"Faizsiz fonlar, sisteme katılımı artırdı"

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, faizsiz sigortacılık ilkelerine uygun enstrümanlardan oluşan emeklilik fon seçenekleri sunduklarını belirterek, "Faize duyarlı müşterilerin sisteme girmesine öncülük ediyoruz. Faizsiz emeklilik fonları toplumun birçok kesiminin sisteme ilgisini yükselttiği gibi, sisteme katılımı da artırdı" dedi.

EKONOMİ, 13 Haziran 2018 Çarşamba, 18:14
"Faizsiz fonlar, sisteme katılımı artırdı"

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, faizsiz emeklilik sisteminin Türkiye'de her geçen gün büyüdüğüne dikkat çekti. Faizsiz emeklilik fonlarının toplumun birçok kesiminin sisteme ilgisini yükselttiğini söyleyen Obalı, sisteme katılımın artmasını da sağladığını kaydetti.

Büyümeyi rakamlarla ifade eden Obalı, "31 Mayıs 2018 itibari ile BES'te faizsiz fon büyüklüğü 7,30 milyar TL'ye OKS'de ise 01 Ocak 2017 tarihinden bugüne 1,82 milyar TL'ye ulaştı. Faizsiz fonların tüm emeklilik fonlarına oranı yaklaşık BES'te yüzde 8,63, Otomatik BES'te yüzde 64 olarak seyretmektedir" dedi.

Otomatik Katılım Sistemi'nin devreye girmesinin de faizsiz fonlara olan ilgiyi artırdığını vurgulayan Obalı, 31 Mayıs 2018 itibariyle 2,86 milyar TL civarındaki toplam sektör fon büyüklüğünün 1,82 milyar lirasının faizsiz fonlardan oluştuğunu belirtti. Obalı, "Otomatik Katılım Sistemi'ndeki katılımcı sayısına baktığımızda ise yaklaşık yüzde 63'ünün faizsiz fonları seçtiğini görüyoruz" diye ekledi.


Faize duyarlı müşterilerin sisteme girmesine öncülük ediyor

Vakıf Emeklilik'in "Faizsiz Finans" konusunda önemli adımlar attığını belirten Genel Müdür Obalı, birikimlerini "Faizsiz" olarak değerlendirmek isteyenlere, "Faizsiz Sigortacılık" ilkelerine uygun enstrümanlardan oluşan emeklilik fon seçenekleri sunduklarını ifade etti. Ayrıca faize duyarlı müşterilerin de sisteme girmesine öncülük ettiklerini belirtti.

Vakıf Emeklilik'in faizsiz emeklilik yatırım fonları içeriğinde; Kira Sertifikası, Katılım Hesabı, Katılım Endeksleri'ne Dâhil Hisse Senetleri, Altın, Sukuk'un yanı sıra Girişim Sermayesi Fonları, Gayrimenkul Yatırım Fonları gibi faizsiz yatırım araçlarının yer aldığını dile getiren Obalı, "Katılımcılarımıza faizsiz olarak Akustik Faizsiz, Yeni Armonik Faizsiz ve Yeni Ritmik Faizsiz BES olarak 3 faizsiz BES planı sunarken 5 faizsiz Gruba Bağlı Bireysel Emeklilik planı seçeneği sunuyoruz" dedi.

Faizsiz katılım fonlarında pazarda ilk sıradayız

2010 yılında sektörde faizsiz fon kuran ilk şirketlerden biri olan Vakıf Emeklilik'in faizsiz fonlarının performansı ile ilk sırada yer aldığını söyleyen Obalı, müşterilerine Gönüllü BES'te 6 adet faizsiz katılım fonu sunduklarını belirtti. Obalı, sözlerine şöyle devam etti:

"31.05.2018 itibariyle şirketimizin faizsiz katılım fonlarının performansına baktığımızda; toplam katılım fonları büyüklüğü yaklaşık 1 milyar 410 milyon TL ve tüm BES katılım fonları içindeki payı %19,34 seviyesindedir. Katılım fonlarında fon büyüklüğünde 11 şirket arasında 1. sırada yer almaktayız."

Başarı grafiğimiz sürekli yükselişte

Vakıf Emeklilik'in BES performansını da değerlendiren Obalı, şunları kaydetti: "Başarı grafiğimiz sürekli yükselişte. Şirketimizin toplam fon büyüklüğü 31.12.2016 tarihinden 25 Mayıs 2018 tarihine kadar 1,6 milyar TL artış ile 6,3 milyar TL olarak gerçekleşti. Vakıf Emeklilik'in fon büyüklüğü pazar payı ise % 8 seviyesine yükseldi. Devlet Katkısı fon tutarında sektör, 31.12.2016'dan itibaren %35,6 büyürken Vakıf Emeklilik olarak %38,3'lük oranla sektörün üzerinde büyüdük. Katkı payı pazar payımız ise %7,72'ye yükseldi. Bireysel Emeklilik Sistemi'nde toplam katılımcı sayımız ise 516 bine yaklaştı. Otomatik BES ile sisteme dâhil olan çalışanları da dâhil edersek toplam katılımcı sayımızın 1 milyon civarında olduğunu söyleyebiliriz. 2016 yılsonunda yüzde 7 civarlarında olan katılımcı pazar payımızın Otomatik Katılım Sistemi ile birlikte yaklaşık yüzde 9 seviyelerine çıktığını söyleyebiliriz."
Otomatik BES'te lider ve yenilikçi vizyonları ile hizmet vermeye devam edeceklerini ifade eden Obalı, işverenlerin iş yükünü azaltacak, süreci kolaylaştıracak ve hızlandıracak "Hızlı Otomatik BES"i hayata geçirdiklerini de sözlerine ekledi.

