Aşık olunca vücudumuzda neler oluyor?

Uzman Psikolog Selin Karabulut ise "Aşık olduğumuzda kalbimizde neler olduğunu az çok biliyor ve hissediyoruz fakat beynimizde neler olduğunu bilmiyoruz. Aslında bu sorunun cevabına yönelik birçok araştırmanın sonucuna göre aşık bir beynin nasıl çalıştığı bilimsel olarak ortaya kondu açıklamasında bulundu.

SAĞLIK, 14 Şubat 2020 Cuma, 10:48
Aşık olunca vücudumuzda neler oluyor?

Aşık olmanın kalp sağlığı üzerine olumlu etkileri olduğu defalarca çeşitli araştırmalarla gösterildi. Sevdiğiniz kişinin yanında olduğunuzda kalbiniz hızlı mı atıyor? Aşık olunca vücutta üretilen dopamin, adrenalin, endorfin seviyelerinde ciddi artış gözleniyor. Artan dopamin düzeyi kişiyi heyecanlı ve mutlu yapıyor. Tüm bunlar hem kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor hem de kalbimizin daha verimli ve güçlü çalışmasına yardımcı olarak sağlığımızı olumlu yönde etkiler.

SEVDİĞİNİZ BİRİNE SARILIRSANIZ...

"Aşık olduğumuzda daha sakin olur sorunlara daha barışçıl yaklaşırız. Aşık olmak kan basıncımızı düşürür, bu durum ise kalp krizi riskini düşürür" diyen Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bilal Boztosun, sözlerine şöyle devam etti: "Sevdiğimize sarılmak vücutta bağlanma hormonu olarak bilinen oksitosin hormonunu artırıp kan basıncını düzenleyerek kalp krizi riskini kadınlarda daha belirgin olarak azaltır."

EVLİLİK ÖMRÜ 2 YIL UZATIYOR

Prof. Dr. Bilal Boztosun, yapılan bilimsel çalışmalara göre özellikle erkeklerin, kadınlara kıyasla evlilikten kalp damar hastalıklarından korunma açısından çok daha fazla yarar gördüğünü belirterek, evliliğin ortalama yaşam süresini 2 yıl daha uzattığını söyledi.

AŞIK OLMAK FELÇ RİSKİNİ AZALTIYOR

Açık kalp ameliyatı geçiren evli kişilerin, bekarlara kıyasla ameliyat sonrası dönemde daha çabuk iyileştiklerini ve daha uzun süre yaşadıklarını kaydeden Prof. Dr. Bilal Boztosun, "Tek başına yaşamak, sosyal izolasyon damar sertliğine yol açarak hipertansiyonu tetikler. Aşk damar sertliğini de azaltarak hayat boyu felç riskini azaltır" diye konuştu .

KIRIK KALP SAĞLIĞI DA BOZUYOR

"Sevdiği kişiden ayrılanlarda kalp krizi riskinin yaklaşık 21 kat arttığı bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir" diyen Prof. Dr. Boztosun, sözlerine şöyle devam etti: "Kırık kalp sendromu nadir görülen bir rahatsızlıktır. Genelde bu geçici bir durum olmakla beraber kalpte ani büyüme ve kalbin kan pompalama kabiliyetinde azalmaya yol açar. Bu durum sıklıkla stresin ortadan kalkmasıyla düzelir. Ancak bu düzelme haftaları bazen ayları bulabilir. Kırık kalp sendromu tıbbi adıyla 'takotsuba kardiyomiyopatisi' kadınlarda daha sık görülür ve bazen ölümcül de olabilir. Tedavisinde ilaç tedavisi ile beraber sevdiklerimizden destek alarak stresin azaltılması yer almaktadır.

 "AŞKIN GÖZÜ GERÇEKTEN KÖR"

Uzman Psikolog Selin Karabulut ise "Aşık olduğumuzda kalbimizde neler olduğunu az çok biliyor ve hissediyoruz fakat beynimizde neler olduğunu bilmiyoruz. Aslında bu sorunun cevabına yönelik birçok araştırmanın sonucuna göre aşık bir beynin nasıl çalıştığı bilimsel olarak ortaya kondu açıklamasında bulundu.

