BM'de sızıntı iddiası! Muhalif isimler Çin'le paylaşılıyor

BM'de çalışan insan hakları avukatı Reilly, BM etkinliklerine katılan muhaliflerin isimlerinin Çin hükümetiyle paylaşıldığını iddia etti. Reilly, ihbar ettiği için BM'nin hakkında soruşturma başlattığını ve kendisini işten atmayı planladığını belirtti.

DÜNYA, 14 Ocak 2021 Perşembe, 09:04
BM'de sızıntı iddiası! Muhalif isimler Çin'le paylaşılıyor

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) çalışanı ve insan hakları avukatı Emma Reilly, Birleşmiş Milletler (BM) etkinliklerine katılan muhaliflerin isimlerinin Çin hükümetiyle paylaşıldığını iddia etti.

Verdiği mülakatlarda, OHCHR Ofisi'ni, "Çin Komünist Partisi ve onların zulmünü eleştiren aktivistlerin isimlerini gizlice Çin'e vermekle suçlayan" Reilly, bu yöndeki paylaşımlarını sürdürüyor.

BM Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilciliği aracılığıyla Çinli yetkililerin, yılda 3 kez düzenlenen BM İnsan Hakları Konseyi etkinliklerine katılan muhalif isimleri BM'den istediğini ileri süren Reilly, toplantılara katılan Uygur aktivistlerin Çin'deki ailelerine baskı yapıldığını iddia ediyor. Reilly, Twitter'da, personeli olduğu BM'ye yönelik yeni suçlamalarda bulundu.

Emma Reilly

"BM'nin bazı muhalif Çin vatandaşlarının isimlerini Çin hükümetiyle paylaştığı bilgisini" bazı devletlere ihbar ettiği için BM'nin hakkında soruşturma başlattığını ve işten kovmayı planladığını ileri süren Reilly, "Dolayısıyla Çin, onların (aktivistler) ailelerini hedef alabilir." ifadesini kullandı.

Reilly, BM'nin hakkında soruşturma yürütmesine rağmen Çin hükümetine aktivistlerin isimlerini veren BM çalışanlarına ilişkin "asla bir soruşturma yapmadığını" ve aktivistlerin isimlerinin bu ülkeye verilmeye devam etmesini durdurmadığını savundu.

Avrupa Birliği BM Cenevre Delegasyonu, İngiltere, İrlanda, Almanya, ABD, Hollanda, İsveç, Norveç, İsviçre ve Kanada misyonlarının Twitter adreslerini etiketleyen Reilly, "Raporlarımın birinci derecede önemli olduğunu söylemiştiniz. (BM'nin) Bu politikasının bağımsız olarak soruşturulmasını ve ihbarcının korunmasını talep etmenin zamanı geldi." çağrısında bulundu.

SORUŞTURMAYA İTİRAZ EDİYOR

Reilly, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e seslenerek, esas soruşturmanın "öç almak için hakkında soruşturma emrini veren BM yetkilisi hakkında yapılması gerektiğini ifade etti.

BM çalışanı Reilly, Guterres'e, "Doğru olanı yapın. Onları ihbar ettiğim için beni değil kuralları çiğneyen ve Çin'e isimleri veren BM personelini soruşturun." çağrısında bulundu.

Öte yandan, AA muhabirine konuşan diplomatik kaynaklar, OHCHR toplantılarına katılan aktivistlerin isimlerinin, Konsey tarafından ülkelere iletilmesi gibi bir uygulamanın olmadığını vurguladı.

OHCHR'den geçmişte yapılan açıklamalarda, Konsey toplantılarına katılan aktivist ve muhaliflerin isimlerinin korunduğu belirtilmişti.

UYGUR AKTİVİSTLER BM İNSAN HAKLARI KONSEYİ'NDE SESİNİ DUYURMAYA ÇALIŞIYOR

BM İnsan Hakları Konseyinin 45'inci oturumunda konuşan Uygur aktivist ve insan hakları savunucusu Abdulşükür Abdulreşit, "Halkıma karşı işlenen bir soykırım var. Ailem bir Çin toplama kampında rehin tutuluyor." ifadesini kullanmıştı.

Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun İsa da 2016 ve 2019'da BM Cenevre Ofisi önünde Çin'i protesto etkinliklerine katılmıştı.

İsa, BM İnsan Hakları Konseyi etkinliklerine katıldıktan sonra Çinli yetkililerin kardeşini gözaltına aldığını ve kendisinden haber alınamadığını kaydetmişti.

Kaynak: AA

BURSA
Bursa'da polis memurunun şehit edilmesi davasında 18 sanık yargılanıyor
Bursa'nın Yıldırım ilçesinde geçen yıl iki grup arasında çıkan kavgaya müdahale eden polis memuru...
BURSA
MÜSİAD Bursa'da Nihat Alpay güven tazeledi
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Bursa Şubesi'nin 21. Olağan Genel Kurul Toplantısı, MÜSİA...
DÜNYA
ABD'de yeni adım: Aşı varsa maske yok!
ABD'de normalleşme yolunda ilk adım atıldı. Ülkede Kovid-19 aşılarının tamamını yaptırmış olanlar...
ASAYİŞ
Türkiye'nin konuştuğu vahşette flaş gelişme!
Samsun'un Canik ilçesinde eski eşi tarafından darbedilen ve tedavi altına alınan E.M'yi daha önce...
GÜNDEM
Türkiye'nin korona virüsle mücadelesi! İşte son 24 saatte yaşananlar
Türkiye'de korona virüs nedeniyle son 24 saatte 64 kişi hayatını kaybetti, 13 bin 215 kişinin ise...
TEKNOLOJİ
Twitter'a geri al butonu geliyor
Milyonlarca kullanıcısı bulunan Twitter yeni bir özelliği test ediyor.
Esra Erol'da şoke eden itiraf! 700 lira karşılığında fuhuş
58 ilde artış, 2 ilde alarm!

En Çok Okunan Haberler