Bursa sağlığa yatırım yapılıyor

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, "İlimiz, sahip olduğu sağlıklı hayat merkezleri ile Bakanlığımızın bu vizyon projesinde rol model konumunda yer alıyor" dedi.

BURSA, 02 Aralık 2019 Pazartesi, 13:40
Bursa sağlığa yatırım yapılıyor

Sağlıkta dönüşüm projesinin ikinci aşamasına Bursa'da hızlı başlanıldı. Tedaviye yönelik hizmetlerin yanında koruyucu sağlık hizmetlerinin de güçlendirilmesini amaçlayan ikinci aşamada sağlıklı hayat merkezleri öne çıkıyor. Sağlık Bakanlığı'nın vizyon projelerinden olan sağlıklı hayat merkezlerinde sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam gibi vatandaşların yaşam kalitesini yükseltecek alışkanlıklar kazandırılmasının yanı sıra, obezite, bağımlılık ve riskli davranış modellerinin yol açtığı sağlık tehditleri ile kronik hastalıklarla etkin bir şekilde mücadele etme amaçlanıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, kentte her ilçeye modern hastanelerin kazandırıldığını ve tedaviye yönelik yatırımların tamamlandığını belirtti. Sırada vatandaşların sağlığını koruma konusunda farkındalıklarını arttıran ve sağlık okuyazarlıklarını geliştirebilecekleri sağlıklı hayat merkezi çalışmalarının yer aldığına dikkat çeken Dr. Akan, "Sağlıklı Hayat Merkezleri; vatandaşlara sağlığını korumanın öğretildiği, içerisinde birçok koruyucu sağlık hizmetinin verildiği merkezlerdir. Gerektiğinde de ikinci basamak ile entegre çalışarak hasta vatandaşların takiplerinin sağlandığı bu merkezlerimiz bütünleşik sağlık hizmetlerinin temelini oluşturuyor. İlimiz, sahip olduğu sağlıklı hayat merkezleri ile Bakanlığımızın bu vizyon projesinde rol model konumunda yer alıyor" dedi.

İlerleyen yıllarda dünya genelinde bu tarz merkezlerin öneminin daha da artacağına inandıklarını belirten Dr. Akan, "Sağlıklı hayat merkezleri, obezitenin tanı ve takibinde, diyabetin takibinde, kanserin tanı ve takibinde, anne sütü, sağlıklı gebelik konularında ve kronik hastalıkların takibinde önemli bir boşluğu dolduruyor. Merkezlerimizde diyetisyen, sosyal çalışmacı ve fizyoterapistlerimiz hizmet verirken, bu merkezlerimizde fiziksel aktiviteyi gerçekleştirebilme adına ücretsiz spor salonlarımız da bulunuyor. Merkezlerimiz bünyesinde ayrıca kanser tanı ve tedavisini yürütebilme adına KETEM birimlerimiz de mevcut" ifadelerini kullandı.

Hastalara Yakın Takip Sağlanıyor

Sağlıklı hayat merkezleri bünyesinde hipertansiyon ve diğer kardiyovasküler hastalıkların takibi için de birimler oluşturulduğu bilgisini veren Dr. Akan. "Bu sayede özellikle hipertansiyon ve diğer kronik hastalığı bulunan hastaların, hastanelere gereksiz başvurularının önüne geçeceğimiz gibi buralarda hastaların daha uzun süreli takiplerini de yapabilme fırsatını elde etmiş olacağız. Netice itibari ile sağlıklı hayat merkezlerinde; aile hekimi ile hastane arasında köprü vazifesinde bulunarak hastalarımızın ayrıca kendi mahallelerinde takiplerini yapabilme fırsatını da yakalamış oluyoruz" şeklinde konuştu.

Her İlçeye Bir Sağlıklı Hayat Merkezi

Yıldırım'da iki, Osmangazi, Nilüfer, İnegöl, Mudanya, Mustafakemalpaşa ve Orhangazi'de birer olmak üzere toplamda 8 sağlıklı hayat merkezinin bulunduğu bilgisini veren Dr. Akan, "Karacabey, İnegöl ve Gürsu'da da sağlıklı hayat merkezi inşaatlarımızın sonuna gelindi. Kısa sürede sağlıklı hayat merkezlerimizin sayısını 14'e çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

ASAYİŞ
Toprağa gömülü çocuk cesedi bulundu!
Konya'da dağlık alanda toprağa gömülü vaziyette poşete sarılı halde çocuğa ait olduğu tahmin edil...
BURSA
Bursa'da teleferiğe davetsiz misafir!
Korona virüs sebebiyle kapalı olan Uludağ Millî Parkı'nda aç kalan ayılar teleferikte yiyec...
ASAYİŞ
Korkunç son! Yanarak can verdi
Tokat'ta bir evde çıkan yangında 80 yaşındaki adam hayatını kaybetti.
ASAYİŞ
MSB duyurdu! Etkisiz hale getirildiler
Irak'ın kuzeyinde Zap ve Haftanin bölgelerinde tespit edilen 3 PKK'lı terörist hava harekatlarıyl...
DÜNYA
SpaceX'in tarihi uzay yolculuğu başladı
Uzay yolculuğu açısından tarihi bir an. Elon Musk'un SpaceX şirketinin 2 Amerikalı astronotu Ulus...
SPOR
Galatasaray korona virüs test sonuçlarını açıkladı
Galatasaray, kulüpte 85 kişiye yapılan testler sonucunda pozitif vakaya rastlanmadığını duyurdu.
Dünya Meteoroloji Örgütü'nden uyarı! Bu yıl rekor kırabilir
Avrupa'da liglerin başlangıç tarihleri

En Çok Okunan Haberler