"Sağlıklı yaşamın önemli bir parçasıdır"

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uz. Dr. Ali Şahabettinoğlu,"Egzersiz, Parkinson hastasının, hastalığın erken evrelerinden itibaren egzersizlere başlaması oluşabilecek fiziksel sorunların geciktirilmesini sağlayacaktır.

SAĞLIK, 29 Ağustos 2019 Perşembe, 13:55
"Sağlıklı yaşamın önemli bir parçasıdır"

Var olan vücut yapısının korunması, hatta geliştirilmesi için düzenli egzersiz yapılması gerektiğini vurgulayan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uz. Dr. Ali Şahabettinoğlu, "Bu yaştan sonra spor mu yapılır? Bu yaştan sonra sporcu mu olacaksın' gibi söylemlere kulak vermemeli. Kalp hastalıkları riskinin azaltılmasında, kilo kontrolünde, esneklik ve kas kuvveti kazanmada, sırt ve bel problemlerinin azaltılmasında ve daha pek çok hastalığın önlenmesi ya da geciktirilmesinde hatta zihinsel sağlık ve hafızayı korumada egzersizden faydalanılmaktadır. Son yıllarda egzersiz ile beyin ilişkisinin incelendiği pek çok çalışmada özellikle nörodejeneratif hastalıkların oluşmasına sebep olan nöron ölümünün düzenli egzersizle azaldığı ve hatta nöronların sayılarının ve büyüklüklerinin arttığı gösterilmiştir. Bu sayede aralarında Parkinson hastalığının da bulunduğu birçok nörodejeneratif hastalığa karşı durabileceğimiz görüşü bilim adamlarınca desteklenmektedir. Parkinson hastalarının ilaç tedavilerine ek olarak egzersiz çalışmaları yapılmasının günlük hayat kalitelerine fayda sağlar. Hareketlerin yavaşlığı, kasların sertliği, duruş ve dengeyi koruyan reflekslerin azalması hastanın hareketliliğini ve yaşam kalitesini bozmaktadır. Parkinson hastalığı uzun süreli, yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Parkinson hastasının, hastalığın erken evrelerinden itibaren egzersizlere başlaması oluşabilecek fiziksel sorunların geciktirilmesini sağlayacaktır. Artık bilim insanları, egzersizin, hastaların kullanması gereken ilaç dozlarının bile daha düşük kalmasını sağlayabildiğini konuşuyor" dedi. 


Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uz. Dr. Ali Şahabettinoğlu, "Nörodejeneratif hastalıklarda nöroloji uzmanı tedavinin medikal kısmında görev alırken biz işin hareket kısmındayız. Hastanın güç, koordinasyon, denge, dayanıklılık, esneklik ve günlük yaşam aktivitelerindeki becerisini korumak ve artırmak üzere kişiye özel planladığımız egzersiz programları ile hastaların yaşam kalitesini arttırmayı, sedanter yaşamın getirdiği diğer komplikasyonların önlenmesini ve azaltılmasını hedefliyoruz" diye konuştu. 

BURSA
Resmi Gazete'de yayımlandı! Bursa Ticaret İl Müdürlüğü'ne atandı
Bursa Ticaret İl Müdürlüğü'ne İsmail Aslanlar atandı.
ASAYİŞ
Şehit ateşi Samandağ'a düştü!
İdlib'de rejimin düzenlediği saldırı sonucunda şehit olan Tankçı Teğmen Ali Emre Fırıncıoğulları'...
SAĞLIK
Dikkat! Vertigoyu tetikliyor
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Suat Bilici, vertigoya yol açan pek çok neden oldu...
SAĞLIK
İnmeye neden olabilir
Nöroloji Uzmanı Dr. Nuray Can Uluğ, şah damarı tıkanıklığında risk faktörlerini de sıraladı.Uluğ,...
ASAYİŞ
Yaralı kadına bakın ne yaptılar?
Muğla'da motosikletten düşen kadını vatandaşlar, şemsiyelerle yağmurdan korudu.
BURSA
Gemlik, motokros şampiyonasına hazırlanıyor
Türkiye Motokros ve Türkiye Tırmanma Şampiyonasına, Gemlik ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
Türkiye sımsıkı!
2020 KPSS tarihleri belli oldu

En Çok Okunan Haberler