Üniversite öğrencilerine ücretsiz olacak!

Arkeoloji ve sanat tarihi eğitimi gören üniversite öğrencileri müze ve ören yerlerini ücretsiz olarak ziyaret edebilecek.

EĞİTİM, 11 Eylül 2019 Çarşamba, 11:35
Üniversite öğrencilerine ücretsiz olacak!

Ersoy ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Bakanlığın Ulus'taki tarihi binasında "Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı İş Birliği Protokolü" imza töreninde bir araya geldi.

Bakanlık olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan çalışmayla küçük öğrencilerin bakanlığa bağlı müzelerde eğitim alması için çalıştıklarını aktaran Ersoy, üniversiteleri de kapsayan kültürel ve sanatsal faaliyetler olmasını istediklerini belirtti.

Kültür ve sanatın toplumun çok büyük bir kısmını kapsayacak şekilde genişletilmesi öncelikli hedeflerin arasına girdiğini vurgulayan Ersoy, "YÖK'e bağlı üniversitelerin kullanabileceğimiz teknik özellikleri yeterli olan salonları Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı genel müdürlükler tarafından başta Tiyatro ve Güzel Sanatlar olmak üzere kullanılabilir hale gelmesi, halkın da hem üniversiteyle kaynaşması hem de üniversitelerde çalışan öğrencilerin, akademisyenlerin kültürel ve sanatsal faaliyetlerle iç içe olması bizim ve üniversiteler açısından çok çok faydalı olacak." diye konuştu.

Arkeoloji ve sanat tarihi öğrencileri için yeni bir çalışma başlattıklarının müjdesini veren Ersoy, "Arkeoloji ve sanat tarihi eğitimi gören öğrenciler için Müze Kart yazılımımızda değişikliğe giderek müze ve ören yerleri ziyaretlerini ücretsiz hale getireceğiz. Çok kısa bir sürede bu yazılımı tamamlayacağız. Sanat tarihi ve arkeoloji öğrencilerinin asli işleri kazı ve kazı başkanlıkları olduğu için onlara müze ve ören yerlerini ücretsiz hale getireceğiz ve önümüzdeki seneye yetiştirmeyi planlıyoruz." dedi.

Bakan Ersoy, kazı sürelerinin 12 aya çıkarılması için çalıştıklarını, bu bağlamda ilk etapta 20 kazı alanının süresinin 12 aya çıkarıldığını hatırlattı.

Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üniversitelerde arkeolog ve sanat tarihi mezunumuz oluyor. Bu 12 aylık program dahilinde alınan kazı başkanlıklarına ilave minimum 5 arkeolog ve 2 sanat tarihçisi şartı getiriyoruz. Bakanlığımızca yapılan yaklaşık 122 yerli kazı başkanlığı var. Bu da ortalama 600-700 civarında arkeoloğun 200-300 civarında sanat tarihçisinin tamamı bu programa alındığı zaman istihdam edilmeleri anlamına geliyor. 1 Ocak'a kadar 20 olan kazı başkanlığını 60'a çıkarmayı hedefliyoruz. Daha fazla dosya gelirse, onları da gündeme alacağız. 60 ile sınırlı kalmayacağız. 2021 yılında da tamamını bu kapsama alıp 122'sinin de 12 ay kazı kapsamına alınmasını sağlayacağız."

Yekta Saraç'a idealist, çalışkan kazı başkanlarına ihtiyaçları olduğunu ifade eden Ersoy, bu konuda destek beklediklerini, yaşı ilerleyen kazı başkanlarını da emekli edeceklerini bildirdi.

"MÜZE KART AKADEMİ FARKINDALIK OLUŞTURACAK"

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapacakları protokol ile Türkiye'de yapılmayan bir çalışmayı hayata geçireceklerini anlattı.

Saraç, "Protokolün, üniversitelerimizin bünyelerinde bulunan konservatuarlarda ve konferans salonlarının Kültür ve Turizm Bakanlığı ile müştereken halka hizmet bağlamında ve üniversitelerin birer mükemmeliyet merkezi olması doğrultusunda bir eylem planını barındırdığını göreceğiz." dedi.

YÖK olarak bu projeye önem verdiğini vurgulayan Saraç, "Protokol, Müze Kart Akademi ismiyle öğrencilerin ve akademisyenlerimizin müze ve ören yerlerine girişlerine ve ziyaret etmelerine, dolayısıyla tarihi ve kültürel dokuyla bütünleşmelerine imkan sağlayacak. Bu hususta bir farkındalık oluşturacak." şeklinde konuştu.

Bakanlığın kısa süre içerisinde konunun detaylarını açıklayacağını dile getiren Saraç, protokol kapsamında belirlenecek pilot üniversitelerde "şehir ve medeniyet" derslerinin verileceğini kaydetti.

