Trafik terörü ve sönen ocaklar

Bilal Kayaaltı 29 Haziran 2017 Perşembe, 12:07

Alınan önlemler, uyarılar, yapılan uyarıcı yayınlar, haberlere rağmen 5 günlük bayram tatili birçok haneye yine ateş düşürdü.

Trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 70'in üzerinde...

300'e yakın yaralı var.

Köyünü, şehrini, ovasını, kasabasını işsizlik yüzünden terk edenler; dinlenmek, yakınları, akrabaları ve dostlarıyla hasret gidermek için tatil amaçlı geri dönenlere yapılan telkinlere rağmen ölümlü, yaralamalı ve maddi hasarlı kazaların önüne bir türlü geçilemiyor.

Yapılan araştırmalarda trafik kazalarının oluşunda; sürücü, yaya ve yolcu olarak insan faktörünün % 89,78 gibi çok büyük bir kusur payı ile birinci derecede sorumlu olduğunu gösteriyor.

Araştırmalardan çıkan sonuçlar ortadayken, "uykusuz yola çıkmayın, sürat yapmayın" denilmesi para etmiyor.

Ölümler devam ediyor, ocaklar sönüyor, haneler kapanıyor!

***

Kaza mahalline giden ekipler, acılı ailelerin dramlarına yutkunarak şahit olmaları, maalesef acılara son vermiyor, veremiyor.

Hatta kaza yaptığı arabasıyla eşini ve çocuklarını oracıkta kaybeden acılı babaların "şimdi ben katil mi oldum" dercesine aciz bakışları gözlerimizin önünden gitmiyor!

Mesela, hayatının birikimlerini beğendiği bir otomobille süsleyenler, diğer taraftan hayatının en büyük kazancı olan ailesini ve tüm emeklerini alıp giden aynı dört tekerlere de çok şahit olduk.

İnanın, 40 yılda PKK'yla mücadele eden güvenlik güçleri bile bu kadar kayıp vermedi.

***

Orta yerde bir türlü durdurulamayan, önlenemeyen acı bir gerçek var.

Bu kazalarda gençler, kadınlar, kızlar, çocuklar hasılı bu ülkenin değerleri yok oluyor, kayboluyor.

Ama bunca ölümlü ve yaralamalı kaza gündemi bir türlü belirleyemiyor.

Sadece bayram üzeri yapılan uyarılar yeterli olacağı sanılıyor...

Şehir içinde yayalar, caddenin karşısına hızlı geçmedi diye araç sürenlerin olduğu bir ülkede bu olaylar yaşanıyorsa, şapkamızı önümüze alıp düşünmek zorundayız.

Yapılması gereken en önemli şey; doğru düzgün bir eğitimden geçmek...

Yoksa...

İstediğiniz kadar yol yapın...

O yollar uçaklar inecek kadar geniş olsa da, araç kullananların ufku genişlemediği müddetçe, trafik terörünün önüne geçmek hayal olacak.