya

göre %1,75, bir önceki yılın aynı ayına göre %27,33 oranında artmış.

Zaten, tanzim satış noktalarında yaşanan soğan kıtlığı bunun en büyük göstergesi.

Ne yapıp edip, tarım alanlarındaki ekilebilirliği çoğaltmak, toprağa küsen köylüye üretimle moral vermek gerekiyor.

***

BİR SÖZ

Adil, hakkaniyetli, hukukun içinde karar veren bir kurum, aynı zamanda toplumsal çatışmayı, kaosu önleyip, sosyal barışı da koruyor demektir.

Kemal Öztürk