"Çok iyi sonuçlar alınıyor"

Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Kemal Ekici, radyoterapi yöntemi ile ilgili olarak, "Çok iyi sonuçlar almak, hem hastalar ve yakınlarını, hem de bizleri çok memnun ediyor" dedi.

SAĞLIK, 28 Ağustos 2019 Çarşamba, 12:30
"Çok iyi sonuçlar alınıyor"


Kanserli hücreyi yok ederken sağlıklı hücrelerin korunmasını hedefleyen radyasyon onkolojisi (radyoterapi) yönteminin kullanılma sıklığının artması, iyileşen hasta sayısını da artırıyor. Kanser hastalarının tedavisinde cerrahi müdahalenin, kemoterapi (ilaçla tedavi) ve radyoterapinin ağırlıklı olarak kullanıldığını kaydeden VM Medical Park Bursa Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Kemal Ekici, "Radyoterapi, kanser hastalıklarının yanı sıra bazı hastalıklarda da kullanılabiliyor. Hastalar, en çok radyasyonun tedavide nasıl kullanıldığını merak ediyor. Bu yöntemle, sürekli bölünebilen kanser hücrelerini öldürmek için iyonize radyasyonu kanserli bölgeye yönlendirerek hastaları tedavi ediyoruz. Çok iyi sonuçlar almak, hem hastalar ve yakınlarını, hem de bizleri çok memnun ediyor" diye konuştu. 


Hem hastalar, hem de çalışanlar için radyasyon tehdidini önlemek için gereken tedbirlerin alındığını belirten Uzm. Dr. Ekici, şunları söyledi: 
"Radyoterapi uygulamasının yapıldığı bina, bu sisteme göre inşa edilir. Radyasyon, sadece hasta içeride yatarken tedavi bölgesine yönlendirilir. Bu alanda eğitim alan personelin vücut değerleri de özel değerlerle ölçülmektedir. Günümüzde kanser hastalarının yüzde 60-70'inde radyoterapi kullanılıyor. Radyoterapiyi iki şekilde kullanıyoruz. Küratif dediğimiz tamamen tedavi edici şekilde veya palyatif dediğimiz semptomlarını giderici olarak kullanabiliyoruz. Biz bu tedaviyi değişik kombinasyonlarda da kullanabiliyoruz. 'Radyoterapi, şu tümörde çok etkilidir' demek yerine hastanın aldığı tedavilerin hepsinin değerlendirilmesi gerekiyor. Bugün radyoterapi, bütün kanser türlerinde uygulanabilmektedir. Hastalarımıza daha kaliteli hayat yaşatmak için yan etki bırakmamamız da gerekiyor. Buna da azami dikkat şart. Dolayısıyla radyoterapi, kanser hastalarında daha etkin tedavi ile daha konforlu bir hayat sağlayabilmektedir." 

BURSA
Resmi Gazete'de yayımlandı! Bursa Ticaret İl Müdürlüğü'ne atandı
Bursa Ticaret İl Müdürlüğü'ne İsmail Aslanlar atandı.
ASAYİŞ
Şehit ateşi Samandağ'a düştü!
İdlib'de rejimin düzenlediği saldırı sonucunda şehit olan Tankçı Teğmen Ali Emre Fırıncıoğulları'...
SAĞLIK
Dikkat! Vertigoyu tetikliyor
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Suat Bilici, vertigoya yol açan pek çok neden oldu...
SAĞLIK
İnmeye neden olabilir
Nöroloji Uzmanı Dr. Nuray Can Uluğ, şah damarı tıkanıklığında risk faktörlerini de sıraladı.Uluğ,...
ASAYİŞ
Yaralı kadına bakın ne yaptılar?
Muğla'da motosikletten düşen kadını vatandaşlar, şemsiyelerle yağmurdan korudu.
BURSA
Gemlik, motokros şampiyonasına hazırlanıyor
Türkiye Motokros ve Türkiye Tırmanma Şampiyonasına, Gemlik ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
2020 KPSS tarihleri belli oldu
Türkiye sımsıkı!

En Çok Okunan Haberler