Gelecek kuşaklara aktarılacak

Somuncu Baba Külliyesi'nde mukabele geleneği hala sürdürülüyor.

YAŞAM, 09 Mayıs 2019 Perşembe, 11:56
Gelecek kuşaklara aktarılacak

İçerisinde Şeyh Hamid-i Veli (Somuncu Baba) Hazretlerinin türbesinin de bulunduğu 14'üncü yüzyıl eseri Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Camisi, Türkiye'de mukabele geleneğinin asırlardır sürdürüldüğü önemli merkezlerin başında geliyor.

Genç hafızların güzel sedalarıyla ezbere okuyup, vatandaşların büyük bir muhabbetle takip ettiği mukabele geleneği, ramazan ayında her gün sabah ve öğle namazından sonra gerçekleştiriliyor. Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı ilçede hizmet veren Hulusi Efendi Yatılı Kur'an Kursu'nda eğitim gören hafızlar, bu geleneğe liderlik ediyor.

İlçedeki çocuk ve gençlerin de büyük ilgi gösterdiği mukabelede yaklaşık 50 hafızın tilaveti, tarihi caminin kubbesinden hoş bir seda olarak yükseliyor.

"GELECEK KUŞAKLARA AYNI ŞEKİLDE AKTARILACAK"

İslam mimarisi ile donatılan tarihi caminin imam hatiplerinden Musa Tektaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hazreti Muhammed'den beri sürdürülen mukabele geleneğini bugün de devam ettirdiklerini söyledi.

Müslüman aleminin ramazan ayında kıymet verdiği sünnetlerden birinin de mukabele olduğuna dikkati çeken Tektaş, şöyle devam etti:

"Mukabele demek bir kişinin okuyup diğer insanların dinlemesi demektir. Bu İslamiyet'ten bu yana hep böyle devam ediyor. Ülkemizde de Osmanlı'dan bu yana mukabele geleneği hiçbir kesintiye uğramaksızın devam etmiş. İnşallah gelecek kuşaklara da aynı şekilde aktarılacak. Bu bakımdan Somuncu Baba Külliyesi'nde vatandaşlarımızın ve gençlerimizin geniş katılımıyla mukabele geleneği huzur ve bereketiyle devam ediyor."

Tektaş, genç hafızlar tarafından ezbere okunan mukabeleye, gençler tarafından büyük bir ilgi ve alaka gösterilmesinin mutluluk verici olduğunu kaydetti.

"CAMİLERİMİZ DOLUP TAŞIYOR"

Somuncu Baba Külliyesi'nde mukabeleye katılan vatandaşlardan Tahsin Can ise bunun kökeninin Hazreti Muhammed dönemine dayandığını belirtti.

Mukabelenin asırlardır sürdüğünü dile getiren Can, "Kur'an-ı Kerim'in öğrenilmesi, anlaşılması açısından güzel bir gelenek. Biz de bunu uygulamaya çalışıyoruz. Camilerimiz dolup taşıyor. Camide hafız arkadaşımız okuyor, biz de onu takip ediyoruz." diye konuştu.

Öte yandan çok sayıda kadın ise külliyeye gelerek kendilerine ayrılan bölümde mukabeleyi takip edebiliyor.

DÜNYA
Yolcu teknesi battı! 30 ölü
Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Bandundu eyaletindeki Mai-Ndombe Gölü'nde 350'den fazla yolcu ta...
BURSA
İki ülke arasında iş birliği
İtalya Türkiye Büyükelçisi Massimo Gaiani, Bursa Büyükşehir belediye Başkanı Alinur Aktaş'ı ziyar...
ASAYİŞ
İki çocuk annesi kadından haber alınamıyor
Antalya'da evinden ayrılan 2 çocuk annesi kadından haber alınamıyor.
ASAYİŞ
sulama kanalına giren genç hayatını kaybetti
16 yaşındaki çocuk, Şanlıurfa'dan çalışmaya geldiği Adana'da serinlemek için girdiği sulama kanal...
BURSA
Bursa'da o cadde yenileniyor
Kükürtlü Caddesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından baştan sona yenileniyor.
BURSA
Alışveriş Şenliği başladı
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen 4'üncü Kadın Girişimciler Alışveriş Şenliği ...
Erkan Petekkaya ateş püskürdü
Serenay Sarıkaya soruları yanıtsız bıraktı

En Çok Okunan Haberler