Aşı üreticileri Kovid-19 aşılarından ne kadar kazanacak?

Üç ayı aşkın süredir Kovid-19 tedavisi için kullanılan korona virüs aşıları pandeminin geleceği için büyük önem taşıyor. Aşı tedariği, lojistiği ve yeni bilimsel çalışmalarını gerçekleştiren şirketler, ülkelerle yaptıkları aşı anlaşmalarından ise milyar dolarlar kazanıyor. İşte önümüzdeki aylarda milyarlarca doz aşı üretmesi beklenen şirketlerin bugüne kadar elde ettikleri gelirler ve gelecek tahminleri..

DÜNYA, 09 Mart 2021 Salı, 00:38
Aşı üreticileri Kovid-19 aşılarından ne kadar kazanacak?

Bir yılı aşkın süredir hayatımızda olan Covid-19'a karşı geliştirilen aşılar, yaklaşık üç aydır dünyanın çeşit yerlerinde uygulanıyor.

Korona virüse karşı dünyanın birçok yerinde geliştirdikleri aşılarla şirketler, tedarik sorunuyla baş etmelerine rağmen aşıları hükümetlere satarak milyarlarca dolar gelir elde ederken, borsadaki artışlarıyla değerlerine değer kattılar.

Guardian gazetesi pandeminin sona ermesindeki en kilit etken olan Covid-19 aşılarının geliştiricilerinin bu süreçte elde ettikleri gelirleri, borsa hisselerindeki artışı ve gelecek tahminlerini aktardı. İşte o veriler..

BİONTECH - PFİZER (mRNA AŞISI)

Türk bilim insanları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin öncülüğündeki ekip tarafından geliştirilen Biontech - Pfizer Covid-19 aşısı, dünyada onaylanan ilk Covid-19 aşısı. Aşı mRNA teknolojisiyle geliştirilirken, aşının -70 santigrat sıcaklığında saklanması gerekiyor.
Biontech aşısından ABD 200 milyon doz sipariş verirken bu siparişler için 3,9 milyar dolar, Avrupa Birliği ise 300 milyon doz aşı siparişi verdi ve bu aşıların iki dozu için ortalama 30 dolar ödedi. Bu anlaşmalar kapsamında Biontech - Pfizer ortaklığı, 2021'de aşı satışlarından 15 milyar dolarlık gelir beklerken Pfizer tarafı, aşı üretimindeki artışa bağlı olarak bu rakamın 30 milyar dolara kadar çıkabileceğini öngördüklerini belirtiyor.

İngiliz Barclays şirketinin analisti Carter Gould, ilerleyen günlerde aşının tek doz uygulanacağını öngördüğü durumda ise şirketlerin tahmini gelirinin 2020'de 21,5 milyar dolar, 2021'de 8,6 milyar dolar ve 2023'te 1,95 milyar dolar olacağını belirtti.

Son 12 ayda Pfizer'ın hisse fiyatları yüzde 1,8 oranında artarken Biontech hisseleri ise yüzde 156 artış gösterdi.

MODERNA (mRNA AŞISI)

ABD merkezli Moderna, yaptığı anlaşmalar kapsamında AB'ye 310 milyon doz, ABD'ye 300 milyon doz, İngiltere'ye 17 milyon doz, Japonya'ya 50 milyon doz aşı sağlayacak. AB'nin ek olarak 2022 için 150 milyon dozluk alım seçeneği var.

Moderna -20 santigrat derecede saklanması gereken iki doz aşıyı, ABD'ye 30 dolar, AB'ye ise 36 dolar fiyatla sattı. Aşı tedariği sağlandığı takdirde ise Moderna'nın 2021'de 18,4 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor.

Barclays analisti Gena Wang, yapılan analizler ve sağlanan tedarik sonrasında Moderna'nın 2021'de 19,6 milyar dolar, 2022'de 12,2 milyar dolar, 2023'te 11,4 milyar dolar gelir edeceğini öngördüğünü açıkladı.
Henüz 11 yıllık bir şirket olan Moderna'nın hisseleri son 12 ayda yüzde 372 oranında artış gösterirken şirketin Fransız CEO'su 48 yaşındaki Stephane Bancel'in serveti, elinde bulunan yüzde 9'luk hisse sayesinde 5 milyar dolara ulaştı.

JOHNSON & JOHNSON (ADENOVİRÜS AŞISI)

ABD merkezli ilaç şirketi Johnson & Johnson'ın Belçika tesislerinde üretilen tek dozluk Covid-19 aşısı, normal buzdolabı sıcaklığında saklanabiliyor.

Dünyadaki tek doz olarak uygulanan ilk Covid-19 aşısı olan Johnson & Johnson için fakir ülkelere gönderilmek üzere COVAX, 2022 yılına kadar temin etmek üzere 500 milyon dozluk sipariş verdi. AB 400 milyon aşı siparişi verirken ABD 100 milyon doz, İngiltere ise 30 milyon dozluk sipariş verdi. ABD, aşı ile ilgili 200 milyon doz ek alım seçeneğini de elinde bulunduruyor.

Aşının dozunun 10 dolara satıldığı belirtilirken, şirketin bu yıl içerisinde 1 milyar doz aşı üretmeyi ve dağıtmayı hedeflediği, buradan da 10 milyar dolar gelir elde edeceği açıklandı. Johnson & Johnson'ın son 12 ayda hisse fiyatları ise yüzde 7,7 arttı.

