Alınan karar piyasaları sakinleştirecek

Bursa Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BUSİAD) Ergun Hadi Türkay açıklama yaptı."Alınan karar, piyasaları sakinleştirecek ve öngörülebilirliği artıracaktır. Artık görev, biz iş dünyasındakilerin üretimi devam ettirmesindedir"

BURSA, 14 Eylül 2018 Cuma, 15:45
Alınan karar piyasaları sakinleştirecek

Bursa Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz artışı kararının, piyasaları sakinleştireceğini ve öngörülebilirliği arttıracağını belirtti. 

Türkay, yazılı açıklamasında, TCMB Para Politikası Kurulu'nun (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 17,75'ten yüzde 24'e yükseltilmesine karar vermesinin yerinde bir karar olduğunu vurguladı.

Faizlerin enflasyonun üzerinde olması gerektiğini, aksi halde dövizdeki tırmanışın ve enflasyonun dizginlenemeyeceğini aktaran Türkay, "TCMB'nin, beklentilerin de üstüne çıkarak, politika faizini yüzde 24'e çıkarması, yüzde 18'lere dayanan enflasyon için de bir fren olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Türkay, döviz cephesinin bu karara hemen olumlu yanıt verip düşmeye başladığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Alınan karar, piyasaları sakinleştirecek ve öngörülebilirliği arttıracaktır. Artık görev, biz iş dünyasındakilerin üretimi devam ettirmesindedir. 20 Eylül'de açıklanacağı duyurulan Orta Vadeli Plan için de TCMB'nin bu hareketi, yararlı olacaktır. Ayrıca dünyaya bankanın bağımsız hareket etme kabiliyetinin sürdüğü mesajı da verildi. Faiz artışına destek vermemiz, sürekli artışın arkasında olduğumuz anlamına gelmez. Toz duman olan piyasalar yatıştıktan sonra iş insanlarının yeni girişimleri için düşük faizlere ihtiyacı olduğunun da bilincindeyiz."

ASAYİŞ
Yakalanacağını anlayınca canına kıydı
Ankara'da yaşanan kuyumcu soygunu girişiminin zanlısı polis tarafından yakalanacağını anlayınca c...
EKONOMİ
Melki mantarı bollluğu
Kütahya'da melki mantarı bolluğu yaşanıyor. 
ASAYİŞ
TIR şoförü yanarak can verdi!
Gaziantep'te 2 TIR'ın çarpışması sonucu pamuk yüklü TIR'ın alev aldığı kazada yanarak ağır yarala...
EKONOMİ
İŞKUR'dan kadınlara destek
Mardin'de "Halı ve Kilim Dokuma" kursu açıldı. 
ASAYİŞ
Römorktan fırlayan tekerlek korku saçtı
Sivas'ta köy minibüsü ile otomobilin çarpışması sonucu minibüsün arkasında takılı bulunan römorku...
EKONOMİ
50 üreticiye tohum verildi
Kütahya'da 50 üreticiye Macar fiği tohumu  teslim edildi.
Deniz Seki eridi
'İş görüşmesi yaptım, kaçıyorum'

En Çok Okunan Haberler