Bakanlar depremle ilgili son durumu açıkladı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca deprem bölgesindeki son durum hakkında açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM, 26 Ocak 2020 Pazar, 12:20
Bakanlar depremle ilgili son durumu açıkladı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "31 vatandaşımız Elazığ'da hayatını kaybetti, 4 vatandaşımız da Malatya Doğanyol'da yaşamını yitirdi. Göçük altında toplam 45 vatandaşımızı sağ olarak çıkardık. 4 büyüklüğün üzerinde 20 adet artçı deprem meydana geldi. O saatten bu yana 678 artçı deprem meydana geldi. Enkaz kaldırma ve arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. Sürsürü'de 6 vatandaşımız enkaz altında." dedi.

Soylu, "Artçı depremler devam ettikçe vatandaşımızın endişe duyması normaldir, bu konudaki ihtiyaçların giderilmesi de bizim temel görevimizdir." diye konuştu.

"6 BİN 455 ÇADIR KURULDU"
İçişleri Bakanı Soylu, "Bölgeye şu ana kadar 10 binin üzerinde çadır sevk ettik. 6 bin 455 çadırın da kurulumunu hem Malatya hem de Elazığ'da sağladık." dedi.

Deprem bölgesine iletilmek istenen yardımlarla ilgili Soylu, "Türkiye'den şöyle bir talebimiz var; AFAD yönlendirmeyi yapmadan kimse Malatya ve Elazığ'a kendi başına bir şey göndermesin." ifadelerini kullandı.

"HASARLI, AZ HASARLI BÜTÜN BİNALAR TARANACAK"

Soylu, "Elazığ'ın içerisinde, Pötürge, Sivrice, Doğanyol ve Maden'de hasarlı, az hasarlı bütün binalar, Bakanlığımız tarafından taranacaktır. " dedi.

"EVİ SAĞLAM OLMAYANA KİRA YARDIMINI HEMEN VERECEĞİZ"

Elazığ'daki depremde evleri kullanılacak durumda olmayanlarla ilgili Bakan Soylu, "Evi sağlam olmayana kira yardımını hemen vereceğiz." açıklaması yaptı.

"NAKİT YARDIMLAR YARIN SABAH İTİBARİYLE VERİLECEK"

İçişleri Bakanı Soylu, "Depremden etkilenen, yaralanan, hayatını kaybeden ve maddi hasarlı olarak dışarıda kalan ailelere direkt olarak aile başı verilecek nakit yardımı yarın sabah itibariyle kaymakamlıklarımız marifetiyle valiliklerimiz koordinasyonunda sağlanacaktır." dedi.

"YARALI SAYISI 104'E KADAR DÜŞTÜ"

Deprem bölgesiyle ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Hastanelerimizde tedavileri devam eden yaralılarımızın sayısı 104'e kadar düştü." açıklaması yaptı.

"ACİL YIKILMASI GEREKEN 12 BİNAMIZ VAR"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da, Elazığ'da 31 yıkık, 259 ağır hasarlı, 59 orta hasarlı, 349 da az hasarlı bina tespit ettiklerini belirterek, "Acil yıkılması gereken 12 binamız var. Yıkım süreçlerini başlatmış bulunmaktayız." dedi.

ASAYİŞ
Çöken yol trafiğe kapatıldı
Afyonkarahisar'da yağış nedeniyle çöken yol trafiğe kapatıldı.
ASAYİŞ
Depremden etkilenen çocuklara jandarmadan moral
Malatya'da depremden etkilenen çocuklara jandarma moral verdi.
BURSA
Mobil irşat hizmetine başlandı
Bursa'nın Keles ilçesinde, imam ve müftü, pazar yerleri ve dükkanları dolaşıp irşat hizmeti veriyor.
DÜNYA
Ölü sayısı artıyor! Güney Kore, İtalya ve İran'da...
Çin'de salgından ölenlerin sayısı 2 bin 442'ye yükseldi.
MAGAZİN
Ece Erken telefonunun ekranını gösterince olanlar oldu
Ece Erken'in sahte hesapları ifşa oldu.
ASAYİŞ
Terörist teslim oldu
Şanlıurfa'da bir terörist güvenlik güçlerine teslim oldu.
Depremzedelerin çadırlarda gece yaşantısı
İrem Derici'ye büyük tepki! Organizasyonlarına çağırmama kararı aldı

En Çok Okunan Haberler