Bilinçsizce lens kullanmayın

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, bilinçsizce lens kullananları uyardı.

SAĞLIK, 11 Ocak 2019 Cuma, 10:22
Bilinçsizce lens kullanmayın

Op.Dr. Şeyda Atabay, kontakt lensin göz kırma kusurlarını düzeltmek için gözlüğe alternatif olarak geliştirilmiş ince saydam mercek olduğunu belirterek, "Göz ön yüzeyindeki kornea tabakasının yüzeyine yerleştirilir. Bu sayede gözdeki kırma kusurları tedavi edilebilmektedir" dedi. 
Kontakt lenslerin miyopi, astigmatizma, hipermetropi tedavilerinde kullanılırken son yıllarda presbiyopi yani yakın görme bozuklukları tedavilerinde de kullanıldığını söyleyen Op. Dr. Atabay, "Yakın görme tedavisinde kullanılan kontakt lensler multifokal kontakt lens olarak adlandırılmaktadır. Keratokonus adı verilen kornea hastalığında ise özel kontakt lensler kullanılmaktadır" ifadelerini kaydetti. 
Kırma kusuru olan veya olmayan durumlarda da daha iyi ve güzel gözükmek amacıyla renkli lensler kullanıldığını dile getiren Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, "Kontakt lensler her ne amaçla kullanılırsa kullanılsın mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Doktor kontrolü olmadan bilinçsizce temin edilen kontakt lensler göz kaybına bile varabilecek sorunlar oluşturabilmektedir. Kontakt lens numarası gözlük numarasından farklı özellikler içerir. Her insanda farklı olabilen çap ve temel eğrilik ölçülmeden bilinmeden kullanılan lensler gözde bası belirtilerine ve çiziklere neden olabilmektedir. Ayrıca kontakt lens numarası her zaman gözlük numarasına eşit değildir. Numaranın özelliklerine göre gözlük numarasından farklılıklar gösterebilmektedir. Bu tüm numaralara göre farklılık gösterir. Yani lens numarası gözlük numarasından bir derece düşük olur düşüncesi yanlıştır ve bu ayarlama göz doktorlarınca yapılmalıdır" açıklamasında bulundu. 

EKONOMİ
Meclis'te kabul edilerek yasalaştı
Ekonomide düzenlemeleri içeren teklif TBMM'de kabul edildi.
SAĞLIK
Soğuk havalara dikkat
Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayhan Müdüroğlu, kalp hastalarının soğuk havalarda dikkatli ...
YAŞAM
Meteorolojiden açıklama! Sıcaklık artacak
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Muğla çevreleri, Balık...
SAĞLIK
İş gücü kaybının en büyük sebebi ne?
Uzman doktor Ebru Öztepe Yavaşçı, depresyonun birçok nedenin bir araya gelmesi ile oluşan bir bey...
ASAYİŞ
Kurtarma ekipleri teyakkuza geçti
Manisa'da karda kaybolan iki teknisyen 6 saatlik bir aramanın ardından bulundu.
EKONOMİ
Türkiye ve Almanya'dan kritik anlaşma
Türkiye ile Almanya arasında tarımda iş birliği anlaşması imzalandı.
'Hasta olduğunu bilmiyordum'
Bursa'da büyük coşku!

En Çok Okunan Haberler