"Bu dersler çerçevesinde uygulamalı, gezilerle bütünleşecek, eğitim ve öğretim programının kurgulanmasını düşünüyoruz." diyen Saraç, Bakanlık ile YÖK'ün yapacağı girişimlerin ciddi bir koordinasyon gerektirdiğini, bunun için YÖK bünyesinde bir komisyon oluşturacaklarını, komisyonda Bakanlık temsilcilerinin yer alacağını belirtti.

Saraç, Kültür ve Turizm Bakanlığının ihtiyaç duyduğu alanlarda eğitim ve sertifikasyon verilmesini de destekleyeceklerine işaret ederek, Bakan Ersoy katkılarından dolayı teşekkür etti.

TİYATROLARI ÜNİVERSİTELERDE PERDE AÇACAK

Protokol kapsamında Bakanlık tarafından yıl içerisinde yükseköğretim kurumlarına yönelik belirli sayıda etkinlik destek çağrısı yapılacak.

Bu çağrıya başvuruda bulunan üniversitelerin teknik şartlar göz önünde bulundurularak seçilenleri, Devlet Tiyatrolar Genel Müdürlüğü ile Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün resmi programına alınacak.

Bu kapsamda "Müze Kart Akademi" adından yeni bir müze kart oluşturulacak ve akademinin yükseköğretim kurumlarında tanıtım ve satışının yapılabilmesi için gerekli düzenlemeler hayata geçirilecek.

Şehir ve medeniyet dersleri bünyesinde yıl içerisinde gezi, müze, ören yerleri ziyaretleri desteklenecek.

YÖK, Bakanlığın ihtiyaç duyduğu alanlarda sertifikasyon ve diğer eğitim programları verecek.

GÜNDEM
Türkiye ölüme terk edilen vatandaşını ambulans uçakla aldı
Hollanda'da yoğun bakımda korona virüs tedavisi gören Türk vatandaşı İlhan Duman, hastane yetkili...
DÜNYA
BAE ve Suudi Arabistan'da virüsten ölümler arttı
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı Birleşik Arap E...
DÜNYA
DSÖ: COVAX ile yoksul ülkelere şubatta aşıları göndermeye başlayabiliriz
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19 Aşıları Kürese...
DÜNYA
BM'den korkutan uyarı! İç hat seferleri durdu
Birleşmiş Milletler (BM), "Mozambik'in doğusunda başlayan Eloise tropik fırtınasının yarın k...
EĞİTİM
Bakan Selçuk '15 Şubat'tan sonra' diyerek duyurdu! Hazırlanıyoruz
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarıyıl tatilinin sona ereceği 15 Şubat'tan sonra kaps...
GÜNDEM
Bakan Soylu'ya hakaret eden şahıs yeniden gözaltına alındı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan ve serbest bırakıl...
Japonya'da zincirleme kaza: 130 araç birbirine girdi
İznik Gölü'nün içler acısı hali! Gözyaşlarına boğuldu

En Çok Okunan Haberler

İYİ Partili Selçuk Türkoğlu, FETÖ elebaşı Fe...

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Türkoğlu'nun FETÖ elebaşı...

Bakan Çavuşoğlu'ndan AB ile kritik görüşme

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birli...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonr...

Sosyal medyada 'Bernie Sanders' çılgınlığı

Joe Biden'ın yemin töreninde yün eldiveni ve maskesi...

Yavuz Bahadıroğlu hayatını kaybetti

Yavuz Bahadıroğlu mahlasıyla bilinen tarihçi ve yaza...

Sivas'ta korkutan deprem

Sivas'ta 3.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

'Nükleer silah' iddiası! Rusya ile masaya ot...

ABD'nin yeni başkanı Joe Biden'ın, Rusya'ya, sü...

Bakan Soylu'dan '1000 Şehidimiz için 1000 Su...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin son...

Bakan Selçuk'tan yüz yüze eğitim açıklaması!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklamalarda bulund...

İşverene mesai dışında 'çalışanı rahatsız et...

Avrupa Parlamentosu (AP), çalışanların mesai saatler...

'Tepetaklak edebilir' diyerek uyardı!

Bilim insanları, Brezilya'nın Amazon bölgesinde tesp...

İşte su kesintisinde dikkat edilmesi gerekenler

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafı...

Bedelli askerlik sonuçları açıklandı!

Milli Savunma Bakanlığı, Ocak/Şubat/Mart 2021 dönemi...

"Hafta sonu itibarıyla yüzde 100 dolulu...

Uludağ'da oteller ve orman köşkleri, yarıyıl ta...

Bilim Kurulu Üyesi açıkladı: Aşının vaka say...

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, "Aşı uygulamalarının...