Muhalefet Bursa'da hala kış uykusunda

Bilal Kayaaltı 10 Aralık 2018 Pazartesi, 07:40

AK Parti, Türkiye genelinde belediye başkan adaylarının neredeyse tamamına yakınını açıkladı.

İstanbul hariç, kalan diğer illerde MHP'nin güçlü olduğu şehirler olduğu için ittifak bağlayıcı olacak. Bundan sonrasında ise ilçelerle ilgili yapılacak olan açıklamalar bekleniyor.

Gelin görün ki, İyi Parti ve CHP henüz adaylarını ilan edemedi.

Hâlâ, "Tut Ali tut, topu tut" diyen anlamsız didişmeler, konuşmalar, birbiri ardına yapılan açıklamalar yapmakla meşguller.

Sadece bu mu, TBMM kürsüsünde limon sıkma eylemleri falan!

31 Mart 2019'da yapılacak olan yerel seçimde amaç; oy oranını artırarak daha çok belediyeyi kazanmak, millete kendini daha doğru şekilde anlatmak, AK Parti'nin değil de kendilerinin tercih edilmesini sağlamak olması gerekirken; ayağında top çevirmekten aday belirlemeye vakit bulamayan Kemal Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener çocukça işlerle uğraşıyor.

***

Seçime 110 gün kalmış; ne CHP, ne de İyi Parti Bursa Büyükşehir adayını belirleyemedi.

Bırakın adayı, ortak adayla ilgili bile bir adım atmış değiller.

Konuşurken mangalda kül bırakmayan bu iki partinin yöneticileri, iş pratiğe geldiğinde, buzlu yolda patinaj yapan otomobil gibi oraya, buraya savrulup duruyorlar.

Sonra da kalkıp, AK Parti'ye laf yetiştirme yarışına giriyorlar.

Bursalılara, yerel seçimle ilgili sorular yönelttiğimde aldığım cevap: "AK Parti adayını belirledi, muhalefet hala laf peşinde, sürekli didişiyorlar. Halka, belediyelerle ilgili söyledikleri tek bir şey yok" diyorlar.

Tabi, buna bir de katı olan her şeyin buharlaştığını, buhar olan şeyin de muhalefetin kafasından aşağı sıvı halinde boca olduğunu eklersek, bize de yandı gülüm keten helva demek düşüyor.

Neredeyse çeyrek yüzyıldır muhalefet ortada yok.

Belediyelerin birçoğu AK Parti'de.

14 yıldır Bursa'da AK Parti yerelde iktidar, 2 ilçe hariç.

Eğer böyle devam eder, muhalefetin otomobili buzlu yola kabak lastikle çıkma ısrarını sürdürürse, Bursa'da CHP'nin elindeki Mudanya ve Nilüfer de iktidar partisinin eline geçecek.

Hani şu meşhur söz var ya, "Benim Oğlum Bina Okur Döner Döner Yine Okur" diye, işte şehrimizde CHP ve İyi Parti'nin durumu aynen öyle.

Kapalı kapılar ardında konuş, sosyal medyada döktür, iş icraata gelince de kentte yükselen feryadı duyma, duyabilecek, yapabilecek pratik hamle adımlarını atma!

Kış uykusuna devam et.

Hakikaten çok yazık, çok...

***

MEHMET ALİ EKMEKÇİ, TSYD'YE FARK KATIYOR

Bir dönem Kent gazetesinde birlikte çalıştığımız Mehmet Ali Ekmekçi'yi şehrimizde herkes tanır.

İnsani özellikleri tavan yapmış, kendisiyle barışık, etrafa ışık saçan farklı bir isimdir.

Ekmekçi, TSYD Bursa Şubesi'ne başkan seçildikten sonra, kurum çok farklı bir hava yakaladı.

Sosyal sorumluluk projelerinden tutun da, meslektaşlarımıza bir nebze olsun moral verebilmek için yapılan etkinliklere kadar, yeni ufukların açılmasının önünü açtı.

Geçtiğimiz hafta, Ekmekçi ve yönetim kurulu üyeleri, TOFAŞ'ın Genel Menajeri Tolga Öngören ile Başantrenörü Orhun Ene'yi konuk ettiler.

Kısacası TSYD Bursa, Mehmet Ali Ekmekçi ve yönetimiyle fark meydana getiriyor.

***

BİR SÖZ

Fransa'da yaşananların, üst aklın projesi olduğunu anlamalıyız.

Ekrem Kızıltaş