Çetinkaya: 'Günümüzde çocuklar hareket etmek için çok yorgun'

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Merih Çetinkaya, 'Günümüzde çocukların hareket etmek için çok yorgun oldukları bildirilmektedir.' dedi.

SAĞLIK, 30 Ağustos 2019 Cuma, 20:43
Çetinkaya: 'Günümüzde çocuklar hareket etmek için çok yorgun'

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Merih Çetinkaya, günümüzde çocukların büyüdükçe yorulacak kadar hareket etmedikleri, hatta hareket etmek için çok yorgunolduklarının bildirildiğini belirterek, "Çocukların büyüyüp geliştikçe sağlıklı olabilmeleri için daha fazla fiziksel aktivitede bulunmaları, daha az sedanter hayat yaşamaları ve yeterli düzeyde uyumaları gerekmektedir." dedi.

Prof. Dr. Çetinkaya, günümüzde sağlıklı bir yaşam için günlük fiziksel aktiviteyle dinlenme arasındaki dengenin son derece önemli olduğunu söyledi.

Fiziksel aktivite, sedanter davranışlar ve uykunun birlikte değerlendirildiği Kanada 24 Saatlik Hareket Kılavuzu'nun önemli veriler sağladığını aktaran Çetinkaya, kılavuzun dünyada çocuklar için yaşamın erken dönemlerinden itibaren fiziksel hareket ve uyku açısından dikkat edilmesi gereken bilgileri içeren ilk kılavuz olma özelliğini taşıdığını belirtti.

Çetinkaya, çalışma ve araştırmaların son yıllarda çocukların daha az fiziksel harekete sahip olduğunu ve 5 yaşından önce zararlı olduğu bilinmesine rağmen ekran önünde çok daha fazla zaman harcadığını gösterdiğini ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"Çocukların büyüyüp geliştikçe sağlıklı olabilmeleri için daha fazla fiziksel aktivitede bulunmaları, daha az sedanter hayat yaşamaları ve yeterli düzeyde uyumaları gerekmektedir. Günümüzde çocukluktan başlayarak, adolesan ve erişkin döneminde genel sağlık halinin devamı için yeterli düzeyde hareket, dinlenme ve uykunun son derece önemli olduğu bilinmelidir."

"DENGELİ YAŞAMLA DÜRTÜSELLİK BOZUKLUKLARI ÖNLENEBİLİR"

Prof. Dr. Merih Çetinkaya, "Günümüzde çocukların büyüdükçe yorulacak kadar hareket etmedikleri, hatta hareket etmek için çok yorgun oldukları bildirilmektedir." dedi.

Kılavuzun önerdiği şekilde bir yaşam tarzı sürdüren çocuklarda, önerilere uymayanlara göre bilişsel fonksiyonlarının daha iyi olduğunun, obezitenin azaldığının, daha sağlıklı olunduğunun, yaşam kalitesinin arttığının görüldüğünü ifade eden Çetinkaya, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sonuç olarak artmış fiziksel aktivite, azalmış sedanter yaşam ve ekran karşısında harcanan az süre ve iyi uykunun sağlık için son derece önemli olduğu bilinmelidir. Bu durumun dürtüsel bozukluklar üzerine olan etkisi de bir araştırmayla ortaya konulmuştur. 8-11 yaş arası yaklaşık 4 bin 500 çocuğun dahil edildiği çalışmanın sonuçları 14 Ağustos'ta çocuk sağlığı ve hastalıkları alanındaki en prestijli dergilerden birinde yayımlandı. Kanada Ottawa Eastern Ontario Çocuk Hastanesinden Sağlıklı Aktif Yaşam ve Obezite Araştırma Grubu tarafından yapılan bu çalışmada çocuklara yapılan, testleri bitirememe, acele hareket etme ve negatif durumda bulunma gibi 8 farklı dürtüsellik testi değerlendirilmiştir. Bu çalışmada günde en az 9-11 saat düzenli ve kesintisiz uyuyan, ekran karşısında en fazla 2 saat vakit geçiren ve günde en az 60 dakika ciddi fiziksel aktivitede bulunan çocukların diğer çocuklara göre daha az dürtüsel sorunlara maruz kaldığı gösterilmiştir. Düzenli fiziksel hareket, ekran karşısında geçirilen zamanın azaltılması ve düzenli uykuyla dürtüsellik ilişkili bozuklukların önlenebileceği ve sıklığının azaltılabileceği bilinmelidir."

