Hazır giyim sektörünün temsilcileri öğrencilerle bir araya geldi

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve Bursa Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Topluluğu işbirliğinde ilk kez düzenlenen TexSum'20 etkinliği başladı.

BURSA, 19 Şubat 2020 Çarşamba, 12:03
Hazır giyim sektörünün temsilcileri öğrencilerle bir araya geldi

19-20 Şubat tarihleri arasında devam edecek etkinlikte Türkiye'nin farklı  şehirlerinden tekstil ve hazır giyim sektörünün temsilcileri üniversite öğrencileriyle bir araya geldi.Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen programın açılış törenine BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, UHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Gündemir, İTHİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şişman, İHKİB Yönetim Kurulu Üyesi Müge HepyüksekKeçik, BUÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Burak Etemoğlu, Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dilek Kut, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTELERİ ARASINDA YÜKSELİŞ TRENDİ GÖSTEREN TEK ÜNİVERSİTEYİZ

BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, programın açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında ilk defa gerçekleştirilen TexSum'20 etkinliğinin kalıcı olması temennisinde bulundu. Üniversite olarak özellikle bilim ve teknoloji alanında ciddi bir atılım içerisine girdiklerine işaret eden Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz; "Üniversite olarak özellikle bilim ve teknoloji alanlarında ciddi bir atılım içerisine girdik. TÜBİTAK tarafından başlatılan Sanayi Doktora Programı'nı çok önemsiyoruz. Türkiye'nin prestij projelerinden biri olduğunu ve ülkemizi gelişmiş ülkeler seviyesine çıkaracak bir hamle olduğunu düşünüyoruz. Üniversite olarak da bu programın içerisinde mümkün olan en yüksek seviyede yer almak adına gayret gösteriyoruz. Çok farklı sektörlerde kontenjanlar aldık. 2019 çağrısında da Türkiye Araştırma Üniversiteleri içerisinde yükseliş trendi gösteren tek üniversiteyiz. 27 firma ile 100 doktora öğrencisi için protokol imzaladık. Üniversite-Sanayi-Devlet ve Kent dinamiklerini buluşturan bu projede yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Mühendislik Fakültemizde arı gibi çalışan bir ekibimiz var. Onlarla ve başarılı öğrencilerimizle birlikte üniversitemizi hak ettiği noktalara çıkaracağımıza inanıyorum" diye konuştu.

TEKSTİL SEKTÖRÜ ÖNEMİNİ ASLA YİTİRMEZ

Sektöre Yön Verenler Paneli'nde konuşan UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin ise tekstil sektörünün kesinlikle önemini yitirmediğinin altını çizdi. Bu söylemin çok geçmişte kaldığını vurgulayan Pınar Taşdelen Engin; "Sektörümüz Türkiye için de dünya için de asla önemini yitirmez ve gelişmeye devam eder. Bu alanda Avrupa'nın da en büyük üreticisi konumundayız. Sadece standart ve klasik ürünler üreten bir ülke değiliz. Sektörümüz gerçek anlamda çok çeşitlendirilmiş bir sektördür. Ayrıca kendi kaynakları ile üretim yapabilen ve üretim zincirinin her kademesinde gerçek anlamda kaliteli ürünlerin çıkarıldığı bir sektöre hizmet veriyoruz. Bu anlamda çok şanslıyız. Dünyada tekstil ihracatında 7. sıradayız. Avrupa'nın da 3. büyük konfeksiyon tedarikçisiyiz. Bu kelimeyi çok fazla kullanmak istemiyoruz. Çünkü gerçekten kendi trendlerimizi belirleyen ve dünyaya yön veren bir becerimiz var. İstihdam konusunda da çok güçlüyüz. Hazır giyimle birlikte 1 milyondan fazla istihdam sağlıyoruz. Hatta dolaylı sektörleri de düşünürsek 1 milyonun da çok üstüne çıkıyoruz. Yine hazır giyimle birlikte en fazla dış ticaret fazlası veren sektörlerden birisiyiz" şeklinde konuştu.

BURSA TESKTİL SEKTÖRÜ KATMA DEĞERLİ ÜRÜN İLE FARK OLUŞTURUYOR

UHKİP Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Gündemir de hazır giyim sektöründe özellikle son yıllarda ciddi bir başarı oranı yakalandığının altını çizdi. 2018 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 15 artış oranı yakaladıklarını aktaran Nüvit Gündemir; "2019 yılında yüzde 8'lik artışla 685 milyon Dolar ihracat oranına yükseldik. Türkiye genelinin yüzde yarım arttığı bir yılda, Bursa'nın yüzde 8 oranını yakalaması bu kentin ve çevresinin değişen trendlere daha iyi ayak uydurabildiğini gösteriyor. Bu yıl da iyi bir başlangıç var. Türkiye geneli yüzde 5 artarken, Uludağ Hazır Giyim olarak yüzde 16'lık bir artış yakaladık. Bu trendin devam edeceğini ön görüyoruz. Bunun dışında ilk defa kilogram başına Dolar miktarı kırıldı. Aşağı doğru giden bir ivme vardı. Bu yıl ilk defa bunu tersine çevirdik. Demek ki katma değerli özgün ürünler üretebiliyoruz. Bunu yapabiliyorsak önümüzde çok daha güzel bir yol olacağını düşünüyorum" dedi.

