Bursa'da kanser hastalarına umut veren teknoloji

Bursa Uludağ Üniversitesi'nde kanserin kişiye özgü DNA'sı çıkarılacak.

BURSA, 15 Mayıs 2019 Çarşamba, 14:46
Bursa'da kanser hastalarına umut veren teknoloji

BUÜ Tıp Fakültesi Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi'nde tümör dokudan DNA izolasyonu ile uygulanan yeni nesil dizileme tekniğine ek olarak, Likit biyopsi teknolojisi ile kandan tümör kaynaklı DNA'lar (cell-free DNA) elde ederek Yeni Nesil Dizileme tekniklerinin uygulanması artık mümkün. Yapılacak işlem sayesinde,tümörlü dokudan kan dolaşımına karışan DNA parçacıkları "Genereader" sistemi ile yüksek hassaslıkta analiz edilerek, kanserin kişiye özgü DNA haritası çıkarılabiliyor. Güncel bir uygulama metodu olan kişiye özgü tedavi çerçevesinde,  bu iki yeni teknoloji, Tıp Fakültesi'nde görev yapan uzman doktorların birikimiyle kanser hastalarına umut vaat ediyor.

TEDAVİ PLANLAMASI VE TAKİBİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Yapılan uygulamalar hakkında açıklamalarda bulunan Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi Mesul Müdürü Doç. Dr. Şehime Gülsün Temel, hem hedefe yönelik hot-spot panelleri, hem de tüm gen dizi panellerini kapsayan bu iki işlemin birlikte kullanılmasıyla, hastaların tedavisine daha bütüncül bir katkı sağlandığını aktardı. Temel şöyle konuştu: "Kanser tanısı almış kişilerin dokularında ve likid örneklerinde (periferik kan, tükrük gibi) hedefe yönelik yeni nesil dizileme tekniği ile hot-spot klinik anlamı olan mutasyonları içeren büyük bir panel kullanarak hastanın tedavi sürecinin planlanmasına katkı sağlamaktayız. Ayrıca eğer tedaviye yönelik bir varyasyon tespit edilemezse, bu kez likit biyopsi yöntemi sayesinde, 56 geni içeren geniş bir panel ile Yeni Nesil Dizileme Tekniği ile Tüm Genlerin Dizi analizi mümkün olmaktadır. Likit biyopsi, kanser tanısı almış tedavi sürecindeki hastadan alınan 30 ml kan kullanılarak, tedavinin hastaya özgü planlanması, izlenmesi, doğru ilaç seçimi yapılabilmesi amacıyla kullanılmaktadır.Diğer taraftan, likit biyopsi girişimsel olmayan bir yöntem olması nedeniyle hasta refahı açısından olduğu gibi; doku biyopsilerinin yetersiz olduğu durumlarda da hastaya tedavi planlanması ve takibi açısından çok büyük bir fayda sağlamaktadır."

YÜKSEK HASSASİYET İÇEREN BİR TEKNOLOJİ

Tanı Merkezi Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Şebnem Özemri Sağ ise merkezde Damlacıklı Dijital PCR (ddPCR),Minimal ResidualDisease (MRD) tespiti hassasiyetinde p210 majortranslokasyonunun da analiz edilmeye başlandığını söyledi. Damlacıklı Dijital PCR analiz edilecek örneği 20.000 damlacığa bölüştürdüklerini vurgulayan Sağ; "PCR bölüştürülen her damlacık içinde oluşan reaksiyonu mutlak kantitatif olarak ölçme prensibi ile çalışır. Damlacıklara bölme prensibi sayesinde hassasiyet yükselir ve böylece nadir mutasyonları tespit etme imkânı sağlar. MRD tespitinde, en küçük kalıntıları tespit etmek esastır. Bunun için en yüksek hassasiyete ihtiyaç vardır. ddPCR ile MRD tespiti yapmak, başka tekniklerle tespit edilemeyecek kadar az olan kalıntıların fark edilmesine olanak sağlar. FDA onaylı BCR-ABL kiti ile; MRD tespiti hassasiyetinde p210 majortranslokasyonuartık bünyemizde analiz edilebilmektedir" şeklinde konuştu.

BURSA
Bursa'da feci kaza! Ölümden döndüler
Bursa Orhangazi'de Çeltikçi kavşağında meydana gelen trafik kazasında anne ile oğlu ölümden döndü.
DÜNYA
Yolcu teknesi battı! 30 ölü
Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Bandundu eyaletindeki Mai-Ndombe Gölü'nde 350'den fazla yolcu ta...
BURSA
İki ülke arasında iş birliği
İtalya Türkiye Büyükelçisi Massimo Gaiani, Bursa Büyükşehir belediye Başkanı Alinur Aktaş'ı ziyar...
ASAYİŞ
İki çocuk annesi kadından haber alınamıyor
Antalya'da evinden ayrılan 2 çocuk annesi kadından haber alınamıyor.
ASAYİŞ
sulama kanalına giren genç hayatını kaybetti
16 yaşındaki çocuk, Şanlıurfa'dan çalışmaya geldiği Adana'da serinlemek için girdiği sulama kanal...
BURSA
Bursa'da o cadde yenileniyor
Kükürtlü Caddesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından baştan sona yenileniyor.
Serenay Sarıkaya soruları yanıtsız bıraktı
Deniz Akkaya'nın annesi hayatını kaybetti

En Çok Okunan Haberler