Çocuklara beslenme önerileri

NCR İnternational Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Gizem İncetahtacı, okul döneminin başlaması ile çocuklara yeniden dengeli ve düzenli beslenme alışkanlığının kazandırılmasının önemine işaret ederek ailelere önemli tavsiyelerde bulundu. 

SAĞLIK, 14 Eylül 2018 Cuma, 14:02
Çocuklara beslenme önerileri

Yaz döneminde tatil planlarının ve seyahatlerin artması ile birlikte çocukların beslenme düzeninin bozulduğunu hatırlatan Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Gizem İncetahtacı beslenme alışkanlığı ile okul başarısı arasında kuvvetli bir bağ olduğuna vurgu yaptı. 
İncetahtacı, "Çocukların büyüme ve gelişmesi bakımından sabah kahvaltısı olmazsa olmazlar arasındadır. Bunun nedeni ise akşam yemeği veya sonrasında alınan ara öğünle kahvaltı yapılan zamana kadar geçen süredir. Bu süre 8 saat ile 12-14 saat arasında seyreder. Bu açlık süresinin ilk 3-4 saatinin ardından geçen süre büyümekte olan çocuğun gereksinimi olan enerji ve besin öğesi ihtiyaçlarının kendi vücudundaki depolardan sağlanmasını gerektirir. En az kahvaltı yapmak kadar önemli bir diğer husus da kahvaltıda alınan besinlerin çeşitliliği ve miktarıdır. Doğru, sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmenin her yaş grubunda besin çeşitliliği ve alınan besinlerin miktarı olduğu düşünülürse, özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklarımız ve bunların okul başarısının önemi göz önünde tutulduğunda kahvaltı daha da önem kazanır" dedi. 


"İyi kahvaltı beyin gelişimini olumlu etkiler" 
Güne iyi bir kahvaltı ile başlayan çocukların öğrenme sürecinde ve beyin gelişiminde önemli etkiler görüldüğünü belirten Diyetisyen İncetahtacı, "Çalışmalar, güne farklı gruplardan besinlerle hazırlanmış bir kahvaltıyla başlayan çocukların okul başarısının arttığını gösteriyor. İyi bir kahvaltı çocukların öğrenme sürecini ve beyin gelişimini de olumlu yönde etkiliyor. Kahvaltı yapan çocukların daha başarılı olduğu, derste konsantrasyon sorunu yaşamadıkları için karşılaştıkları problemleri daha kolay çözebildikleri, okul performanslarının fiziki performans da dahil olmak üzere daha uzun sürdüğü, dolayısıyla daha geç yoruldukları ve kas işlevlerinin daha iyi olduğu biliniyor" şeklinde konuştu. 


"Ara öğün önemli" 
Çocuklara ara öğün alışkanlığı kazandırmanın önemli olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem İncetahtacı, "Çocuğunuzun hoşuna gidecek taze hazırlanmış bir sandviç, süt, ayran, taze ya da kuru meyve, sebze çubukları gibi alternatifler hazırlanabilir. Şişman olan çocuklar yetişkin çağlarında şeker ya da kalp-damar hastalıklarına daha kolay yakalanır, bu nedenle vücut ağırlığı denetimi çok önemlidir. Kahvaltı yapmanın büyük önemi olduğu gibi öğlen ve akşam yemekleri, yani ana öğünlerin de atlanmadan yapılması ve bu öğünlerde de tüketilen besin miktarı ile besin çeşitliliğinin sağlanması büyük önem taşımaktadır. Günlük tüketilecek besinlerin 3 ana, 3 ara öğünde alınması en uygun olanıdır" ifadelerini kullandı. 


"Okulda verilen yemek kontrol edilmeli" 
Çocuklara okulda yemek veriliyorsa, verilen menülerin bir uzman tarafından kontrol edilerek düzenlendiğinden emin olmak gerektiğini belirten İncetahtacı, "Eğitim-öğretim süresi uzun, tam tedrisat çalışan okullarda evden verilen yemeklerin öneminin büyük olduğu hatırlanmalıdır, sağlıklı ara öğün seçimleri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak bekletilen yemeklerin ve özellikle protein içeren besinlerin (et ve et ürünleri, yumurta, süt, yoğurt, peynir gibi ürünler başta olmak üzere) tüketimi sırasında çok dikkatli olmak gerekir. Bu besinler oda sıcaklığında ve özellikle yaz aylarında rahatlıkla bozulabilir ve çocukları besin zehirlenmeleriyle karşı karşıya bırakabilir. Çocukların beslenme çantası içeriğinin, daha önce okullara Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen menü örneklerine göre hazırlanmış olması ve içeriklerin sıklıkla kontrol edilmesi de önemlidir. Çocuklar beslenme saatlerinde, peynir, yumurta, taze sebze ve meyve gibi besinler ve süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyu gibi içecekleri tüketmeye özendirilmelidir" diye konuştu. 

MAGAZİN
Berna Laçin beraat etti
Oyuncu Berna Laçin, Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu.
ASAYİŞ
Çok şaşıracaksınız! Bebeği "hırsızlar" kurtardı
ABD'de bir bebeğin araçta kalmasıyla polisler harekete geçti.Bebeğin zarar görmemesi için ilginç ...
ASAYİŞ
Şok eden iddia!
Antalya'da Hayıtlıgür Deresi'ne bir çiftlikten domuz leşi atıldığı iddia edildi.
BURSA
Bursalı sporcu dünya ikincisi
Nilüfer Belediyespor'un milli sporcusu Elke Lale Van Achterberg, Tekerlekli Sandalye Eskrim Dünya...
ASAYİŞ
Korkunç cinayete "namus" kılıfı
Ankara'da boşanma aşamasındaki eşini sokak ortasında öldüren koca kendisine sorulan soruya, "namu...
SİYASET
Kılıçdaroğlu: 'Gazetecileri hapse atıp ne yapacaksınız?'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşuyor.
Nilgün Belgün 'Jet Sosyete'ye konuk oluyor
"Bir gün Sezen Aksu aradı ve..."

En Çok Okunan Haberler