Uluslararası Çalışma Örgütü'nden 'evden çalışma' uyarısı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), salgın nedeniyle sayılarında büyük artış görülen evden çalışanların ekonomik ve sosyal haklarının daha iyi korunması gerektiğini belirterek "Evden çalışanlar, daha büyük sosyal güvenlik ve sağlık riskleriyle karşı karşıya" ifadelerini kullandı.

DÜNYA, 14 Ocak 2021 Perşembe, 10:32
Uluslararası Çalışma Örgütü'nden 'evden çalışma' uyarısı

ILO'nun yayımladığı raporda, Covid-19 krizinden önce dünyada 260 milyon civarında olduğu (küresel istihdamın yüzde 7,9'u) tahmin edilen evden çalışanların sayısının, salgınla "dramatik" şekilde arttığı vurgulandı.

Raporda, salgının, çalışanların maruz kaldığı kötü çalışma koşullarını gün ışığına çıkardığının altı çizildi.

Düşük ve orta  gelirli ülkelerde, ev eksenli çalışanların neredeyse tamamının (yüzde 90'ı) kayıt dışı çalıştığı aktarılan raporda, yüksek vasıflı meslekler de dahil, evden çalışanların maddi açıdan ev dışında çalışanlardan daha kötü durumda olduğu bildirildi.

Raporda, evden çalışanların ortalama olarak İngiltere'de yüzde 13, ABD'de yüzde 22, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde yüzde 25, Arjantin, Hindistan ve Meksika'da ise yaklaşık yüzde 50 daha az kazandığı bilgisi paylaşıldı.

EVDEN ÇALIŞANLAR, DAHA BÜYÜK SOSYAL GÜVENLİK VE SAĞLIK RİSKLERİYLE KARŞI KARŞIYA

Raporda, evden çalışanların, ev dışından çalışanlarla karşılaştırıldığında daha büyük sosyal güvenlik ve sağlık riskleriyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi.

Evden çalışanların eğitime erişimlerinin daha az olduğu vurgulanan raporda, bu durumun onların kariyer olanaklarını olumsuz etkilediği belirtildi.

Raporda, evden çalışanların diğer çalışanlarla aynı düzeyde sosyal korumaya sahip olmadıkları vurgulanarak, bu kişilerin sendika üyesi olmaları veya toplu iş sözleşmesi kapsamına girme olasılıklarının daha düşük olduğu kaydedildi.

Evden çalışmanın gelecek yıllarda artmaya devam edeceği ifade edilen raporda, evden çalışanlar ve işverenlerin karşı karşıya kaldığı sorunları ele almanın daha acil hale geleceğine işaret edildi.

"EVDEN ÇALIŞANLARIN YASAL KORUMA KAPSAMLARI GENİŞLETİLSİN"

Raporda, 2020'de Covid-19 küresel krizinin ilk aylarında, her 5 çalışandan 1'inin kendisini evden çalışır durumda bulduğu belirtildi. Bu kapsamda, 2020'nin bütününe ait veriler belli olduğunda, bu rakamın önceki yıla göre çok büyük ölçüde artmış olması bekleniyor.

Raporda, hükümetlere de bir dizi tavsiyede bulunuldu. Buna göre, "evden çalışanların yasal koruma kapsamlarının genişletilmesi, mevzuatlara uyulması, yazılı sözleşmelerin yaygınlaştırılması, sosyal güvenliğe erişimin sağlanması ve evden çalışanları hakları konusunda bilgilendirmek suretiyle kayıtlı ekonomiye geçişlerinin kolaylaştırılması" çağrısı yapıldı.Raporda, Covid-19 salgını nedeniyle sayılarında büyük artış görülen evden çalışanların ekonomik ve sosyal haklarının daha iyi korunmaya ihtiyacı olduğu kaydedildi.

BURSA
Bursa'da polis memurunun şehit edilmesi davasında 18 sanık yargılanıyor
Bursa'nın Yıldırım ilçesinde geçen yıl iki grup arasında çıkan kavgaya müdahale eden polis memuru...
BURSA
MÜSİAD Bursa'da Nihat Alpay güven tazeledi
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Bursa Şubesi'nin 21. Olağan Genel Kurul Toplantısı, MÜSİA...
DÜNYA
ABD'de yeni adım: Aşı varsa maske yok!
ABD'de normalleşme yolunda ilk adım atıldı. Ülkede Kovid-19 aşılarının tamamını yaptırmış olanlar...
ASAYİŞ
Türkiye'nin konuştuğu vahşette flaş gelişme!
Samsun'un Canik ilçesinde eski eşi tarafından darbedilen ve tedavi altına alınan E.M'yi daha önce...
GÜNDEM
Türkiye'nin korona virüsle mücadelesi! İşte son 24 saatte yaşananlar
Türkiye'de korona virüs nedeniyle son 24 saatte 64 kişi hayatını kaybetti, 13 bin 215 kişinin ise...
TEKNOLOJİ
Twitter'a geri al butonu geliyor
Milyonlarca kullanıcısı bulunan Twitter yeni bir özelliği test ediyor.
Bursa'nın meşhur kebapçısında milyonluk vurgun! 12 sanık duruşmaya gelmedi
İşte Bursa'da kalkan yasaklar!

En Çok Okunan Haberler