Araştırmada bir grup gönüllünün MR cihazına bağlanarak, onlara ilk olarak sevdikleri kişinin, ardından da arkadaşlarının fotoğraflarını göstererek kan akışlarının izlendiğini anlatan Uzman Psikolog Karabulut, "MR görüntüleri karşılaştırıldığında, tam da aşkın o deli dolu kimyasına uygun sonuçlar çıkıyor. Aşk, beynimizin bazı bölgelerini çalıştırıyor, bazılarını da komple kapatıyor" açıklamasında bulundu.

Aşık olunan kişinin (aşk) ya da annenin bir fotoğrafına bakmanın (sevgi) beynin farklı noktalarını çalıştırdığını söyleyen Karabulut, "Örneğin aşık olduğumuzda, beynimizin olumsuzlukları gören bölümleri aktive olmuyor. Yani aşkın gözü gerçekten kör. Yine bir başka örnek, aşık olduğumuzda beynimizin muhakeme ve yargılama yapan bölümleri de çalışmıyor. Fakat aşk; beynimizde güven, inanç ve ödüllendirme fonksiyonlarını aktifleştiriyor" şeklinde konuştu.

AŞK TEDAVİYE GEREK OLMAYAN BİR HASTALIK

Aşık bir beyinde dopamin ve norepinefrin düzeylerinin arttığına dikkat çeken Karabulut, "Dopamin dikkat ve keyif seviyesini artırırken, norepinefrin ise heyecan ve enerji düzeyini artırıyor. Hatta uykularımızı kaçırıp bizi yemeden içmeden kesiyor. Çalışmanın en çarpıcı sonucu ise kuşkusuz şu: aşık bir beyindeki serotonin (mutluluk hormonu) seviyesi, saplantılı (obsesif kompülsif bozukluğu) kişilerdeki serotonin seviyesiyle aynı. Bu da şunu gösteriyor; aşk aslında saplantılı bir ruh halini de içinde barındırıyor. Yani aşk tedavi etmeye gerek olmayan ve hayatımız boyunca devam etmesini istediğimiz bir hastalık" dedi.

* Aşık olunca, dopamin ve oksitosin salınımı artar. Ağrı daha az algılanmaya başlar.Sevdiğiniz kişiyi kucaklamak, öpmek, ona sarılmak oksitosin sayesinde stresinizin azalmasını sağlar. Sakinlik ve güven duygularını artırır. Dopamin ise birçok işlevi olan önemli bir kimyasaldır. Beynin ödül mekanizmasını çalıştırır.

*Kan basıncını düşürür. Hipertansiyon, kalp krizi, felç ve böbrek yetmezliği riskini artıran tehlikeli bir durumdur.Egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve yaşam tarzı değişiklikleri hipertansiyonu kontrol altına alsa da yapılan araştırmalar, aşık olmanın basıncını düşürmenin doğal bir yolu olabileceğini öne sürdü. ABD'de 2007'de yayınlanan bir çalışma, evlilik, fiziksel sağlık ve uzun ömür arasındaki ilişkiyi inceledi ve evli çiftlerin tansiyonlarının daha düşük ve kardiyovasküler hastalık risklerinin daha az olduğunu buldu.

* Aşık olmak kişiye daha az veya daha çok stresli yapabilir. 2004'te yayınlanan bir çalışma, ilişkiye yeni başlayan çiftlerde stresle ilişkili bir hormon olan kortizolün arttığını gösterdi. Ancak, katılımcılar 12 ila 24 ay sonra yeniden test edildiğinde, kortizol seviyelerinin normale döndüğü tespit edildi.Bazıları için aşk stresli olsa da - özellikle erken aşamalarda - uzun vadede ise aşk stresi azaltabilir. 2005 yılında aşık olanların nörobiyolojisini inceleyen bir çalışma, partneriyle bir bağ kurmanın, kaygı düzeylerini azaltan fizyolojik değişikliklere yardımcı olduğunu ortaya koydu.

*Aşık olmak sizi güvende hissettirir. Harvard Tıp Okulu raporuna göre, sarılmak, öpüşmek ve cinsellik gibi fiziksel temas yoluyla salınan bir hormon olan oksitosin, eşinize bağlılık duygularını derinleştirir ve memnuniyet, sakinlik ile güvenlik hissi üretir.Oksitosin ayrıca sosyal bağ, annelik içgüdüsü ve üreme ile cinsel hazda da rol oynar. Nature'da yayınlanan bir araştırmaya göre; aşk hormonu eşler arasındaki sosyal bağlılığı ve güveni önemli ölçüde artırır.

