Bursa'nın ilçesine soğuk hava deposunun temeli atıldı

İnegöl Belediyesi himayesinde kurulan İnegöl Üreten Çiftçiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin Deydinler Mahallesi'nde yapılması planlanan 4 bin ton ürün kapasiteli soğuk hava deposunun temeli düzenlenen törenle atıldı.Belediye Başkanı Alper Taban,"Ben bugün bu vesileyle tüm köylerimizdeki çiftçilerimizi kooperatife üye olmaya davet ediyorum. Gerçekten birlikten güç doğacak. Sadece soğuk hava deposu değil; markalaşma, pazarlama, beraberinde ürünü paketleme, ürünlerin işlenmesiyle ilgili de adımların arkadan gelmesini arzu ediyoruz. Bizlerin tek yapması gereken bir araya gelebilmek" dedi.

BURSA, 18 Şubat 2020 Salı, 00:39
Bursa'nın ilçesine soğuk hava deposunun temeli atıldı

Tarıma verdiği destekle bu alanda önemli bir atılıma imza atan İnegöl Belediyesi, şehirdeki tüm çiftçileri tek bir çatı altında toplamak için bir süre önce İnegöl Üreten Çiftçiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ni kurmuştu. Kooperatifin ilk icraatı olarak depolama sorununa çözüm üretmek adına soğuk hava deposu yapımı için çalışmalar başladı. İnegöl'de tarımın potansiyelini arttırmak için yapılan çalışma kapsamında TKDK'nın da 3 buçuk milyon TL hibe desteği sağladığı toplam 7 milyon TL değerindeki soğuk hava deposunun temeli, düzenlenen törenle atıldı. Deydinler Mahallesi'nde hayata geçirilen projenin temel atma törenine yoğun katılım oldu.


TKDK Bursa İl Koordinatörü Ömer Berksun, "İnegöl'de IPARD 1 ve IPARD 2 programı kapsamında 2013 yılından günümüze toplamda 32 projeye 32,4 milyonluk yatırım yaptırarak 13,12 milyon TL proje desteği verdik. Bugün de burada temelini attığımız soğuk hava deposu projemiz İnegöl Üreten Çiftçiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'mizin ilçemize değer katacak yeni bir yatırımıdır. İnegöl'e, Bursa'ya ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.


Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turgay Yel, "İlçemizde ilki uzun yıllar önce kurulan soğuk hava depoları sayesinde çiftçilerimizin, üreticimizin bu mümbit topraklarda üretilen bitkileri, meyveyi, sebzeyi soğuk hava deposunda koruyarak, öldü fiyatına değil de daha uygun bir fiyata satma fırsatı oldu. Eğer o gün ki şartlarda o soğuk hava deposu olmasaydı depolama şansı olmadığı için tüccarın belirlediği rakama satmak zorunda kalacaktı. Allah'a şükürler olsun ki bu İnegöl Belediyesi, hükümetimiz, TKDK hizmetimiz ve köylülerimiz el ele vererek nasip olursa 7 milyon bütçeli bir soğuk hava deposu yapacaklar. Bu bütçenin 3 buçuk milyon lirasını devletimiz hibe veriyor, karşılığı yok. Bundan büyük niyet ne olabilir ki. Emeği geçenlerden katkı koyanlardan Allah razı olsun. Bunun yanında bir tek tarımla bitmiyor. Hayvancılıkta da ne kadar desteklemeler var, primler var, tahsisler var. Yeter ki biz çalışalım üretelim değerlendirelim. Rabbim devletimize milletimize zeval vermesin" şeklinde konuştu.

"İNEGÖL'DE 220 BİN TONLUK ÜRETİM VAR"

