1 ayda 50 bin turist

Van'da 1 ayda 50 bin turist ağırlandı.

EKONOMİ, 15 Nisan 2019 Pazartesi, 13:16
1 ayda 50 bin turist

Tatillerini Türkiye'de değerlendirmek isteyen İranlı turistler, mart ayında doğası, tarihi mekanları ve gölüyle ilgi çeken Van'a gelmeyi tercih etti.

Huzur ve güven ortamının sağlandığı Van'da 5 yıldan bu yana düzenlenen "Van Alışveriş Festivali" ve yapılan tanıtım çalışmaları, İranlı turistlerin kente ilgisini artırdı.

Komşu ülkeyle en uzun sınır hattına sahip Van'da 112 milyon liralık yatırımla modernize edilen Saray ilçesindeki Kapıköy Sınır Kapısı'ndan mart ayında 40 bin 671 kişi giriş yaptı, otellerde yaklaşık 50 bin turist konakladı.

Tatil dönemi ve özel seyahatlerinde Van'ı tercih eden binlerce İranlı, yaptıkları alışverişle kente ekonomik hareketlilik kazandırdı.

"TURİSTLER BU YIL DAHA MEMNUN AYRILDI"

Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, İranlı turistlerin Van'a ilgisini artırmak, kente ekonomik hareketlilik kazandırmak amacıyla başlatılan alışveriş festivalinin bu yıl 5.'sini düzenlediklerini açıkladı.

İran'daki ekonomik sıkıntılar, yurt dışına çıkış harçlarının yükselmesi nedeniyle hedefledikleri rakamlara ulaşamadıklarını aktaran Aktuğ, buna rağmen kentte önemli bir ekonomik hareketliliğin yaşandığını söyledi.

Aktuğ, otellerde mart ayında yaklaşık 50 bin turistin konakladığını, bunun da yüzde 70 doluluğa denk geldiğini ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"Son zamanlarda ilimize gelen İranlı turistler, sayıları her geçen gün artan günlük kiralık evler ve rezidanslarda kalmayı tercih ediyor. Bu nedenle kayıt altına alınamayan İranlı turistleri de eklediğimizde 50 binin üzerinde konaklamanın gerçekleştiğini söyleyebiliriz. İranlı turistlerin ilimizi tercih etmeleri ve memnun ayrılmaları bizim için önemli. Ama en büyük amacımız Van'ın güzel etkinliklerle gündeme gelmesini sağlamak. İlimizin, taş atan çocuklarla, patlayan bombalarla, bir takım olumsuzluklarla değil, festivallerle, alışveriş günleriyle, tarihi, kültürü ve doğasıyla tanınmasını istiyoruz."

Gelen turistlerin kent ekonomisine büyük katkı sağladığını belirten Aktuğ, "Bu esnafa da olumlu yansıdı. İranlı turistler önceki yıllara oranla kentten daha memnun ayrıldı. İnsanların gittikleri bir yerden memnun ayrılması turizmde en önemli unsurdur. Bu yıl çok memnun ayrıldılar. Bu da bizi sevindirdi. Gelecek yıl daha güzel etkinliklerle daha fazla turisti ağırlamayı hedefliyoruz" dedi.

"KOMŞU ÜLKE PAZARLARINA AÇILMALIYIZ"

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Faruk Biner de 2015 yılında İranlı turistlerin kentte daha fazla kalmasını sağlamak amacıyla başlattıkları Van Alışveriş Festivali'nin, kentin ekonomisine önemli katkı sağladığını dile getirdi.

Bu yıl sürenin kısıtlı olması, İran'daki olumsuz ekonomik süreç ve yurt dışı çıkış harçlarının yükseltilmesinin bazı etkilerini yaşadıklarını ifade eden Biner, buna rağmen sadece Kapıköy Sınır Kapısı'ndan 41 bine yakın turistin giriş yaptığına dikkat çekti.

1 ayda çevre illerdeki sınır kapılarından gelenlerle yaklaşık 50 bin turistin kentte ağırlanmasının önemli olduğunu vurgulayan Biner, şöyle devam etti:

"Sadece nevruz döneminde değil, yılın her döneminde İranlıları kentte görmek alışkanlık haline geldi. Ancak bu yıl pazar çeşitliliğine ihtiyacımız olduğu gerçeğini gördük. Diğer komşu ülkelerle de temas kuruyoruz. Azerbaycan, Ermenistan, Irak pazarlarına açılmamız gerekiyor. Göreceli olarak turistlerde bir memnuniyet var. Fakat daha fazlasını istiyor gelen ziyaretçilerimiz. Geçen yıllardaki turist sayısının fazlalığı nedeniyle konaklama sektöründe büyük yatırımlar yapıldı. Birçok otel açıldı. Bizim İran'dan ve komşu ülkelerden gelen turist sayısını artırmamız gerekiyor."