* Sevdiğiniz birini gördüğünüzde veya düşündüğünüzde kalp atışınız hızlanıyor, avuç içiniz terliyor veya midenizde kelebekler uçuyor mu? Aşık olduğunuzda kortizol seviyeleri artar ve vücut savaş veya uçuş moduna girer. Psikiyatrist ve Nörobilimci Daniel Amen, midede uçuşan kelebekleri şöyle açıklıyor: "Limbik veya duygusal beyniniz beyinden bağırsağa giden vagus sinirini aktive eder."

*Aşık olmak, beynin ödül ve zevk merkezini kontrol eden ve mutlu hissetmeyi sağlayan bir nörotransmitter olan dopamini serbest bırakır.2005 yılında The Journal of Comparative Neurology'de yayınlanan bir çalışma, kendini aşık olarak tanımlayan 17 kişinin 2.500 beyin görüntüsünü taradı.Araştırmacılar, romantik olarak sevdikleri bir kişinin fotoğrafına bakan katılımcıların, dopamin ile oldukça ilişkili iki alanda beyin aktivitesi gösterdiğini keşfetti.

ASAYİŞ
Vurdukları şahsı, bagaja koyup kaçırdılar
İstanbul'da marketten elinde poşetlerle gelen iki çocuk babası bacağından vurularak kaçırıldı.
GÜNDEM
Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'e sert tepki!
Türkiye, İsrail'in Doğu Kudüs'teki yasa dışı yerleşim birimlerini genişletme kararına tepki göste...
DÜNYA
Vahşet! Gasp edip katlettiler
Çin'de ortaya çıkan corona virüs nedeniyle binlerce insan hayatını kaybetti.Yetkiler virüs nedeni...
YAŞAM
Hafta sonu plan yapanlar dikkat! Kuvvetli şekilde geliyor
Binlerce kişi 'hafta sonu hava nasıl olacak?' sorusunu merak ediyor.Meteoroloji, yurt genelinde s...
ASAYİŞ
Kamyonet binanın bahçesine daldı!
İstanbul'da bir kamyonet, sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu bahçeye daldı.Sürüc...
ASAYİŞ
Korkunç olay! Önce öldürdü sonra...
Ankara'da bir astsubay tartıştığı eşini öldürdükten sonra intihar ederek yaşamına son verdi.
İrem Derici'ye büyük tepki! Organizasyonlarına çağırmama kararı aldı
Ve resmen açıklandı... Koronavirüs bu pazardan yayılmış!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da 5 yaşındaki çocuğu sokak ortasında ...

Bursa'da bir kadının sokak ortasında oğlunu dövdüğü ...

Bursa'da 4 belediye İŞKUR üzerinden ilan verdi

Bursa'daki 4 belediye işçi alımı için ilan verdi.

Bursa'da iğrenç olay! 14 yaşındaki kız çocuğ...

Bursa'da 2017 yılında 14 yaşındaki kız çocuğuna cins...

Corona virüs ile ilgili sevindiren gelişme!

Çin'de ortaya çıkan ve dünyaya yayılan corona virüs ...

Resmi Gazete'de yayımlandı! Bursa Ticaret İl...

Bursa Ticaret İl Müdürlüğü'ne İsmail Aslanlar atandı.

Şehit ateşi Samandağ'a düştü!

İdlib'de rejimin düzenlediği saldırı sonucunda şehit...

Suriye sınırına sevkiyat!

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye sını...

Korkunç olay! Kumalığı kabul etmeyen kadını...

Adana'nın Pozantı ilçesinde bir kadın kumalığı kabul...

2 ayrı kazada 8 yaralı!

Diyarbakır'da meydana gelen iki farklı kazada 4'ü ağ...

Adana otogarı karıştı! Birbirlerine girdiler

Adana merkez otogarında kargosunun geç geldiğini idd...

Yaralı kadına bakın ne yaptılar?

Muğla'da motosikletten düşen kadını vatandaşlar, şem...

20 yaşındaki çobandan acı haber!

Siirt'te 20 yaşındaki genç çoban arazide ölü olarak ...

Gemlik, motokros şampiyonasına hazırlanıyor

Türkiye Motokros ve Türkiye Tırmanma Şampiyonasına, ...

4 saatlik çalışmanın sonunda kurtarıldı!

Kırıkkale'de traktörü ile kara saplanan bir kişi don...

Arıcılık paneline yoğun ilgi!

Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından organize edil...