Katılım sigortacılığında potansiyel büyük

Genç ve yüksek nüfusu ile Türkiye'nin katılım sigortacılığı için yüksek bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen Özgür Obalı, son yıllarda katılım sigortacılığı uygulamalarının ivme kazandığı Türkiye'de hali hazırda Vakıf Emeklilik ile birlikte sekiz sigorta şirketinin katılım ürünlerinin bulunduğunu belirtti.

Vekil Model Uygulaması

Vakıf Emeklilik olarak katılım sigortacılığı ürünlerine uygun sundukları ürünler ile klasik sigortacılık ürünleri arasındaki önemli bir farkın katılım esaslı ürünlerde Vekil Model esaslarının uygulanması olduğunu söyleyen Özgür Obalı, sözlerine şöyle devam etti:

"Vekil Model esaslarında belirtilen ve tarife teknik esasları çerçevesinde senede bir kez ilgili takvim yılı sonunda katılım sigortası faaliyetlerinin finansal sonuçları üzerinden yapılan hesaplamalara göre dağıtılabilir kar payı tutarı hesaplanmaktadır. Katılım kar payı almaya hak kazanan poliçelere esaslarda belirtilen kurallara göre katılım kar payı dağıtımı yapılmaktadır."

Katılım sigortacılığında yeni ürün geliyor

Katılım sigortacılığında Hayat ve Ferdi Kaza Sigortası ürünleri sunduklarını da vurgulayan Genel Müdür Obalı, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kar Paylaşımlı Finansman Güvence Sigortalarında; vefat ve depremli kaza sonucu tam ve daimi maluliyet teminatları ile güvence altına alıyoruz. Katılım Esaslı Uzun Süreli Ferdi Kaza Sigortalarında ise kaza sonucu vefat ve kaza sonucu tam veya kısmi daimi maluliyet teminatları sunuyoruz. Yakın zamanda katılım sigortacılığında kanser, kalp krizi, inme gibi hastalıkları teminat kapsamına alan Tehlikeli Hastalıklar Sigortası ürünümüz ile de müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap vereceğiz."

MAGAZİN
'Ayla' Kore'de izleyiciyle buluştu
Kore Savaşı'nda Astsubay Süleyman Dilbirliği'nin başından geçen olaylardan esinlenilerek beyaz pe...
GÜNDEM
46 ülkede yaraları sardı
Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık, "2017 rakamlarına göre sınırlarımız ötesine, yakın ve uzak coğ...
GÜNDEM
Akşener'i yerden yere vurup, istifa etti!
24 Haziran seçimlere 2 gün kala İyi Parti Uşak'ta yaprak dökümü sürerken İl Başkan Yardımcısı da ...
GÜNDEM
Türk devi müjdeyi verdi! 25 bin TL maaş verecek
Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay, İstanbul Yeni Havalimanı'na geçtik...
SPOR
TFF Süper Kupa maçının tarihi belli oldu
Türkiye Futbol Federasyonu, Galatasaray ile Akhisarspor arasındaki TFF Süper Kupa maçının 5 Ağust...
YAŞAM
İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin yarın Maltepe'de düzenleyeceği miting dolayısıyla t...
Bilecik'te 'hamam bakım' geleneği devam ediyor
Nikahta ardı ardına olaylar

En Çok Okunan Haberler

Kocasını bıçaklayarak öldürdü

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde bir kadın, tartıştığı ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni sistemin detaylar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3. Havalimanı'nda...

Bursa'da ev sahibi şoka girdi

Kiracısının uyuşturucu ticareti yaptığını Bursa Nark...

Uyuşturucu tacirleri Bursa'da terör estirdi!

Bursa'da uyuşturucu satıcısı olduğu iddia edilen kiş...

Son dakika... Uyarı geldi: Öğleden sonra ani...

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmeye göre öğl...

Yayla evine yıldırım düştü

Bolu'nun Seben ilçesine bağlı Bakırlı Yaylası'nda bu...

İmar Barışı'na rekor başvuru!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Bayram ...

Erdoğan'dan İnce'ye sert sözler! Gel Muharre...

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul Kartal'da vatandaşlar...

Son gün 31 Temmuz! Başvuran ödemeyecek...

Varlık barışında 31 Temmuz tarihine kadar yurtdışınd...

Seçim öncesi doların son durumu!

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi öncesi dolar...

Türklerde kıraathane kültürünün tarihi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'millet kıraat...

İşten çıkarılan kadın çıldırdı

Sivas'ta işten çıkarılmasına kızan kadın iş yerine v...

Cep telefonu bataryası böyle patladı

Sivas'ta şişen cep telefonu bataryası tamir için get...

Beşiktaş'ta lüks otele terör operasyonu

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri'ni...

İYİ Parti milletvekili adayı Özyer hayatını ...

Kırıkkale'de geçirdiği trafik kazasında ağır yaralan...