Çocukta burun kanaması hipertansiyon belirtisi - Haberleri - Bursa Hayat Gazetesi

Çocukta burun kanaması hipertansiyon belirtisi

Yüksek tansiyon günümüzde genç yaşlı herkesi etkiliyor. Hatta artık çocuklarda bile görülüyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Köşeli, fastfood beslenmenin ve hareketsiz yaşamın hastalığa davetiye çıkardığını söyledi.

SAĞLIK, 16 Mayıs 2018 Çarşamba, 17:23
Çocukta burun kanaması  hipertansiyon belirtisi

Günümüzde çocuklarda hipertansiyon (yüksek tansiyon) görülme sıklığı giderek artıyor. Bunun başlıca sebepleri olarak fazlaca yağlı ve şekerli beslenme tarzının (fastfood beslenme) yaygınlaşması ve buna bağlı obezitenin artışı, fiziksel aktivitelerin azalması, ekran başında (bilgisayar, tablet, televizyon) geçirilen zamanın artması sayılabilir. Ülkemizde çocuklarda hipertansiyon görülme sıklığının yaşlara göre yüzde 1 ila 3.5 arasında değiştiğini belirten VM Medical Park Pendik Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Köşeli, 17 Mayıs Dünya Hipertensiyon Günü'nde aileleri hastalığa karşı uyardı.

ÖNLEM ALINMAZSA SONU KÖTÜ

Çocuklarda hipertansiyon erişkinlerdeki sebeplerden farklı olarak çoğunlukla altta yatan başka bir hastalığa bağlıdır. En sık olarak böbrek hastalıkları, doğuştan kalp damar hastalıkları, tiroid veya böbrek üstü bezlerinden kaynaklanan hormonal hastalıklar, metabolik hastalıklar, romatizmal hastalıklar, öksürük şurupları ve kortizon gibi bazı ilaçlar, prematürelik, düşük doğum ağırlığı ve bazı alerjik reaksiyonlar hipertansiyona sebep olabilir. Ayrıca başta sınav stresi olmak üzere aşırı heyecan ya da üzüntülü durumlar da hipertansiyonu tetikleyebilir. Fark edilmeyen veya tedavi edilmeyen hipertansiyon, çocuklarda böbrekte, kalpte, beyinde ve gözde şiddetli hasara neden olabilir. En korktuklarımız zihinsel fonksiyonlarda bozulma, damarlarda sertleşme, görmede azalma veya görme kaybı, böbrek fonksiyonlarında bozulma veya böbrek yetmezliği, kalp duvarında kalınlaşma veya kalp kasılmasında bozulma, kalp yetmezliği, beyin kanaması ve felç gibi ciddi durumlardır. Bir çocuğun önünde uzun bir yaşam beklentisi olduğunu düşünerek bunları önlemek için erken tanı ve tedavi önemlidir.

SÜREKLİ 'BAŞIM AĞRIYOR' DİYORSA DİKKAT!

Çocuklarda hipertansiyon kendini gizleyebilir; sürekli baş ağrısı, açıklanamayan bulantı kusmalar, kulak çınlaması, baş dönmesi, burun kanaması ve görmede bulanıklık gibi şikâyetler olması aileler için hipertansiyon açısından uyarıcı olmalıdır. Çocuklarda tansiyon süregelen bir hastalığı veya şikâyeti yoksa 3 yaştan başlayarak yılda 1 kez ölçülmelidir. Ölçüm yapılırken çocuğun yaşına göre doğru kalınlıkta manşon kullanılmalıdır. Kalın manşon kullanımı yanlışlıkla düşük, ince manşon kullanımı yanlışlıkla yüksek tansiyon ölçülmesine sebep olabilir. Yine hastanede yapılan tek ölçüme göre karar verilmemeli, hastanede olmaktan kaynaklanan beyaz önlük hipertansiyonunu engellenmek için evde de ölçüm yapılmalıdır.

TUZUN ÖLÇÜSÜNÜ KAÇIRMAYIN

Hipertansiyon tedavisi en başta yaşam tarzı değişiklikleri ile mümkün olduğundan ailenin aşağıdaki uyarıları dikkate alması gerekiyor:

-Kilo kontrolü hipertansiyon için ilk basamak olup, yağdan ve işlenmiş şekerden fakir, taze sebze ve meyveden zengin besinler tercih edilmeli,

-Enerji içecekleri ve kafeinli içecekler hem tansiyonu hem de kilo kontrolünü olumsuz etkilediğinden uzak durulmalı,

-Tuz tüketiminden kaçınılmalı özellikle yüksek tuz içeren hazır gıdaların tüketimi bırakılmalı veya çok aza indirilmeli,

-Tansiyon kontrolü için egzersiz gerekli olduğundan çocukların günlük rutini haline getirilmeli,

- Çocuklar ve aileler tütün ürünlerinin zararları hakkında bilgilendirilerek uzak durması sağlanmalıdır.

EKONOMİ
Dolarda sert düşüş sürüyor!
Dolar kuru, 7.24 TL'ye dek yükselmesinin ardından hafta başında alınan aksiyon planı önlemleri ka...
ASAYİŞ
Ortalık savaş alanına döndü
Aydın'ın Efeler ilçesi Doğu Gazi Bulvarında meydana gelen kazada ortalık savaş alanına döndü. 5 a...
DÜNYA
İki camiye sapanlı saldırı
İngiliz polisi, Birmingham kentindeki iki camiye sapanla demir bilye atılarak saldırı düzenlendiğ...
ASAYİŞ
Feci kaza! Üyeleri taşıyan otobüs kaza yaptı
Van'dan Ankara'ya gitmek için yola çıkan AK Parti üyelerini taşıyan otobüs otomobille çarpıştı.Fe...
SPOR
F.Bahçe'den transfer çalımı!
Fenerbahçe Emre Akbaba ve kulübü Aytemiz Alanyaspor ile anlaşma sağladı.
ASAYİŞ
Motosiklet hırsızlarına operasyon
Kahramanmaraş'ta 5 motosikleti çalan hırsızları polis ekipleri yakalandı.Çalıntı motosikletler ve...
Kurban bayramında beslenmeye dikkat
Çok uyuyanlar daha sinirli oluyor

En Çok Okunan Haberler