"Sağlıklı yaşamın önemli bir parçasıdır"

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uz. Dr. Ali Şahabettinoğlu,"Egzersiz, Parkinson hastasının, hastalığın erken evrelerinden itibaren egzersizlere başlaması oluşabilecek fiziksel sorunların geciktirilmesini sağlayacaktır.

SAĞLIK, 29 Ağustos 2019 Perşembe, 13:55
"Sağlıklı yaşamın önemli bir parçasıdır"

Var olan vücut yapısının korunması, hatta geliştirilmesi için düzenli egzersiz yapılması gerektiğini vurgulayan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uz. Dr. Ali Şahabettinoğlu, "Bu yaştan sonra spor mu yapılır? Bu yaştan sonra sporcu mu olacaksın' gibi söylemlere kulak vermemeli. Kalp hastalıkları riskinin azaltılmasında, kilo kontrolünde, esneklik ve kas kuvveti kazanmada, sırt ve bel problemlerinin azaltılmasında ve daha pek çok hastalığın önlenmesi ya da geciktirilmesinde hatta zihinsel sağlık ve hafızayı korumada egzersizden faydalanılmaktadır. Son yıllarda egzersiz ile beyin ilişkisinin incelendiği pek çok çalışmada özellikle nörodejeneratif hastalıkların oluşmasına sebep olan nöron ölümünün düzenli egzersizle azaldığı ve hatta nöronların sayılarının ve büyüklüklerinin arttığı gösterilmiştir. Bu sayede aralarında Parkinson hastalığının da bulunduğu birçok nörodejeneratif hastalığa karşı durabileceğimiz görüşü bilim adamlarınca desteklenmektedir. Parkinson hastalarının ilaç tedavilerine ek olarak egzersiz çalışmaları yapılmasının günlük hayat kalitelerine fayda sağlar. Hareketlerin yavaşlığı, kasların sertliği, duruş ve dengeyi koruyan reflekslerin azalması hastanın hareketliliğini ve yaşam kalitesini bozmaktadır. Parkinson hastalığı uzun süreli, yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Parkinson hastasının, hastalığın erken evrelerinden itibaren egzersizlere başlaması oluşabilecek fiziksel sorunların geciktirilmesini sağlayacaktır. Artık bilim insanları, egzersizin, hastaların kullanması gereken ilaç dozlarının bile daha düşük kalmasını sağlayabildiğini konuşuyor" dedi. 


Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uz. Dr. Ali Şahabettinoğlu, "Nörodejeneratif hastalıklarda nöroloji uzmanı tedavinin medikal kısmında görev alırken biz işin hareket kısmındayız. Hastanın güç, koordinasyon, denge, dayanıklılık, esneklik ve günlük yaşam aktivitelerindeki becerisini korumak ve artırmak üzere kişiye özel planladığımız egzersiz programları ile hastaların yaşam kalitesini arttırmayı, sedanter yaşamın getirdiği diğer komplikasyonların önlenmesini ve azaltılmasını hedefliyoruz" diye konuştu. 

GÜNDEM
Yeni yargı paketinde idam cezası yok
AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, yeni yargı paketinde idam cezasının olmadığını söyledi.
DÜNYA
İnsansız hava araçlarını etkisiz hale getirecek sistem
Güney Kore Savunma Tedarik Programı Ajansı, insansız hava araçlarını etkisiz hale getirebilecek l...
DÜNYA
Rusya, Kuzey Kore gemilerini alıkoydu
Rusya Federal Güvenlik Servisi, Rus karasularında kaçak avlanan Kuzey Kore gemisini alıkoyduğunu ...
GÜNDEM
Erdoğan, paralimpik yüzücüleri kabul etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, paralimpik yüzücüleri kabul etti.
BURSA
Bursa'da orman yangını! Ekipler müdahale ediyor
Bursa'nın Orhaneli ilçesinde ormanda yangın çıktı.
ASAYİŞ
İğrenç iddia! Hamile kalıp, doğurunca ortaya çıktı
Samsun'da 23 yaşındaki kıza tecavüz ettiği iddia edilen kişi gözaltına alındı.
Erken tanı hayat kurtarıyor
Uzmandan uyarı! Camın rengine dikkat

En Çok Okunan Haberler