Çetinkaya, "Tüm bu veriler ve çalışmalar ışığında çocukluk çağından itibaren ekran karşısında geçirilen zaman ve sedanter yaşamın azaltılması, ciddi fiziksel aktivitenin çocukluk çağından itibaren en az 60 dakika yapılması ve de düzenli, kaliteli bir uykuyla obezitenin azaltılabileceği, genel sağlığın korunabileceği ve aynı zamanda dikkat eksikliği hiperaktivite sendromu, yeme bozuklukları, madde kullanım, kişilik bozuklukları, bipolar bozukluk ve şizofreni gibi pek çok nörolojik ve psikiyatrik hastalıkla ilişkili dürtüsellik sorunlarının azaltılabileceği bilinmelidir." değerlendirmesinde bulundu.

SPOR
Koşukavak: 'Bu maç 4-1, 5-1 de bitebilirdi'
Bursaspor Teknik Direktörü Yalçın Koşukavak, Osmanlıspor galibiyetinin ardından, 'İlk yarı itibar...
BURSA
100 tonluk vinç zeytinliğe yuvarlandı
Bursa'nın Gemlik ilçesinde 100 tonluk vinç zeytinliğe yuvarlandı.
SPOR
FIBA Dünya Kupası şampiyonu belli oldu
FIBA Dünya Kupası finalinde Arjantin ile İspanya karşı karşıya geldi. Baştan sona üstün bir baske...
BURSA
2 yaşındaki çocuğa çarpıp kaçtı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde 2 yaşındaki çocuğa çarpan kamyonet sürücüsü olaydan sonra kaçtı.
BURSA
Sanayi girişindeki köprüde kaza
Bursa'nın İnegöl ilçesinde motosiklet ile bisiklet çarpıştı.
BURSA
Metrelerce yükseklikten aşağı düştü
 Bursa'nın Kestel ilçesinde yaşlı adam ceviz toplarken ölümden döndü.
Güneş yanığı deyip geçmeyin!
Erken tanı hayat kurtarıyor

En Çok Okunan Haberler

Bursaspor'dan üst üste 3'üncü galibiyet

TFF 1. Lig'de 2019-2020 sezonunun dördüncü hafta müc...

Türkiye'de ilk! İstanbul Havalimanı'na konuldu

İstanbul Havalimanı'na yolcuların yurt dışına çıkış ...

Yolcu otobüsü devrildi! Ölü ve yaralılar var

Afyonkarahisar'da yolcu otobüsünün şarampole devrilm...

Meteoroloji'den uyarı! Bu bölgelerde yaşayan...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Bursa'da...

Bursa'da şok baskın! Drone ile tespit ederek...

Bursa'da 50 kök Hint kenevirin bulunduğu tarlaya ba...

Bakan müjdeyi verdi! 'Yapılacağı yer bile be...

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, CNN TÜRK'te Hakan Çeli...

Bursa'da makam aracıyla şehir turu

Bursa'nın Orhaneli ilçesinde belediye başkanı ve kay...

Iğdır'dan acı haber! Şehit oldu

Iğdır'da tedavi gören asker şehit oldu.

Emsal karar! Bunu yapıp tazminatınızdan olmayın

Yargıtay emsal bir karara daha imza attı. Bu karara ...

Balıkesir-Bursa karayolunda takip! Ele geçir...

Bursa'dan Balıkesir doğru yol alan araçta yapılan ar...

Sonuçlar açıklandı! Zirvede o isim...

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), 'İlk 250 ...

Bursa'da uyuşturucu operasyonu! Kıskıvrak ya...

Bursa İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler uyuştu...

Otomobil TIR'a arkadan çarptı! 3 ölü 3 yaralı

Ankara'da bir otomobilin TIR'a arkadan çarpması sonu...

Suudi Arabistan'dan flaş açıklama! Petrol ür...

Suudi Arabistan petrol üretiminin geçici olarak durd...

Kestane şekerine fuarda büyük ilgi

Bursa kestane şekeri İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF)...