ASTRAZENECA (ADENOVİRÜS AŞISI)

İngilitere'nin en ünlü üniversitelerinden Oxford ile birlikte geliştirilen AstraZeneca Covid-19 aşısından İngiltere 100 milyon doz sipariş verirken, AB 400 milyon doz, ABD 300 milyon, Japonya da 120 milyon doz sipariş verdi.

Ünlü analiz şirketi SVB Leerink'in tahminlerine göre, AstraZeneca, üretip teslim ettiği aşılardan 2020'de 1,9 milyar dolar gelir elde etmesi beklenirken, 2022'de ise 3 milyar dolar gelir elde etmesinin öngörüldüğü açıklandı.

Daha önce, ürettiği Covid-19 aşısından kar amacı gütmeyeceğini açıklayan AstraZeneca, aşısının iki dozunun 4,30 dolar ile 10 dolar arasında satılacağını bildirmişti.

SİNOVAC (ETKİSİZLEŞTİRİLMİŞ VİRÜS AŞISI)

Türkiye'nin de 14 Ocak'tan itibaren kullandığı Çinli şirket Sinovac tarafından geliştirilen CoronaVac aşısından şimdiye kadar Türkiye'nin yanı sıra Brezilya, Şili, Singapur, Endonezya, Malezya ve Filipinler sipariş verdi.

Çin'de de kullanım onayı bulunan aşı ile ilgili Sinovac, 2021 yılı içerisinde 1 milyar dozun üzerinde üretim yapabileceğini bildirirken şirketin bu aşılardan ne kadar gelir elde edeceği netlik kazanmadı.

SPUTNİK V (ADENOVİRÜS AŞISI)

Rusya'nın ilk Covid-19 aşısı olan Sputnik V, Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilirken Rusya Doğrudan Yatırım Fonu ticari haklarının sahibi durumunda. Aşıdan bugüne kadar 50'den fazla ülke sipariş verirken Rusya tarafı şimdiye kadar aşıyla ilgili 10 ülkede 15 üreticiyle anlaşma imzaladıklarını açıkladı ve 2020'de 1,4 milyar doz üretilebileceklerini bildirdi.

Aşının tam satış fiyatı bilinmezken, aşının iki dozunun 20 dolardan satıldığı konuşuluyor. Rusya tarafının bütün aşılardan ne kadar kazanacağı da aşı fiyatının belirsizliğinden ötürü kesinlik kazanmadı.

(Kaynak:Ntv.com.tr)

BURSA
Gazetecilerden polislere, 'Silah yüklü araç' sürprizi
Türk Polis Teşkilatı'nın 176'ncı kuruluş yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Bursa'nın İnegöl i...
BURSA
2 kez gazi olan polisin meslek aşkı
Türk Polis Teşkilatı 176 yaşında. Bu teşkilata gönül verenlerden biri de 2. kez gazi olan polis m...
EKONOMİ
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi 5 araştırma görevlisi alacak
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi 5 araştırma görevlisi alınacağını duyurdu.
EKONOMİ
Munzur Üniversitesi 2 öğretim görevlisi alacak
Munzur Üniversitesi 2 öğretim görevlisi alınacağını duyurdu.
EKONOMİ
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 67 sözleşmeli personel alacak
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 67 sözleşmeli personel alınacağını duyurdu.
BURSA
Bursa'da 4'üncü kattan düşen işçi ağır yaralandı
 Bursa'nın İnegöl İlçesinde bir inşaattan düşen 21 yaşındaki işçi ağır yaralandı.
Uludağ'dan gelen dereler taştı...Bursa'da sel alarmı
Bursa'da CHP lideri Kılıçdaroğlu'na tepki

En Çok Okunan Haberler

45 bin TL para cezası uygulandı

İnegöl ilçesinde İçişleri Bakanlığı'nın genelgesini ...

Ankara'da 16 bina boşaltıldı

Ankara'da, inşaat çalışmaları nedeniyle temelinde ka...

Bursa'da dehşet! Eşine mesaj atan şahsı bıça...

Bursa'da bir kişi eşine uygunsuz mesaj attığını öne ...

'Rusya'nın Ukrayna sınırına yaptığı yığınak ...

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby,...

Pfizer-BioNTech, ABD'de 12-15 yaş aralığına ...

ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer ve Almanya merkezli...

Yenilenen Atlas Sineması ilk galasını yaptı

Yenilenen Atlas Sineması'ndaki 'Mimarların Piri Sina...

Tekstil fabrikasının çatısında yangın çıktı

Esenyurt'ta bulunan bir tekstil fabrikasının çatı ka...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Voleybol Fede...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü'...

Bunalıma giren genç, 10'uncu kattan atlayara...

 Diyarbakır'da, bunalıma giren inşaat mühendisi...

Ünlü oyuncuya hırsız şoku! Elektrikli bisikl...

Ünlü oyuncu Deniz Çakır'ın Kuruçeşme'deki evinin önü...

İlçedeki 186 yıllık erkek hakimiyetini yıktı

Bursa'da hiç kadın muhtarın görev yapmadığı ilçe mer...

Bursa'nın bozasını dünyaya tanıtacak

Bursa'nın 70 yıllık bozacısı, kışın vazgeçilmez içec...

Türkiye'nin en modern atletizm salonunun pis...

Osmangazi Belediyesi tarafından toplam 15 bin metrek...

Çökme tehlikesi! 15 bina boşaltıldı

Ankara'da, inşaat çalışmaları nedeniyle temelinde ka...

Bursa'da tepki çeken görüntüler! Kurallar un...

Bursa'da bir düğün cemiyeti öncesinde onlarca kişini...