BTSO, Bursa ve uluslararası vizyon

Bilal Kayaaltı 14 Aralık 2018 Cuma, 08:02

Kim ne derse desin, BTSO Bursa için ekonomik değer.

Ülkemizin farklı şehirlerinde bulunan ticaret odalarını kıskandıracak adımları ile iş adamlarımızın, ticaret erbabının ufkunu açan çalışmalar yaparak, uluslararası ticaret köprülerine öncülük yapıyor.

Fas'ta dört gün boyunca buradaki iş insanları ile yapılan görüşmelerden elde edilen netice, Bursa'ya döviz olarak yansıyacak.

Şimdi daha iyi anlaşılıyor, İbrahim Burkay'ın "Bursa büyürse, Türkiye büyür" sloganının gerçekliği.

İnanın buralar her türlü gelişime, yatırıma açık. Ülkemizin 30 yıl gerisindeler. İnşaattan turizme, tarımdan tekstile kadar, kalkınmaya açık bir pazar.

Dolayısıyla Bursalı sanayicilere, yatırımcılara Fas kucağını açmış, "Gelin bizim ülkemizi yeniden inşa edin" diyor.

***

Mesela...

BTSO UR-GE projesi kapsamında bebe-çocuk konfeksiyonu üyelerini,  Kazablanka'da bulunan sektör temsilcileri ile bir araya getirdi.

Bursalı girişimcilerle ikili görüşmeler yapan Faslı iş insanları hiç çekinmeden, tereddüt etmeden, anlaşmalar yaparak, siparişler verdiler.

Grand Mogador Otel'de yapılan mini fuara bebe çocuk sektöründe iş yapan Faslı, Suriyeli, Suudi Arabistanlı iş adamlarının yoğun bir şekilde odaklanmaları Bursa ve Türkiye adına çok sevindirici.

Ayrıca görüşmeler sırasında Kuzey Afrikalılar, Türkiye'nin ülkelerine daha çok ilgi göstermesi gerektiğine dikkat çektiler.

Örneğin, Vişne Caddesi'nden gelen konfeksiyoncular, inanılmaz bir pazar olan Kazablanka'nın hazır giyimde toptancılarının bulunduğu Garaj ve Allal bölgelerindeki meslektaşları ile buluştular; üretim ve ihracatın kapılarını araladılar.

Daha çok kazanmanın, istihdamın, üretimin yolu açık.

Önemli olan yürümeyi bilmek, doğru insanlarla hareket alanı oluşturup, ciddi stratejiler belirleyebilmek.

BTSO'yla Fas'a geldik, gördük, heyecan ve moralle Bursa'ya dönüyoruz.

Bir kere daha belirtmek istiyorum ki, vizyon başka bir şey.

Karşılığı da pratik düşünmek ve eyleme dökmek.

İbrahim Burkay ve ekibi, Bursa iş dünyasına kıtalar arası bir pencere açmış.

O zaman köstek olmadan, destek olmak gerekiyor.

Bunun için...

İlk önce haset ve fesatlığı çöp tenekesine atmakla başlanmalı...

***

BİR SÖZ

İsrail ve AİPACK lobileri, Suudi Arabistan, BAE ve Amerika istihbaratı el birliğiyle Kaşıkçı'nın ölüm emrini veren Veliaht Prens Mb Selman'ı, Kaşıkçı cinayetinden aklamak için aşırı ve ciddi bir çaba içindeler.

Bülent Orakoğlu