Kumsaz kaderine terk edilmiş

Bilal Kayaaltı 17 Ağustos 2017 Perşembe, 09:27

Bursa'mızın sahillerinde yapılan çalışmalarda çıta daha da yükseltilse, Akdeniz ve Ege'nin yaz aylarındaki boğucu ve sıkıcı havasına mahkûm olmayız.
Böyle bir adım atmak için de idealist olmakla birlikte, şehre sahip çıkıp olağanüstü algı oluşturmak gerekiyor.
Bunu da yapacak olanlar sivil toplum kuruluşları ve dernekler.
Tabi... Siyasileşmekten, ziyaretler gerçekleştirmekten ve bir birlerini tatmin eden buluşmalardan vazgeçip, silkinip kendilerine gelirlerse her işte başarıya ulaşırlar.


***
Kumsaz'ı bilenler bilir, Bursa'nın doğal güzelliği çok farklı olan bir kıyısı. Denizi masmavi, kumu ve ormanı insanın başını döndürecek kadar harika.
Ancak, Kumsaz şimdilerde hiç olmadığı kadar öksüz ve yetim.
Sahile yani kumların üzerine koyulan ahşap barakalar adeta işgal altında.
Buraya gelenler, deniz dalgalarının şıkırtısını, haşmetini artık izleyemiyor!
Neden diyecek olursanız,
Ahşap barakaların etrafı brandalarla çevrilmiş, yani konaklama yerine dönüşmüşler. Bu da yetmezmiş gibi, etrafı çevrilen sahilin bir bölümüne çamaşırlarını asan bazı yerli turist ve Suriyeliler, vurdumduymaz tavırlarıyla insanları adeta çileden çıkarıyor.
Kumun üzerinde nargile içen bazı Suriyelilerin tacizkâr bakışları, burada yaşayanları tedirgin etmeye başlamış.
Sahil ve yolun hemen önünde bulunan zeytinlikler ve çam ağaçlarının arasına da küçük çadırlar kurulmuş. Etraf pislik içerisinde.
Kısacası Kumsaz'da 30 yıldır yaşayan yerli halk, ne yapacağını şaşırmış. Muhtarların vurdumduymazlığı da işin içine eklenince, bu güzelim sahil şeridimiz kaderine terk edilmiş.
Oysa sezon öncesi her şey güzel başlamıştı...
Büyükşehir Belediyesi sahillerle ilgili yaptığı çalışmaların takipçisi olmalı. Denetlemeler sıklaştırılırsa kimse yapılan iyilik adımlarına gölge düşüremez.
***

KÜÇÜKBALIKLI'YA EK SEFERLER

Bursa'mız, maalesef Türkiye'nin her şehrinden göç alıyor.
Şehir doğuda Kestel'le birleşirken; eğer artış bu hızla giderse yakın zamanda Karacabey'e de komşu olacak!
Tabi durum böyle olunca da Büyükşehir Belediyesi; Bursalılar her yere daha çabuk ulaşabilmesi için en uç ve ücra noktaya belediye otobüsleri tahsis ediyor.
Sanayi ve işçi kenti olan şehrimizde ulaşım haliyle toplu taşıma araçlarıyla yapılıyor. 
Eski Bursalılar bilir, Küçükbalıklı önceden köydü. Şimdi ise mahalle...
Hem de hızla göç alan bir semt. İşçilerin, emeklilerin, öğrencilerin ikamet ettiği, Anadolu'nun birçok rengini barındıran bir yer.
Ancak mahalleli toplu taşıma anlamında mağdur. Saat başı olan otobüs seferleri Küçükbalıklı 'da oturanları sıkıntıya sokuyormuş.
Büyükşehirden istekleri, saat başı olan seferlerin en azından yarım saatte düşürülmesi.
Böylelikle hastaneye gitmek isteyenler randevularına strese girmeden gidecek, işçiler işine geç kalmayacak, öğrenciler de okullarına giderken mağdur olmayacaklar.
Eğer sefer saatlerinde iyileştirme yapılırsa, vatandaşlar balık istifi seyahat etmekten, otobüsün içinde münakaşa etmekten de kurtulacaklar.
Aynı zamanda... Saat 19'dan sonra seferlerin de en az gece 24'e kadar devam etmesi ile sıkıntılar tam anlamıyla ortadan kaldırılmış olacak.
Şimdi acilen atılması gereken adım; Küçükbalıklı 'da otobüs seferlerini gözden geçirip mağduriyeti ortadan kaldırmak.