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ise "Tabi ki ülkemiz büyüyor, gelişiyor. Beraberinde şehirler de büyüyor ve gelişiyor. İnegöl toprakları kadar insanıyla da kıymetli bir şehir. Üretmeye devam ediyoruz. Tarımı konuşuyoruz, turizmi konuşuyoruz, sanayiyi konuşuyoruz ama tarıma ayrı bir başlık açmanın vakti ve zamanının geldiğini düşünerek bir dizi çalışmalar hazırlayarak bugün de bu çalışmaların sunumunu sizlere gerçekleştirmiş oluyoruz. Göreve gelmeden önce şehrimizde ciddi manada değerli topraklarımız olduğunu, ciddi manada üretimimiz olduğunu biliyorduk. Ancak bunlarla alakalı yerel yönetimler olarak biz bunun neresinde olabiliriz diye düşündüğümüzde, köylerimizi tek tek gezdik. Şunu gördük, yerel yönetimler olarak biz bu işin depolama alanında mutlaka olmalıyız dedik. Çünkü İnegöl'de yaklaşık 220 bin tonluk üretim var, 30 bin ton depomuz yok. Beraberinde çiftçi tek başına en iyi ürünü üretsin, biz de onun ürettiği ürünü en güzel şekilde satmanın yol ve yöntemini arayalım. Bunu tek başımıza yaptığımızda çok fazla başarılı olamadığımızı gördük. Görmeye de devam ediyoruz. Ancak bugün kurmuş olduğumuz Üreten çiftçiler Kooperatifiyle birlikten kuvvet doğar misali bir araya geldik. Ben bugün bu vesileyle tüm köylerimizdeki çiftçilerimizi kooperatife üye olmaya davet ediyorum. Gerçekten birlikten güç doğacak. Sadece soğuk hava deposu değil; markalaşma, pazarlama, beraberinde ürünü paketleme, ürünlerin işlenmesiyle ilgili de adımların arkadan gelmesini arzu ediyoruz. Bizlerin tek yapması gereken bir araya gelebilmek" dedi.


Konuşmaların ardından temel atma törenine geçildi. Yapılan duaların ardından protokol üyeleri butona basarak temel dökümünü gerçekleştirdi.

BURSA
Büyük şehirlere gönderilecek kurbanlıklar hazır
Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte Siirt'ten büyük şehirlere kurbanlık küçükbaş hayvanlar g...
BURSA
Siyah egzoz dumanı kaza riskine de yol açıyor
Eskişehir'de seyir halinde olan bir aracın egzozundan çıkan siyah duman, hem çevre kirliliği ve h...
BURSA
Bursa'da virüs denetimi!
Türkiye'nin dört bir yanında olduğu gibi Bursa'da da korona virüse karşı topyekun seferberli...
BURSA
'Büyükşehir ile Adım Adım Doğa Projesi' yeniden start aldı
Bursa Büyükşehir Belediyesi, pandemi sürecinde ara verilen etkinlikleri, 'Mesafeli Adımlarla...
BURSA
Mudanya'da hizmetler aksamadan devam edecek
Yaz sezonu başında hiçbir ön hazırlık yapılmadan oldubittiye getirilen yetki devrinin ardından sa...
BURSA
Gölyazı Kültürevi onarılıyor
Nilüfer Belediyesi'nin, aslına uygun bir şekilde restore ederek kültürevi olarak faaliyete geçird...
Bir zamanlar Bursa sokakları onlardan sorulurdu!
Yılan kediye yem olmaktan son anda kurtuldu

En Çok Okunan Haberler

Rusya ve Çin'den skandal veto!

Rusya ve Çin, Suriye'de yaklaşık 3 milyon kişiye BM ...

Bu kadarına da pes! Evinin bahçesine ekmiş

Kahramanmaraş'ta evinin bahçesinde kenevir yetiştire...

Elektrik akımına kapılan işçiden acı haber

Kahramanmaraş'ta özel bir şirketin işlettiği santral...

3 gün boyunca ülke genelinde denetim! Ceza y...

Ülke genelinde 3 gün boyunca yapılan denetimlerde 43...

Korona virüs çocukların okula dönmesine enge...

İngiltere'deki yetkililer,yaptıkları incelemelerin a...

Dünya'ya yaklaşıyor! Astronotlar görüntülendi

Dünya'ya yaklaşmakta olan NEOWISE kuyruklu yıldızı, ...

Sakarya'daki patlamayla ilgili flaş gelişme!...

Sakarya'nın Hendek ilçesindeki patlamaya ilişkin göz...

İşte diğerlerine göre daha kolay korona olan...

Sağlık Bakanlığı korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Pro...

Gram altın rekor tazeledi!

Gram altın alış fiyatı 395,85 lira, satış fiyatı ise...

Salgına karşı klima bakımına dikkat!

İklimlendirme ve soğutma teknisyenleri, klimaların b...

Meteoroloji'den 'sarı kodlu' uyarı! Şiddetli...

Meteoroloji'den aktarılan bilgilere göre Marmara ve ...

Bursa'da şimşekler gökyüzünü aydınlattı

Bursa'nın İnegöl ilçesinde beklenen yağışla birlikte...

BDDK'dan kredi açıklaması!

BDDK, salgın sonrası normalleşme döneminde finansal ...

Ailelerin yeni ulaşım aracı! İlgi artınca fi...

Pandemi döneminde bisiklete olan ilgi artınca fiyatl...

Bir dönemin zam şampiyonuydu! Artık bir lira...

Bir zamanların zam şampiyonu olan soğan, hazira...