KORONAVİRÜSÜNÜN TÜRK TEKSTİL SEKTÖRÜNE OLUMLU ETKİLERİ OLACAK

Panelde konuşan İTHİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şişman, şuanda Çin'de ortaya çıkan koronavirüsünden dolayı her şeyin alt üst olduğunu söyledi. Kendilerinin de son gelişmeleri ve gidişatı anlamaya çalıştıklarını belirten Ahmet Şişman; "Çin tedarik sıkıntısıyla uğraşıyor. Biz farklı yerlerden farklı talepler almaya başladık. Her hafta daha da artarak giden bir talep artışı var. Şuanda bunu anlamaya çalışıyoruz. Ne yapabiliriz, ne tarafa gidebiliriz diye düşünüyoruz. Çin'in kapasitesi çok yüksekti. Bunu karşılamak da Türkiye olarak mümkün değil. Dolayısıyla en karlı ve kabiliyetimizin olduğu tarafı seçip, oraya yoğunlaşmak istiyoruz. Bizim en büyük pazarımız Avrupa. Büyük ihtimalle Avrupa'dan ciddi bir talep artışı olacak. Çin'in komşuları da dâhil olmak üzere çok farklı yerlerden talepler geliyor. Bu hastalığın ne kadar süreceğini şuan kimse kestiremiyor. Bizim düşüncelerimize göre kesinlikle 2020 yılı böyle gidecek. Tahminlerimize göre ise 2 yıl kadar bizlere olumlu bir yansıması olacak" diye konuştu.

SEKTÖR ÇOK DAHA İYİ NOKTALARA GELECEK

İHKİB Yönetim Kurulu Üyesi Müge HepyüksekKeçikde tekstil sektöründeki yüksek eğitimli personel sayısının genel istihdam içerisinde yüzde 25'lerin altında kaldığını açıkladı. Tekstil mühendislerine sektör olarak çok ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Müge HepyüksekKeçik; "Türkiye'nin hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı bu yıl 17,8 milyar Dolar seviyesinde. Dünya hazır giyim ve konfeksiyon ticaretinin de 2 trilyon Dolar olduğunu düşünürsek ve dünya nüfusunun 2023 yılında 8,5 milyar nüfusa ulaşacağımızı düşünürsek insanlığın her zaman için bu sektöre ihtiyaç olacağını anlamak çok zor değil. Bu konuda her zaman umutluyuz ve sektörümüzün çok daha iyi noktalara gideceğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

ASAYİŞ
Otel işletmecisi kız öğrencilerin odasını bastı! Görüntülere sosyal medyada tepki
Antalya'nın Alanya ilçesinde yurt olarak kullanılan apart otelde, iddiaya göre işletmecinin odayı...
GÜNDEM
Camiler korona virüs tedbirleri nedeniyle boş kaldı
Korona virüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler nedeniyle Berat Kandili'nde camiler boş kaldı.
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Berat Kandili mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter'den paylaşımda bulunarak İslam aleminin Berat Kandili...
GÜNDEM
Berat Kandili'nde camilerden salgına karşı dualar yükseldi
Korona virüs salgınının son bulması ve hastaların şifa bulması için Kırıkkale'deki tüm camilerden...
DÜNYA
Dünya genelinde corona virüs vaka sayısı artmaya devam ediyor
Yeni tip corona virüs (Covid-19) vaka sayısı dünya genelinde 1 milyon 400 bini aştı.
DÜNYA
Trump'tan corona virüs hamlesi! Görevden aldı
ABD Başkanı Donald Trump, Pandemi ile Mücadele Denetleme Komitesi Başkanlığına seçilen ABD Savunm...
Belçika'da sokaklar çöpten geçilmiyor
Dünya ayakta! Koronavirüs kabusunda son durum

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da Yazıbaşı Mahallesi karantinaya alındı!

Keles'in Yazıbaşı Mahallesi korona virüs vakalarının...

Bursa'da sosyal mesafe kuralına uymadılar!

Bursa'da sosyal mesafe kuralına uymayan vatandaşlar,...

Fox TV'den Mucize Doktor kararı!

FOX TV ekranlarında farklı senaryosu ile ses getiren...

Suudi Arabistan'da corona virüs önlemleri!

Suudi Arabistan'da yeni tip corona virüsle...

Misket oyunu kan gölüne döndü! Küçük çocuğun...

Erzurum'un Karaçoban ilçesinde misket oynayan çocukl...

Bursa'daki cadde araç trafiğine kapatılacak

Bursa'da İpekçilik Caddesi 3 hafta araç trafiğine ka...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fatih Portakal hak...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sunucu Fati...

Almanya'da 3 Türk vatandaşı daha hayatını ka...

Almanya'da 3 Türk vatandaşı daha corona virüs nedeni...

New York'ta covid-19 yasaklarına uyma oranı...

ABD'nin New York eyaletinde yeni tip corona virüs sa...

Ankara Valisi tedbirleri yerinde inceledi

Ankara Valisi Vasip Şahin, kara yollarında alınan te...

İsrail'de sokağa çıkma yasağı ilanı

İsrail'de covid-19 nedeniyle kısa süreli sokağa çıkm...

Bursalılar sizce burası neresi?

Sevgili Bursalılar size bir soru sorup, yoruma bekli...

Bakan Soylu: 'OHAL kesinlikle olmaz demem'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir TV kanalında kat...

Bursa Şehir Hastanesi'nde biyolojik örnek al...

Bursa Şehir Hastanesi'nde biyolojik örnek alma kabin...

Bursalı tiyatrocu Bahtiyar Keskin yine sokak...

Bursalı tiyatrocu, koronavirüse karşı vatandaşları s...