Kapıköy Sınır Kapısı'nın 112 milyon liralık yatırımla modernize edilmesinin ciddi katkılar sağladığını dile getiren Biner, turistlerin daha insani koşullarda, saatlerce beklemeden işlemlerini yaparak kente geldiğini vurguladı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Anadolu Bölgesi Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe ise, mart ayında İranlı turist bakımından bir hareketliliğin yaşandığını ifade ederek, "Esnafımız ekonomik açıdan nefes aldı. Ama belirli nedenlerden dolayı geçen yılın gerisinde kaldık. Ekonomik anlamda zor durumda olan İranlı vatandaşlar, yüksek giriş harçlarıyla ilimize geldiğinde harcamaları da az oldu. Bu yıl yaşanan olumsuzlukları bir kenara bırakıp seneye üzerine katarak daha iyi bir festival geçireceğiz" diye konuştu. 

ASAYİŞ
Yıldırım hepsini telef etti
Denizli'de otlatıldıkları alana yıldırım isabet eden 10'dan fazla koyun öldü.
ASAYİŞ
Yasaklanmıştı denizde bulundu
Tekirdağ'da deniz canlılarının neslini yok ettiği için Marmara Denizi'nde yasaklanan trol ağları...
DÜNYA
Trump duyurdu! Adaylıktan vazgeçti
ABD Başkanı Trump, Shanahan'ın Savunma Bakanlığı için aday olma sürecinden geri çekildiğini duyurdu.
ASAYİŞ
İstinat duvarları tek tek çöktü
Ankara'da aşırı yağış nedeniyle istinat duvarları çöktü.
ASAYİŞ
TIR bariyerlere çarptı
Manisa'da makas atarak yokuştan inen TIR sürücüsü direksiyon hakimiyetini kaybederek bariyerlere ...
ASAYİŞ
Ortalık savaş alanına döndü
Aydın'da sağanak yağış ve fırtına nedeniyle araçların üzerine ağaçlar devrildi.
Güneş gözlüğü alırken bunlara dikkat!
Gastroskopi hakkında bilinmeyenler...

En Çok Okunan Haberler

Ordu Valiliği'nden Ekrem İmamoğlu açıklaması

Ordu Valiliği, 5 Haziran Çarşamba günü CHP İstanbul ...

Skandal karar! Reddedildi

Mısır'ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Nursi'nin naaşı...

Dünya diken üstünde! Ateşlemeye hazır binler...

Rusya ve ABD'nin arasındaki silahlanma yarışını fren...

"Türkiye Rusya'dan S-400 almaktan vazgeçmezs...

ABD-Türkiye arasında F-35 savaş uçağı gerilimi devam...

Bursaray'a yıldırım düştü, ulaşım durdu

Bursaray Sırameşeler İstasyonu'ndaki kataner hattına...

O sesi duyan Trump, bakın ne yaptı?

ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı açıklama sırasında...

O ülkenin askerlerine füze atıldı!

Irak'ta ABD'li askerlerin bulunduğu kampa füze atışı...

Son uyarı! En ufak adımda..

ABD, İran'a uranyum üretim limitini aşmaması uyarısı...

Maç sırasında feci olay! Hafıza kaybı yaşadı

Fenerbahçe Beko'nun başarılı oyuncusu Luigi Datome, ...

FETÖ'nün TSK yapılanmasına operasyon: 65 göz...

İzmir merkezli FETÖ'nün TSK'deki kripto yapılanmasın...

Görenler gözlerine inanamıyor! Minicik doğdu

Çin'de doğan minik panda, görenleri hayrete düşürüyor.

Boşanma iddialarına ne yanıt verdi!

Beren Saat'ten boşanacağı iddia edilen Kenan Doğulu,...

Elektrik sorunu şimdilik çözüldü!

Bursaspor'da stadyum ve iki ayrı tesisin elektrikler...

Cezaevinde birbirlerine girdiler!

Paraguay'da bulunan bir cezaevinde çeteler arasında ...

Bursa'da o çeteye baskın! 11 gözaltı

Bursa'da tefecilik yaptıkları tespit edilen çeteye o...